הגיעו בפעם הראשונה ומסכמים את שבת כמוך 10 | אירועים ומפגשים

כ-15% מבאי השבת הגיעו בפעם הראשונה לשבת, ולפניכם שלושה סיכומים של חלק מהחדשים, וגם סיכום של שני ותיקים בשבתות. ת': "מהשבת יצאתי בתחושה שאני לא לבד". י': "הייתה שבת קדושה וטהורה". ש': "זו היית חוויה שאי אפשר להסביר". יוגב: "אחד הסימנים שנהניתי בשבת הוא הדכדוך שמגיע כשהשבת נגמרת". ג': "כן ירבו שבתות כמוך כאלו"

תמונה פנורמית (תצלום: ד')
תמונה פנורמית מנוף שבת כמוך 10 (תצלום: ד')

הסיכום של ת' – הגיע בפעם הראשונה לשבת כמוך

לפני השבת, חששתי מעט איך יהיה להעביר שבת עם הרבה אנשים שאני לא מכיר יותר מדי. בסופו של דבר, הצטערתי שלא היה לי יותר זמן להכיר יותר מהאנשים שהיו בשבת.

החוויה הייתה ממש טובה. הרגשתי קצת כאילו אני מתנתק מהחיים הרגילים, על קשייהם ודאגותיהם, וזוכה להעביר שבת עם אנשים שיש לי איתם נושאים משותפים.

הרגשתי שאני יכול להיפתח הרבה יותר מכפי שאני נפתח לאנשים ביום-יום, ושנתקלתי גם באנשים שנפתחו כלפיי.

דיברנו על אותן דאגות שמלוות אותנו בכל יום, אך בדרך כלל אין לנו הרבה אנשים אותם אפשר לשתף.

פתיחת אותו צוהר לחלק בחיי שלרוב נשאר סגור הייתה פתיחה משחררת מאוד, כזו שנותנת כוחות אחר כך לחזור ל"חיים האמתיים".

השילוב בין פתיחת אותו צוהר ובין העברת השבת כהלכתה על תפילותיה נתן תחושה מיוחדת שהפיגה קצת את המתחים שאותם לרוב אני מרגיש בין הנטייה ובין הדת.

מהשבת יצאתי בתחושה שאני לא לבד, ושיש עוד אנשים דומים לי שאני יכול להכיר.

וזו תחושה מדהימה.

ת'

תצלום: מ
הנוף משבת כמוך 10. תצלום: מ

הסיכום של י' – הגיע בפעם הראשונה לשבת כמוך

זו השבת הראשונה שלי בכמוך.

בואו נתחיל בנושא של הטרמפים – הייתה לי חווית נסיעה מדהימה עם בחור מעלף.

הגענו למקום האירוח, נכנסה השבת והתחלנו את התפילה – ואז החלה החוויה האמתית. אני קולט שכולם כמוני וכאן אפשר לדבר על הנטייה המינית שלי ואין לי ממה לפחד ולהיכנס לארונות.

הרגשתי שלם ונינוח מאוד בשבת הזאת, וזו הייתה חוויה שמאוד ריגשה אותי. בעיקר כשישבנו במעגל בערב שבת וכל אחד יכול לספר את סיפור חייו, והופתעתי למצוא את עצמי יושב שם ויכול רבאק לספר את הסיפור חיים שלי לפני מספר רב של אנשים – דבר שעד היום לא יכולתי לספר.

והכי חשוב – הייתה שבת קדושה וטהורה.

אני מאוד רוצה להודות לארגון כמוך ובראשם לאיש שייסד את הארגון הזה.

י'

תצלום: מ
הנוף משבת כמוך 10. תצלום: מ

הסיכום של ש' – הגיע בפעם הראשונה לשבת כמוך

בתור חדש הגעתי וזה היה לי מאוד מוזר כי אני לא רגיל להיות בסביבה שכולם כמוני.

אבל לאט לאט זה עבר והתחלתי לדבר עם אנשים.

זו היית חוויה שאי אפשר להסביר. לכל אחד היה סיפור חיים מדהים, כל אחד מקשיב לאחר ומדברים זה עם זה, מכירים אנשים מעניינים בעלי לב זהב.

יצאתי מהשבת הזאת בחשיבה אחרת.

השבת עזרה לי להיסגר על עצמי פחות או יותר ולהבין טוב יותר מה אני רוצה בסופו של דבר.

ש'

הסיכום של ג'

הרבה חששות ליוו אותי בדרך אל שבת, אבל כבר בדרך נהניתי מהנוף ההררי המקסים כראוי לשטחי חבל בנימין, וכשהגעתי לחדר האווירה הייתה מזמינה, חמימה ונקייה.

