הסערה בעקבות דברי הרב דוויך | הלכה

שיעורו של הרב יוסף דוויך והאמירות שהשמיע בו עוררו סערה בעולם החרדי-ספרדי בארץ, בארה"ב ובבריטניה. רבנים שונים תקפו אותו, ביניהם הראשל"צ הרב יצחק יוסף ("דברי הבל ואפיקורסות"), הרב דוד יוסף ("הקדיח תבשילו"), הרב שלום כהן ("אינו ראוי לכהן בתפקידו"), בעוד רבנים מסוימים הגנו עליו ("על התוקפים להודות שחיכו לתקוף את הרב שאיים על הכוח והשליטה שלהם וכי נצמדו להומופוביה לקדם את מטרתם"), ועצומות בעדו ונגדו נפתחו ברשת

הרב דוויך. תצלום: הפייסבוק של הרב

לפני כשלושה שבועות מסר הרב יוסף דוויך הכהןרב הקהילה הספרדית והפורטוגלית בלונדון ורבה של קהילת "שער השמים" בלונדון (והנשוי לנכדת הרב עובדיה יוסף), שיעור של שעה וחצי ובו דיבר על הנושא ההומוסקסואלי.

השיעור הכה גלים בשל האמירות שהושמעו בו, ואף גרם לפתיחת עצומות אינטרנטיות התומכות ברב דוויך (עד כה כ-3000 חתימות בשני המקומות יחד) ומנגד התומכות במתנגדיו (עד כה כ-1000 חתימות בשני בהמקומות).

את הרב דוויך תקפו חלק מרבני לונדון ואליהם הצטרפו עוד רבנים מארה"ב.

גם רבנים מישראל תקפו את הרב דוויך, ביניהם הראשל"צ הרב יצחק יוסף, אחיו הרב דוד יוסף – רבה של שכונת הר נוף בירושלים, ראש כולל יחוה דעת וחבר מועצת חכמי התורה של ש"ס, וגם הרב שלום כהן – נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס.

הראשל"צ כתב מכתב לרבני הקהילה בניו יורק ובו כתב כי "נשתוממתי ותרגז על דברי הבל ואפיקורסות שנאמרו כלפי יסודות אמונתנו בתורתנו, ישתקע הדבר ולא ייאמר. אוי לדור שכך עלתה בימיו לדבר דברי קרירות בזלזול על תורתנו הקדושה. בענייני שכר ועונש".

הרב דוד יוסף שלח אף הוא מכתב לרבנים בניו יורק ובניו ג'רסי ובו הגדיר את הרב דוויך "הקדיח תבשילו" וציין כי הרב דוויך "דיבר דברים חמורים ביותר, שיש בהם כפירה גמורה בדברי תורתנו הקדושה, ובדברי חז"ל המסורים לנו מדור דור. חלק גדול מדבריו הם דברים שיש בהם ניבול פה, שבודאי כל בר דעת יבין שאסור לאומרם. ובודאי שאיש זה אינו ראוי להיקרא בשם רב".

גם הרב שלום כהן שלח מכתב לרבנים בניו יורק ובניו ג'רסי ובו כתב כי "הצטערתי לשמוע אודות דברים קשים וסילופי התורה הקד' שיצאו מפיו של אותו רב מלונדון שפער את פיו כנגד קודשי ישראל בדברי אפיקורסות גמורה אשר תצלנה אוזניים משמוע. על כן הנני לגלות דעת תורה כי הדבר ברור הוא שאינו ראוי לכהן בתפקידו ואין לאפשר לו להמשיך ולדבר בפני ציבור עד אשר יעשה תשובה, ושב ורפא לו".

המכתב של הרב יצחק יוסף

לצד התקיפות גם נרשמה תמיכה הן מצד קהילתו והן מצד רבנים. הרב חיים עבדיה, רב קהילת מגן דוד בבריטניה, כתב מכתב תמיכה ובו הוא מציין כי האזין לכל השיעור והגם שאינו מסכים לכל דבר שנאמר בו הוא מעריך את הרצון האמתי של הרב דוויך לדון בנושא בכובד ראש. הרב עבדיה תוקף את שני הרבנים שתקפו את הרב דוויך, וציין כי התקיפה שלהם אינה עניינית-הלכתית אלא נובעת משיקולים זרים. 

