מכות רצח | הומופוביה

באוגנדה פעיל לזכויות הומואים הוכה למוות בעקבות הסתה, ובלונדון נגזר 7 שנות מאסר על צעירה שהורשעה ברצח פעיל זכויות אדם הומוסקסואל

דיוויד קאטו, חבר בעמותת "מיעוטים מיניים באוגנדה", הוצא מהארון בעל כורחו ברשימה שפורסמה בצהובון הומופובי. הוא הותקף בביתו אחרי שעתר לבית המשפט העליון

אלמונים רצחו פעיל למען זכויות הומואים באוגנדה ששמו פורסם אשתקד על ידי צהובון הומופובי. כך הודיע היום (ה') עורך דינו. הפעיל היה בין העותרים שגרמו לבית המשפט העליון לאסור על כלי תקשורת להוציא מהארון הומואים ולסביות.

העיתון "רולינג סטון" היוצא לאור באוגנדה עורר סערה אשתקד כשפרסם רשימה של 100 גברים מוכרים במדינה בטענה שהם הומואים. לצד שמותיהם פורסמה הקריאה "להוציא אותם להורג בתלייה". עשרות מהם הותקפו עד היום ורבים מהם ירדו למחתרת.

בין הגברים שהופיעו ברשימה היה דיוויד קאטו, פעיל בולט בתנועת "מיעוטים מיניים באוגנדה". עורך דינו, ג'ון פרנסיס אונינגו, סיפר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי קאטו נרצח. "זה קרה אתמול בסביבות 13:00", אמר בהתייחס לרצח. לדבריו, אדם פרץ לביתו של קאטו והיכה אותו בראשו עד שמת. לאחר מכן הוא נמלט מהמקום. משטרת אוגנדה פתחה במצוד אחרי שני חשודים במעשה.

ארגון זכויות האדם Human Rights Watch הוסיף שקאטו מת מפצעיו בעת פינויו לבית חולים סמוך. הארגון קרא למשטרה המקומית לנהל "חקירה דחופה ונטולת פניות. הממשלה צריכה להבטיח את ביטחונם של כל ההומואים, הלסביות, הביסקסואלים והטרנסג'נדרים באוגנדה. עליה לנקוט פעולה תקיפה נגד כל איום או נאום שנאה שעלול להסיט לאלימות".

קאטו ועורך הדין אונינגו היו בין העותרים שפנו לבית המשפט העליון במדינה בדרישה להפסיק לעשות "אאוטינג" להומואים במדינה. שופטים קיבלו את עמדתם ואסרו על אמצעי התקשורת, ובראשם "רולינג סטון" המקומי, להוציא מהארון את חברי הקהילה הגאה ללא הסכמתם.

לפני שנתיים תמכו ראש ממשלת אוגנדה ונשיאהּ בחוק שקבע עונש מוות על "מעשים הומוסקסואלים", אשר הוביל למשבר חמור עם הקהילה הבינלאומית, בעקבותיו נדחה הדיון בחוק. לפי ההצעה, אין להסתפק בעונשים על הומואים ולסביות, אלא יש להטיל אחריות גם על הטרוסקסואלים העוזרים לחד-מיניים או על ארגוני סיוע זרים.

(ynet, כ"ב בשבט תשע"א, 27 בינואר 2011)

תלמידי תיכון בבריטניה רצחו ב-2009 פעיל זכויות אדם, רק בגלל שהוא הומוסקסואל. אתמול בית המשפט דן את הצעירה שבעטה בראשו של הקורבן ל-7 שנות מאסר – שנה אחת יותר מחברה לפשע "בגלל הטבע ההומופובי" של פשעה

הצעירה רובי ת'ומס מלונדון נידונה לשבע שנות מאסר לאחר שהורשעה ברצח פעיל זכויות אדם הומוסקסואל, איאן בייאהם. בת ה-19 וחבריה תקפו את בייאהם בן ה-62 בכיכר טרפלגר בלונדון בספטמבר 2009, כשהם היו עוד תלמידי תיכון. 18 ימים לאחר מכן, מת בייאהם מפצעיו בבית החולים.

המשטרה איתרה אז דם של הקורבן מרוח על התיק של ת'ומס ועל חגורתה, דם שהתיז עליה מפני שבעטה בפניו עם מגף לאחר שחברה ג'ואל אלכסנדר הפיל אותו לרצפה. אלכסנדר נשלח לשש שנות מאסר.

בבית המשפט, העיד חברה לשעבר של הצעירה ממזרח לונדון כי היא "לא מסוג הבחורות שכדאי להתעסק איתן". השופט החליט להאריך את מאסרה בשנה בגלל הטבע ההומופובי של התקיפה. "זה היה רגע של אלימות טיפשית מתודלקת באלכוהול שפגעה בציבור", סיכם.

(חדשות 2, כ"ב בשבט תשע"א, 27 בינואר 2011)

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.