הרבנים סתיו: לא תמיד יש איסור ייחוד בין שני גברים | הלכה

במאמר "דיני ייחוד לבעלי נטייה חד-מינית", דנים הרבנים דוד סתיו ואברהם סתיו אם הומואים נחשבים "פרוצים", מה אופי האיסור והאם להומו יש ייחוד עם אישה, ומהמאמר עולות כמה מסקנות מעניינות ומפתיעות

בכתב העת החדש של צהר (גיליון מ) דנים הרבנים סתיו בשאלת ייחוד בין הומואים, כולל תת-השאלות בנושא כמו ייחוד של הומו עם אישה. מסקנת המאמר היא "שלשני גברים החשודים על משכב זכר אסור להתייחד זה עם זה" אבל אין מדובר באיסור מוחלט ו"יש להחמיר בכך באחד משני מצבים: כאשר אחד הצדדים נכשל בעבר בפועל במשכב זכור, או כאשר שני הגברים הם הומוסקסואלים". הם מוספים שבני המצבים הללו "מדובר בייחוד גמור, ובוודאי כאשר הם נמשכים זה אל זה".

בשאלת ייחוד של הומו עם אישה הם מציינים כי יש מחלוקת, אבל נראה להקל: "גבר ואישה אסורים להתייחד זה עם זה. יש מן הפוסקים שראו בכך איסור גמור שחל בכל מקום מלבד במקומות המפורשים בדברי חז"ל, ואחרים ובראשם הציץ אליעזר התירו במקומות שאין בהם חשש עבירה (כגון בילדים מאומצים ובזקנים). פוסקים רבים (אגרות משה, בצל החכמה) חילקו בהקשר זה בין דיני ייחוד מדאורייתא לדיני ייחוד מדרבנן. לאור זאת נראה שאפשר להקל בדיני ייחוד דרבנן, כגון ייחוד עם פנויה שאינה נדה או ייחוד עם שתי נשים".

עוד מעלים הרבנים סתיו כי "בשעת הצורך יש מקום להקל גם בייחוד עם פנויה נדה שהיא ספק דאורייתא", אבל מסייגים זאת "בשני סייגים:  ההיתר הוא דווקא כאשר מדובר באדם שנטייתו המינית קבועה והוא אינו מסוגל כלל לקיים יחסים עם נשים; ההיתר הוא דווקא כאשר העדים לייחוד (ובעיקר האישה שאתה הוא מתייחד) מודעים לזהותו המינית (ואין בכך משום 'מראית עין')".

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [179.13 KB]

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.