הרב קרדוזו: "עושים לרב דוויך סוג של ציד מכשפות" | הלכה

הרב נתן לופז קרדוזו, דקן האקדמיה על שם דוד קרדוזו בירושלים, תוקף את הרבנים שתקפו את הרב דוויך, ומאשים אותם כי "פירשו לא נכון, ואולי בכוונה, את דבריו" וכי אותם רבנים "לאט אבל בטוח נהיים לא רלוונטיים"

לפניכם תרגום הטור של הרב נתן לופז קרדוזו, טור שנכתב בכ"ז בסיוון תשע"ז, 21 ביוני 2017 (תודה לט' על התרגום).

אינקוויזיציה מודרנית | הרב נתן לופז קרדוזו

הרב נתן לופז קרדוזו. תצלום: סרטון יו-טיוב

מאוד מטריד שבפעם השנייה בערך ב-315 שנים, פורום S&P המכובד (קהילה ספרדית ופורטוגזית יהודית של לונדון), סניף של בית כנסת האֵם באמסטרדם (אשר בו רבים מאבות אבותיי היו חברים מזה דורות) נמצא במרכז התפרצות געשית גדולה עם היהדות האורתודוקסית בגלל קוצר דעת וחוסר הבנה מכוונת של השקפות הרב שלהם על ידי כמה מעמיתיו.

ב-20 בנובמבר 1703, חכם דוד נייטו המכובד (1654–1728), הרב הראשי של S&P ותלמיד חכם גדול, פילוסוף, מתמטיקאי וכותב היצירה הגדולה "מטה דן", הואשם בכך שהוא חסיד נסתר של היהודי ההולנדי, הפילוסוף הספרדי-פורטוגזי העולמי ברוך שפינוזה (1623–1677), אשר הפנה את גבו ליהדות וטען שהקב"ה עליון אך לא מעורב במציאות, והכחיש את העניין של הקב"ה בעסקי בני האדם ואפילו את היותו בורא היקום. הדוקטרינה הזו אשר נקראת פַּנְתֵּאִיזְם גורסת גם שהקב"ה אינה ישות שניתן להתפלל אליה או שיכולה להתגלות אל בני האדם דרך כל סוג של תקשורת מילולית.

חכם נייטו, בניסיון להפריך את ה"דאיזם" (אמונה שהייתה פופולרית מאוד בקרב פילוסופים בני זמנו) אשר מלמדת שאלוקים ברא את העולם אבל לא מעורב יותר במה שקורה בו או בעניינים של בני האדם, אמר שהקב"ה והעולם הם אחד ואותו הדבר. הוא התכוון להגיד בכך שהקב"ה לא רק עליון אלא גם מעורב במציאות בצורה עמוקה. לצערנו, הוא השתמש באותן מילים ששפינוזה השתמש בהן כדי להסביר את השקפת העולם הפנתאיזית שלו: הקב"ה והטבע הם אחד. מתוך חוסר הבנה של דברי חכם נייטו, ה"מעמד" (המנהיגות האזרחית של ה-S&P) חשבו שהוא תמך בפנתאיזם של שפינוזה. הם האשימו אותו בכפירה ורצו לפטר אותו. כשהעניין הזה עלה לכותרות והרעיד את היסודות של הקהילה, עם השלכות מרחיקות לכת על עתידו והיהדות בכלל, הם החליטו לשאול לדעתו של המפורסם העולמי הרב צבי הירש אשכנזי (1660–1718) שנקרא גם החכם צבי, הרב הראשי הקודם של הקהילה האשכנזית באמסטרדם שחי באותו זמן באלטונה, גרמניה. הרב כינס את בית הדין שלו, למד את כל החומר הרלוונטי משני הצדדים וגיבה את חכם נייטו לגמרי וטען שהמנהיגים של ה-S&P לא הבינו נכון את דבריו ושחכם נייטו חייב להמשיך לשרת כמנהיגם הרוחני. זה נגמר במחלוקת מצערת ובהתפתחות מסוכנת ביהדות.

