הרב בר חיים: "אין היתר לשנוא הומואים" | הלכה

הרב דוד בר-חיים, ראש מכון שילה, חילק בין היחס לאדם הפרטי ובין היחס כלפי מי שהופכים את הנושא לאידאולוגיה – "יש לראות בהם אויבי היהדות"

לפני כשבועיים התבטא הרב דוד בר חיים, ראש מכון שילה בירושלים, בפרשת הרב יגאל לווינשטיין ונאום הסוטים. בריאיון בנושא "הומוסקסואליות ומשנתה חסרת הערכים והחולנית של הפוסט-מודרניזם" אמר כי "התורה מכנה את משכב זכר 'תועבה', תועבה זו מילה קשה בהרבה מהמילה 'סטייה'. אין ספק שאם התורה כך מגדירה תופעה זו על כן אין ספק שזו סטייה. אם זו לא הייתה סטייה לרצון ה' ולכוונת הבריאה, אזי התורה לא הייתה מגדירה מעשה זה כתועבה. […] מי שביטוי זה אינו מוצא חן בעיניו יכול בהחלט לכנות את התופעה במילים אחרות, למשל 'מחלה'. מצד שני חשוב להדגיש שאין כל מצוות בתורה לנשוא בעל נטיות מסוג זה. אין היתר לשנוא אדם כזה. בוודאי שאין לפגוע בכוונה באנשים כאלה, לא במילה כזו ולא במילה אחרת. לא במונח זה ולא במונח אחר".

הרב סיפר כי צלצל אליו הומו דתי ושאל אותו מה עליו לעשות ומה הפתרון בשבילו. "אמרתי לו 'אין לי פתרון שיספק אותך. אני לא יכול להמציא דברים שאינם קיימים בתורה, אני גם לא יכול להסביר כל דבר. לא כל דבר אנחנו יכולים לפתור, לא כל בעיה ניתנת לפתרון, לא כל כל דבר ניתן להסביר'. הדגשתי באוזניו שבוודאי שאין שום מצווה לשנוא אדם מן הסוג הזה, אין זה נכון שהקהל ידחה אדם כזה מלבוא למשל לבית הכנסת. ובוודאי יהיה זה טרגדיה ממש אם אדם כזה יסיק מתוך מצבו שאין שום טעם שימשיך להיות יהודי שמחובר להקב"ה ולמצוות. לא זו הכוונה ואין זה הפתרון לשום דבר".

עוד בדבריו חילק הרב בין היחס לאדם הפרטי ובין היחס כלפי מי שהופכים את הנושא לאידאולוגיה. "אלה שדורשים את הזכות לקיים תהלוכות ומצעדים בלב עיר לעיני כל הציבור – דבר שהוא ידוע שהוא בניגוד לרצונו ורוחו של רוב הציבור, אלה שרוצים לכפות על כולנו להתיישר לפי השקתם ולפי אורח החיים המעוות שלהם כדי לסתום פיות ולא לאפשר לכל אדם, לרבות חכמי תורה בישראל, מלומר את דעת התורה בנושא הזה […] אנחנו לא יכולים להיות ולא חייבים להיות סלחנים כלפי אנשים כאלה. יש לראות בהם אויבי היהדות, וזה דבר חמור מאוד ויש למחות כנגד הדבר הזה בתוקף".

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.