"מלחיץ אותי שאני לא מצליח לדמיין לרגע שבעתיד אני אוכל להתחתן עם אישה והיא תבין אותי" | שאל את הרב

בחור בן 17, חוזר בתשובה, מפחד שהוא לא יצליח להיפתח רגשית לאישה. ד"ר ברוך כהנא משיב

ד"ר ברוך כהנא
ד"ר כהנא

 

העתיד שלי

השאלה:

שלום לך,

שמי הוא גלעד. גילי הוא 17, אני בעל תשובה. חזרתי בתשובה לפני שלוש שנים בערך.

בשנה האחרונה קרו לי מקרי תלות רגשית שגררו אותי גם להיבט מיני. התלות האחרונה שלי ממש הסתבכה, אבל ברוך ה' היום עזבתי את הישיבה לישיבה אחרת ובס"ד אחרי חודשים לא פשוטים כלל יצאתי מיזה, היום אני נמשך לנשים באופן רגיל ואין לי שום משיכה לגברים, חוץ מיזה שאני ליד אותו חבר שאני מגיע לביקורים שם. אבל למרות שאפילו אני מגיע איתו למגע מיני מסוים הבנתי שזה רק איתו כשאני לידו וממנו אני צריך להתרחק, וחוץ מיזה, אין לי מה לטפל בעצמי [כאשר מאוד הסתפקתי בזה בעבר] (אם יש צד שאני טועה אני אשמח לשמוע).

הבעיה שלי היא אחרת כרגע. אני לא חושב שעינין המשיכה שלי "נדפק" אלא הרגשיות שלי נדפקה. אני לא מצליח להרגיש סיפוק ריגשי, אני חייב מישהו אוהב, אני צריך מישהו שיבין אותי וישמע כל מה שיש להגיד על הלב, כאשר איתו היה לי את זה 110% היום אני מרגיש 0%, ממש אין מי שיבין את הרגשות שלי. וזה מתווסף לזה שעברתי ישיבה וקשה לי חברתית, זה לא החברים שלי שהייתי איתם עד היום, פעם היה לי שליטה היה לי סוג של "תלמידים" הייתי מהמבוגרים של הישיבה, היום אני הילד זה קשה לי בפני עצמו שאין לי את הרבנים שלי וכו' וכו' וכו'.

ויותר מיזה ש'זה' כביכול מלחיץ אותי זה שאני לא מצליח לדמיין לרגע שבעתיד אני יוכל להתחתן עם אישה והיא תבין אותי פשוט נסרט לי שזה רק עם חבר מהשיעור מפנימיה וכו', כולם מדברים איתי על השידוכים שלהם שהם אוהבים אותה והיא מבינה אותו והיא לא יכולה בלעדיו שניה מה שבעצם מאוד מזכיר מה שהיה לי עם חבר.

ועוד פעם מהעינין המיני אני בסדר אני פשוט מפחד שאני לא יצליח להיפתח ריגשית לאישה.

אז הייתי רוצה לשמוע חוות דעת לחשש שלי לגבי העתיד – אם זה סתם מגיע מחרדה ומלחצים או שיש דברים בגוו.

ועוד הייתי שמח לשמוע טיפים איך לא להיכנס למקרה תלות חדש?

בתודה עצומה מראש [אתם בעלי חסד גדולים אם באמת הצלחתי לצאת מאיפה שהייתי זה רק בזכות האתר הקדוש הזה תמשיכו לעשות חיל ולעזור לאחרים תודה תודה תודה]

גילעד

התשובה:

שלום גלעד,

לדעתי אין כל צורך לחשוב במונחים של "נדפקה לי הרגשיות". זה קורה בהחלט שאחרי קשר משמעותי משתלטת תחושה של "לעולם לא יהיה לי עוד קשר כזה…". גם הקושי "להיפגש" מוכר מאד, שהרי הנפש עוד לא עזבה את הקשר הקודם, ואין מקום בלב לקשר חדש.

קוראים לזה אֵבֶל. לא ברמה הלכתית, כמובן, אבל הרמה הרגשית חשה תחושות המאפיינות מאד תהליכי אבלות, וכידוע תהליכים כאלה דורשים זמן…  וממש לא משנה, בהקשר הזה, אם מדובר בקשר הטרוסקסואלי או אחר. האבלות הרגשית לוקחת את זמנה.

אלא שאם היא לוקחת זמן רב מדי, כדאי כן לבחון זאת ברמה טיפולית. האם, למשל, קיימת בך אמונה פשוטה שאתה "שווה", שיום אחד אכן תהיה מי שתראה את ערכך ותירצה- ממש תשתוקק- לחיות לצדך כשותף לחיים? לפעמים אדם "נתקע" בקשר שלחף משום שנראה לו מעין נס שמישהו בכלל רצה בו, והוא אינו מאמין שהנס יחזור על עצמו… יכולות להיות סיבות רבות אחרות מדוע נפש מסוימת מסרבת, כביכול, להיפרד מקשר שחלף (או שהתגלה כלא בריא).

כך שאם תראה שתוך מספר חודשים ההיצמדות המופרזת לאותה דמות נחלשת, אולי באמת אין צורך בטיפול. אבל אם תרגיש שדברים אינם "זזים", כדאי בכל זאת ללכת לטיפול, לעניות דעתי.

ברוך

שאלה:
אני שאלתי את ה-ד"ר בפעם הקודמת שאלה בקשר לרגשות שלי וענית לי ויש לי עוד שאלה איך אפשר להסביר את זה שאני לא נמשך לאף גבר בשום צורה, לא משנה איפה אני יהיה, אפילו במקווה זה לא מזיז לי כלום!!!

ולנשים ישלי משיכה (אולי קצת ירדה, אני מסתפק בזה) אבל אם אני נמצא עם אותו חבר אני ממש נמשך אליו (מה שמענין זה שזה לא רק אני עד היום היו עוד כמה!! שנמשכו אליו) הבעיה בו..

השאלה אם זה מעיד עליי משהו.

תשובה:

גלעד, אינני מתיימר לענות בוודאות- בכלל, גם כשמכירים אדם היטב הוא יכול להפתיע – אני חושש שתיאלץ להסתפק בכמה שיקולים פשוטים יחסית.

אילו היה מדובר בהומוסקסואליות, אני מניח שהיית נמשך לגברים – נשמע הגיוני, לא? תחשוב על גברים הטרוסקסואלים, למשל- ידוע ש"אין אפוטרופוס לעריות", וההטרוסקסואל יכול להימשך לנשים רבות (ועליו להציב, מול המשיכה ערכים כמו  נאמנות ומוסר). אותו דבר לגבי הומוסקסואלים, ומי שאינו נמשך לגברים כנראה שאינו שייך למועדון הזה.

אבל כפי שכתבתי קודם, לפעמים אדם "מתאהב" בבן מינו (זה שכיח במיוחד בגיל ההתבגרות, אבל לא רק), מכל מיני סיבות.

לדעתי, רוב הסיכויים שזה הסיפור.

ברוך

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.