היום, יותר מ-300 שנה מאוחר יותר, סקנדל חדש בעל השלכות גדולות שוב מתפרץ סביב ה-S&P – הפעם בגלל שיעור על הומוסקסואליות שמסר הרב המכובד שלהם הרב יוסף דוויך. עם זאת, במקרה הזה אלו לא היו המנהיגים האזרחיים של ה-S&P שהאשימו את הרב שלהם בכפירה (למעשה, הם תומכים בו) אלא כמה רבנים משפיעים בבריטניה ומחוצה לה שהרגישו מחויבים להאשים את הרב דוויך בכפירה. בתוכחה שיש בה בעיקר מילים חסרות משמעות הם תקפו את טוהר המידות, האמונה והלמדנות שלו בעודם מכנים אותו "אדם רשע" ואף כינויים גרועים עוד יותר. בעשותם כך הם הביעו התעלמות, דעה קדומה והעדפת האינטרס האישי שלהם, ומעל הכול – כמו במקרה של חכם נייטו – הם לגמרי ואולי בכוונה פירשו לא נכון את דבריו.

בשיעור היוצא מן הכלל שלו בבית כנסת נר ישראל, בהנהגת חברי היקר הרב ד"ר אברהם (אלן) קמחי, הרב דוויך הציג דרך חדשה לגמרי להבנת הומוסקסואליות. בהסתמכו על מקורות היסטוריים הוא הסביר שהומוסקסואליות הייתה אורח חיים מקובל בעולם הלא יהודי העתיק, ואז תוך הבאת מקורות יהודיים רבים הוא מה מהות האיסור של הומוסקסואליות בהלכה ומה אינו אסור במערכת יחסים אוהבת בין גברים בני אותו המין. לאחר מכן הוא הציג כמה נקודת מבט שונות ואת הניואנסים שלהן, והסביר את הרעיון של הגישה המערבית העכשווית כלפי מיניות אשר מכריחה את היהדות המסורתית לחשוב מחדש על כמה מערכי הליבה שלה, מה שתמיד נעשה כשהם אותגרו. נכון שהרב דוויך השתמש בכמה ביטויים מצערים בלהט דבריו (איזה דובר אינו עושה זאת לעתים?), אבל שום דבר שאמר לא היה מעבר לגבולות ההלכה הממוסדת.

למעשה, הרבה ממה שהוא טען נאמר כבר על ידי הרב חיים רפפורט, תלמיד חכם גדול מלונדון בספרו הנודע "יהדות והומוסקסואליות: נקודת מבט אורתודוקסית אותנטית", שכתבתי עליו הסכמה ושמכיל דברי פתיחה של הרב הראשי לשעבר לורד יונתן זקס ומבוא של הדיין הוותיק ברל ברקוביץ' של פדרציית בתי הכנסת בלונדון (האורתודוקסים).

רב אחד הרגיש צורך לפשפש בכל הרצאותיו של הרב דוויך מאז הגיע לחיות בלונדון – סוג של ציד מכשפות – בחיפושו אחרי טעויות שהרב אולי עשה בהרצאות קודמות כדי להרוס את המוניטין שלו, כאילו שאף רב אורתודוקסי לא טעה מעולם בכמה מפסקי הדין שלו. הוא לגמרי התעלם מהעובדה שהרב דוויך הגיע ממסורת סורית-ספרדית שונה עם מנהגיה (ההלכתיים) ועם תפיסת העולם הדתית שלה.

הרב דוויך נשוי לנכדה של הרב עובדיה יוסף ז"ל, הרב הראשי לשעבר של ישראל. זה לא מנע מהסירוב הנוכחי של הרב הראשי הרב יצחק יוסף ואחיו הרב דוד יוסף – שניהם בנים של הרב עובדיה – לפגוש אותו (הבעל של האחיינית שלהם) כאשר ביקש להיפגש. למעשה, שניהם כתבו מכתב לקהילות הספרדיות של ניו יורק וניו ג'רסי תוך גינוי הרב דוויך (בכלל בלי להזכיר את שמו!) ובקשה להדיחו, ובכך הראו קטנות ראש, חסרון בידע כללי והתעלמות מהמסורת הפילוסופית היהודית.

נאמר לי על ידי מקורות נאמנים שהשיעורים השבועיים של הרב דוויך בוטלו עכשיו והשיעורים הקודמים שלו הוסרו מהאינטרנט. לא רק שזה עוול חמור, זה גם פוגע קשות בהשפעה יוצאת הדופן שלו והמוצלחת ביותר בלונדון ומחוצה לה לקרב אנשים לתורה הקדושה.

