צפו: סיכום "קדושים תהיו – יום עיון לרבנים בנושא התמודדות עם הנושא ההומוסקסואלי" | אירועים ומפגשים

ביום העיון היו ארבעה מושבים: להט"ב בציבור הדתי, הרצאות מומחים: מזוויות מקצועית, תפקיד הרב, החיים בשטח. בין המרצים: ניר מנוסי, הרב ארלה הראל, הרב שמואל אליהו, דרור זנדמן, אליהו אקרמן וכן הומואים דתיים כולל נציגות מ"כמוך"

שימו לב – אין זה מפגש רשמי של כמוך

לפניכם ההודעה לעיתונות שנשלחה מטעם יחסי הציבור של הכינוס:

היום התקיים כנס 'קדושים תהיו' שמטרתו לחשוף רבני קהילות לסוגיית הלהט"ב מנקודת מבט תורנית, ביוזמת 'איגוד רבני קהילות' ומרכז 'בקדושה'. בכנס הרצו בין השאר הרב ארל'ה הראל, הרב יעקב אריאל, הרב שמואל אליהו, ד"ר אליהו אקרמן וניר מנוסי בנו של דידי מנוסי. בנוסף, הרצו בכנס חברים הומואים דתיים בקהילה מארגון 'כמוך'.

הרב שמואל אליהו

יחסי מין חד מיניים הם נטיה שאסור להשלים איתה כמו שלא משלימים עם הנטיה להשמנה וכד'.

הרבנים שמטפלים בבעלי נטיות הפוכות חייבים להכיר כמה שיותר מחקרים ואנשי המקצוע שיודעים מה המקור של הנטיה השלילית ויודעים גם לרפא אותה.

בשנים האחרונות יש נסיון להשתיק  את אנשי מקצוע הללו.

אנחנו צריכים גם לחזק את הרבנים וגם את אנשי המקצוע שיוכלו להשמיע את דעתם המקצועית והתורנית בלי מורא.

הרב ארל'ה הראל

"ספרות המחקר ממומנת ומתוזמנת. צריך לדעת שיש הרבה סוגים של משיכות, ולא כל מי שחש משיכה כלשהיא לבן מינו נחשב מקהילת הלהט"ב, למרות שמחקרים אוהבים להכניס אותם בפנים כדי להוציא נתונים משמעותיים".

"לא ברור איך אדם דתי שנמשך לגברים ולנשים יכול לדרוש לגיטימציה תורנית למעשיו? ארגוני הלהט"ב הדתיים מקיימים קמפיין גם עבורם, למרות שהם יכולים לחיות עם נשים ללא כל בעיה".

"פעמים רבות נערים בוחרים לעצב את הנטייה שלהם מחוסר הבנה או מגורמים נוספים, עד שבסוף אין להם בחירה".

הרב ארלה הראל

"אין בתורה זוגיות ללא מיניות, ולכן אין כל לגיטימציה לזוגיות בין גברים לפי התורה. התורה מתנגדת לא רק למשכב זכר אלא גם לזוגיות בין גברים. יש שלילה מוחלטת בדבר הזה, ואין שום רב שמתיר את זה".

"רבנים מפנים לפסיכולוג לא דתי ועושים טעויות קריטית, הפסיכולוגים החילוניים רואים בזה משהו טוב, וקבני"ם בצבא משכנעים בחורים שהם הומאים. הם לא מבינים את השפה הדתית. הם לא מבינים מה עובר אדם דתי עם ההתמודדות".

"יש ארגונים דתיים שעושים טרור. הם משכנעים שזה מותר וזה בסדר ולגיטימי. הרבנים חייבים להכיר את זה ולדעת להגיב. מנגד, יש ארגונים חיוביים כמו ארגון 'כמוך' שמחוייב להלכה וחשוב שהרבנים יכירו אותו וישתפו איתו פעולה".

"אסור להשתמש במילה 'סוטים', כלי התקשורת והקהל מכבדים אם משתמשים במינוחים מכבדים. אנחנו צריכים להוציא מהלקסיקון מילים מביישות, ואנחנו צריכים לדבר בלשון התורה".

"התורה מתנגדת לכל פעילות מינית, אבל יש גם מצווה בתורה לעזור. אנחנו רוצים להקים קבוצות תמיכה לנערים דתיים אבל אין מימון, משרד החינוך לא רוצה לשמוע מזה. הרבנים עצמם צריכים להיות אוזן קשבת ולפעמים להלין בביתם נערים שנזרקו מביתם בגלל נטייתם המינית".

אליהו אקרמן

"אני נגד המושג טיפולי המרה. אבל מותר לנו לסייע לאנשים שפונים אלינו, למרות שמנסים לצייר את זה כלא חוקי. יש חבר'ה שסובלים מאד, לא חיי יום ולא חיי לילה. הם יושבים בישיבה או בתנועות נוער, הם נראים מצוין, אבל הם לבד עם עצמם, וחווים סיוט אחד גדול, סוג של פיצול אישיות. אנחנו זקוקים לאנשי מקצוע טובים, ללמוד הרבה. יש אנשים ומנהיגים עם בורות מדהימה. הטיפול דורש מיומנות, מקצועיות, אהבה והרבה עבודה." "זה פיקוח נפשות, אנשים נפתחים לפני רב הקהילה, תגובה נכונה יכולה להרים אותו ולקדם אותו, תגובה לא נכונה, הוא נופל. לקהילה, לרב הקהילה יש כוח, רב הקהילה צריך ללוות, להיות בקשר עם המטופל והמטפלים. תפקיד רב הקהילה: הרבה אהבה, עידוד, מתן תקוה, אמון ביכולת לשנות ולהתקדם".

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.