בתחילה הגיב הרב דוויך לביקורת כלפיו והבהיר בפייסבוק שלו את דבריו, כגון בשימושו במילה "נהדרת" על תופעת ההומוסקסואליות. לדבריו "לא אמרתי שמעשים הומוסקסואליים הם נהדרים, אמרתי שלהתפתחות בחברה היה ערך עודף, באופן דומה לנצרות ולאסלאם, כפי שהרמב"ם ציין. לא קבעתי חוק חדש, ולא דרשתי מאנשים לחשוב באורח מסוים".

הרב יצחק יוסף. תצלום: שי בארי, ויקיפדיה

כמו כן אמר לאתר כיכר השבת כי "לדעתי אין מנהיגות מהציבור החרדי בנושא ואנו מפסידים את הנוער (לא רק מי שנאבק עם זה באופן אישי) שאם יש בפניהם לבחור בין לכלול אנשים שונים בתוך הציבור לבין הלכה ויראת שמים, אלפים יבחרו לכלול. וזו בעיה גדולה שלדעתי אסור לרבנים להתעלם ממנה". לדבריו: "לדאבוני עמיתי לתורה ייחסו רעיונות לדבריי שלא נאמנים למה שהתכוונתי. אני דואג על הדור הצעיר שעוזבים תורתנו מחוסר מנהיגות והדרכה".

הרב הוסיף ואמר כי "אני לא אמרתי שיש לקבל אותם כמות שהם. אני ציינתי כמה פעמים שהמעשה וגם אביזרייהו אסורים. העליתי את הנושא כי הוא עניין נפוץ גם הקהילה הדתית וכל הנוער שואלים בעניין ואין מענה מתאים מהציבור הדתי. זה לא ויכוח עם רבני לונדון והם לא תקפו אותי בכלל. אם יש עוד רב או דיין חוץ מהרב בסוס נא להזכיר שמו. אך ורק הרב בסוס תקף מבלי לקבל החלטת הדיינים ועשה את הכול בעצמו. הדיינים ישבו איתי וביקשו שאוריד את השיעור. וקיבלתי והסכמתי. אין צריך לומר שאסור לנו לזוז מההלכה הקדושה. אבל אנו חייבים להתייחס לציבור הנבוך בעניין", אומר הרב דוויך, ומדגיש כי "לא הבהרתי שאיני חוזר בי מהדברים, אני קבלתי והסכמתי שדבריי לא היו ראויים למסור לציבור הרחב, ושיש יותר לחוש ולהיזהר בדבריי, וקבלתי ועשיתי כדעת וכבקשת הדיינים מנהיגי הקהילה".

ואולם לאחר שהחלה התעוררות רבתי בעולם הספרדי סביב שיעורו, הרב השעה את עצמו מבית הדין בלונדון, ביטל את ביקורו הקבוע בכל קיץ בניו יורק, שם גר לפני שעבר ללונדון, וגם שלח מכתב לרבנים בישראל והסביר: "הנה משברים וגלים גדולים עברו על עבדך על שיעור שמסרתי פה בלונדון", ומציין את הנושא עליו דיבר בשיעור, ואמר כי דיבר על הנושא בשל העובדה שצעירים רבים בלונדון מתמודדים עם הסוגיה. הוא מוסיף: "רבים שמעו בדבריי דברים שלדעתם לא היו ניתנים להיאמר, ושכל דעתי לא היה מכוון אל האמת כראוי. ויתכן מאוד שטעיתי בדרך שדיברתי ואף בפרטים שונים ושגיאות מי יבין".

כמו כן, באשר לכך שהציבור הבין כי הוא מקל בחלק מהדברים הקשורים לנושא, הוא כותב: "מודה אני לפניך שיכולתי להסביר הדברים באופן יותר ברור ועל זה אני מתנצל ומבהיר". בהמשך הוא מוסיף ומתנצל שוב: "ייתכן מאוד שלא הייתי צריך להזכיר את הדברים בפרהסיה בזה".

הוא מוסיף וכותב על כך שנטען כי צוטט שאמר שטוב שיש הומוסקסואליות כמו שהרמב"ם אמר שבהקמת הנצרות יש דבר טוב: "הנני חוזר בי מאותם דברים", ובסיום מכתבו: "תפשו את השיעור הזה לפרסם עלי שכפרתי בתורתנו הקדושה ח"ו. ובשומעי את הדברים הנוראים האלה ותפעם רוחי ואת כבודי עלי, הפשיטו ויסרו עטרת ראשי, חלילה, חלילה".

בימים הקרובים נעלה בכל יום לאתר כמוך שיעור תגובה אחר שנמסר בעקבות השיעור של הרב דוויך, וכן סיכום קצר של כל שיעור.

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.