הסכנה הגדולה של עסק הביש הזה היא לא רק המחלוקת סביב הרב דוויך. יותר מכול, זו אינדיקציה לַכּיוון שאליו האורתודוקסיה הבריטית ואולי אף האירופית הולכת. כאשר נאמר לרבנים אורתודוקסים שאינם יכולים להציג עוד את דעותיהם ולהציע תובנות חדשות ליהדות האורתודוקסית או למצוא פתרונות לבעיות רציניות על ידי רעיונות חדשניים, זה מפגיש אותנו עם עולם רבני שעוצם את עיניו, מורכב מ"יֶסְמנים" שמסתכלים רק על מעמדם, ומייצר קטנות ראש מסוכנת שיש לה השלכות מרחיקות לכת.

הרב דוויך עם הראשל"צ הרב יוסף. תצלום: הפייסבוק של הרב דוויך

אכן, תמיד היו הבדלי דעות ביהדות הרבנית. זה בריא והיהדות רק הרוויחה מזה. אבל זה תמיד נעשה במסגרת טענות מבוססות ודיון ולא בתוכחה מבוססת הצהרות חסרות משמעות ומלאות שנאה.

אחת הבעיות הגדולות ביותר של היהדות האורתודוקסית המרכזית כיום היא שהיא חושבת שהיא תמיד צודקת, מכירה את כל המקורות ולא צריכה לשמוע מידע חדש שמגיע מהמקורות המסורתיים. ההשלכות הן שהיא משכתבת את האורתודוקסיה בדרכים שלעיתים הופכות את היהדות המקורית לבלתי מזוהה.

מה שרבנים כמו אלו שתקפו את הרב דוויך אינם מבינים הוא שהם לאט אבל בטוח נהיים לא רלוונטיים. הם יכולים להיות תלמידי חכמים גדולים, אבל במקום להשתמש בידע יוצא הדופן שלהם כדי להפוך את היהדות האורתודוקסית למלאת חיים, הם מטביעים אותה ותקועים בבוץ הטובעני של הנוקשות שהם עצמם יצרו.

הסכנה היא שבעקשנות שלהם הם יעלימו את כל האורתודוקסיה הבריטית אשר נדמה שאינה מודעת או בוגרת מספיק להבין מה בדיוק קורה.

המשימה של רבנים גדולים היא לדלג מעל הספינה השוקעת של האורתודוקסיה כשהסכינים בין שיניהם, ולהבטיח יהדות הוגנת שתפליג במלוא הכוח את ספינת התורה אל מרכז הים של חיינו.

אני קורא:

  • לרב הנכבד הראשי של בריטניה הרב אפרים מירוויס ובית דינו לגנות בצורה חד משמעית את ההתקפות על הרב דוויך ולעמוד בתקיפות מאחוריו.
  • לרב הראשי לשעבר הרב לורד יונתן זקס להצטרף לרב מירוויס במאמץ הזה.
  • לחברי היקר הרב ד"ר אלן קמחי להמשיך את השיעורים של הרב דוויך בקהילה שלו באופן מיידי.
  • למסגרות הרלוונטיות לשחזר את ההרצאות של הרב דוויך באינטרנט.
  • ל-S&P להמשיך להראות אומץ ולהתנגד במלוא הכוח לכל ניסיון לפטר את הרב דוויך ו/או להוציא לו שם רע.
  • לקהילות בניו יורק וניו ג'רסי להזמין מייד את הרב דוויק להיות מורה הדרך שלהם שוב.
  • לרבנים הראשיים הרב יצחק יוסף והרב דוד יוסף ולרבנים אחרים להפסיק להטריד את הרב דוויך ולכפות אותו לעבור אינקוויזיציה חסרת משמעות. להתחיל להאזין למה שהוא באמת אמר. ולהפסיק את ציד המכשפות, שאין לו מקום ביהדות האורתודוקסית האמיתית.
  • ואני קורא לרב דוויק עצמו להמשיך להוביל ולעורר השראה בקהילת ה-S&P בגאווה וביטחון עצמי ולהפיץ תורה היכן שאפשר. מי ייתן שלא ישכח את המילים החכמות של יונתן סוויפט: "צנזורה היא המס שאדם משלם לציבור עבור היותו דגול".

נקווה שהסיפור הזה יסתיים באותה דרך שההתקפה על חכם נייטו הסתיימה, בהוכחה נוספת של עוצמת היהדות כאשר היא מעומתת עם מקובעות מצערת של הגיון רבני.

נתן לופז קרדוזו

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.