תצלום: מ
הנוף משבת כמוך 10. תצלום: מ

התכוננתי במהירות לשבת כיוון שהייתי צריך לחזן במנחה של ערב שבת ולהספיק שניים מקרא אחד תרגום. הגעתי לחדר האוכל שהיה מקושט להפליא בניחוח נוסטלגי של כל שבתות כמוך עד הלום.

את השבת פתח רב מהיישוב בדרשה מעניינת, ולאחר מכן הייתה לנו קבלת שבת חברתית ומרקדת.

לאט-לאט התפוגגו החששות שאפפו אותי לפני שבת, לאחר שפגשתי את הפרצופים המוכרים (לפחות ברובם) וגם היה נחמד לפגוש פנים חדשות.

אחר התארגנו לסעודה שיש לציין שהארגון והאוכל היו טובים מאוד. בסעודה עצמה היה דבר תורה, ולאחר מכן הייתה לנו הפעלה נחמדה ודיון עם ישי מאיר – מה שנתן לנו פריסה היסטורית מעניינת על נושא התמודדות ועימות מול רבני הציבור הדתי.

אהבתי במיוחד את השיעור שהעביר לנו רב ביישוב בסוגיית היחסים בין דוד ליונתן.

הסיור היה מרתק ונתן טוויסט וטעם אחר לשבת שמאוד מוסיף. הסיור מרענן במיוחד ומוציא את האנשים מהמתחם כדי להתחבר לסביבה שבה הם מתארחים. הסיור היה מחכים ומאתגר. המדריך היה חביב להפליא, סבלני וענה על השאלות ותיבל לנו את הסיור בנתונים מפתיעים שונים.

בסעודה שלישית חווינו הפתעה נעימה ולימודית בדבר תורה מאלף מאת הרב ארלה הראל שתחם וסגר את השבת כמלווה ומשגיח לארגון ממעוף הציפור.

שמחנו גם בסיום מסכת ודבר תורה של יקירנו עמית.

תרומה ניכרת במפגש הייתה להכיר דמויות חדשות בנוף המשתנה הקהילתי. יש אפשרות להיחשף לאנשים שונים ולדון בנושאים שישובים לכולנו על לב, ואנו מגלים שעוד אנשים שותפים לחוויות, לטרדות, למחשבות ולהגיגים שונים המתרוצצים במוחנו. המפגש יוצר אחווה ודיבוק חברים תומך, מה שמאפשר יצירת קשרים חדשים לתמיכה והתמודדות עם הקשיים שמלווים אדם דתי במצבנו המורכב ביותר.

כמו כן בחירת המקום הייתה טובה מאוד – שקטה ומנותקת מהנוף האורבני ההומה וסואן, מה שמאפשר התנתקות מהשגרה והתחברות יותר טובה לשבת ולחברים בה.

כן ירבו שבתות כמוך כאלו.

תודה רבה למארגנים, למשתתפים, למתנדבים ולמסייעים בדרך.

ג'

הסיכום של יוגב

אחד הסימנים בשבילי שנהניתי בשבת כמוך הוא הדכדוך שמגיע כשהשבת נגמרת. תחושת ריקנות כזו שמתפשטת, האומרת שכל החממה הזו של שבת עם מלא הומואים דתיים אחרים עומדת להתחלף בשגרה, ושכל אחד חוזר להתמודד איש איש עם חייו האישיים שלו.

מין תחושה שלהרבה מהאנשים יש התמודדויות לא פשוטות בבחירת אורח חיים או באורח חיים עצמו שבחרו, ובשבת אפשר לומר שהאווירה של הביחד מפיגה קצת את הלחץ מההתמודדות.

תצלום: מ
החדר משבת כמוך 10. תצלום מ

אני אישית תמיד נהנה להכיר אנשים חדשים ומעניינים או להעמיק בשיחות עם אנשים שאני מכיר ולא פגשתי הרבה זמן. עניין אותי לשבת ולדבר עם אותם האנשים ולשמוע את המקום שבו הם נמצאים עכשיו בחייהם. בשבת הזו יש גם משהו כיפי בתחושה שרוצים למצות כמה שיותר ולכן שישי בלילה מאופיין בזה שלא ממהרים ללכת לישון בשעות רגילות. לבסוף מגיעה השעה שזהו, פורשים למיטה.

ומגיע הבוקר. אני קם ואיתי ההרגשה שעכשיו אמנם בוקר אבל חצי מהשבת כבר עברה ובשבתות החורף הקצרות השבת כבר תוך כמה שעות מהבוקר מגיעה לסיומה. והנה היא עברה ככה מהר, השמים האפורים מחליפים את צבעם עם בוא החושך והשבת יוצאת. הבדלה. ממלאים משוב.

וזהו, מגיע שלב הפרידה, נפרדים זה מזה ומאחלים הצלחה בהמשך השגרה.

עד השבת הבאה.

יוגב

 

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.