היום הבין-לאומי נגד הומופוביה וטרנספוביה | הומופוביה

השבוע, ב-17 במאי למניינם, מצוין היום הבין-לאומי נגד הומופוביה וטרנספוביה * כמה מילים על המניעים לציון היום שיחול השבוע, ועל המצב בישראל

* אתר כמוך מציין את היום הבין-לאומי נגד הומופוביה, שיחול השבוע, במגוון כתבות וידיעות ורשומות בנושא *

ב-17 במאי למניינם מצוין ברחבי העולם היום הבין-לאומי נגד הומופוביה וטרנספוביה, תחת השם IDAHO –  International Day Against Homophobia and Transphobia.

בפעם הראשון צוין יום זה בעולם בשנת 2005, ובישראל לראשונה בשנת 2006, לצד יותר מ-50 מדינות ברחבי העולם.

התאריך שנבחר מציין את המועד שבו הוסרה ההומוסקסואליות מרשימת ההפרעות הנפשיות על ידי ארגון הבריאות העולמי, בתאריך 17 במאי 1990.

אירוע אחר המצוין בחודש מאי, הוא פרסום הספר "החברה וההומסקסואל הבריא" מאת הפסיכיאטר (ההטרוסקסואל) ג'ורג' ויינברג, אשר טבע לראשונה את המונח "הומופוביה" מתוך כוונה להצביע על כך שההומוסקסואלים הם אנשים בריאים במהותם, וכי החולי הוא ביחס המפלה של החברה כלפיהם.

מאמציו וטיעוניו הם שהובילו להסרת ההומוסקסואליות מרשימת מחלות הנפש של האגודה האמריקאית לפסיכיאטריה בשנת 1973, במה שנחשב כיום לאחד מציוני הדרך בקבלה של הלהט"ב אל תוך החברה.

ברחבי העולם מתרחשים מדי שנה בשנה מאות מקרי רצח של הומוסקסואלים וטרנסג'נדרים, על רקע שונותם המינית והמגדרית. להט"ב רבים נופלים קורבן לבריונות ואלימות פיזית ומילולית, דיכוי, השפלה והפחדה – בבתים, בבתי הספר, בצבא, במקומות העבודה, במגרשי הספורט, ובסיטואציות רבות אחרות.

בישראל לראשונה צוין היום הבין-לאומי נגד הומופוביה וטרנספוביה ב-17 במאי 2006. במהלך יום זה התקיימו 25 פעילויות שונות ברחבי הארץ, ובהן השתתפו פעילים וגם אישי ציבור, ובהם שרת החינוך דאז פרופ' יולי תמיר, וחברי הכנסת יוסי ביילין, זהבה גלאון ודב חנין.

שרת החינוך פרופ' יולי תמיר הודיעה מעל בימת הכנסת כי תוסיף את המאבק בהומופוביה לתכנית הלימודים במערכת החינוך.

ביום הבין-לאומי נגד הומופוביה וטרנספוביה 2010 השתתף שר החינוך גדעון סער, בכנס שנערך במרכז הגאה בת"א, תחת הכותרת "איך ממגרים את ההומופוביה ממערכת החינוך". במסגרת הדיון הוא טבע את האמרה "שונות אינה מצב הדורש תיקון", והביע את מחויבותו לקידום הסובלנות והפתיחות כלפי נוער להט"ב בבתי הספר. הכנס אורגן על ידי תהל"ה (ארגון התמיכה להורי להט"ב), שבראשו עומדת אילה כץ, אמו של ניר כץ ז"ל שנרצח בפיגוע בבר נוער באוגוסט 2009.

(מתוך עמוד הפייסבוק של הבנ"ה)

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.