ההצהרה הפומבית של הרב דוויך | הלכה

לאחר תקופה סוערת ולאחר שנפגש עם הרב הראשי של בריטניה ועם ועדת ביקורת של בית הדין בבריטניה, פרסם הרב יוסף דוויך הצהרה פומבית שבה הוא מצר על חלק מהדברים שאמר ועל סגנון דיבורו ושבה הוא מודיע על פרישתו מהדיינות

השבועות האחרונים היו מאתגרים בעבורי, בעבור משפחתי, בעבור הקהילה שלי ובעבור התלמידים שלי. התגלעה מחלוקת בעקבות כמה מהשיעורים שלי, והייתי נחוש בדעתי לעשות ככל יכולתי לתקן את המצב הזה ולהביא לפתרון הולם.

רבים משיעוריי האחרונים נבדקו מתוך כוונה לזהות בהם טעויות. עם היותה חוויה מכאיבה בשבילי, זו הייתה גם הזדמנות לחזור ולהרהר. תמיד יש ערך, ואפשרות רבה ללמידה, ממילותיהם של מבקרים ומשמיצים. בעוד שחלק מהביקורת הייתה מוצדקת, הטון הארסי והאופי האישי של חלק מההתקפות גרמו לכך שהתייחסות מהותית לבעיות הייתה בלתי אפשריות.

אחרי הרבה חשבון נפש, ברור לי שהיו מקרים שבהם דיברתי בצורה לא הולמת וחסרת זהירות. היו פעמים שבלהט הדיון הֵחַלְתִּי בצורה בלתי אחראית פסיקות הלכתיות והשקפות. כמו כן, לעתים לא הסברתי לגמרי את ההקשר שלהם, מה שעלול היה לבלבל או להטעות אנשים.

היו גם מקרים שבהם התייחסתי לחז"ל באופן לא מכבד. זה גרם לכמה אנשים להטיל ספק במחויבות שלי למסוֹרה, דבר שהטריד אותי עמוקות. לא הייתי רוצה לעשות שום דבר שיסיט אנשים מן המסע שלהם לחיות חיי תורה אמיתיים.

לבסוף, אני מצטער על כך שהיו פעמים שבהן לא הראיתי דרך ארץ ראויה, בכך שהשמעתי דברי זלזול על רבנים עמיתים. זה היה בלתי הולם, ובהתחשב במעמדי, מזיק למדי. אני מתנצל מעומק הלב ומבקש בפומבי מחילה מעמיתי הנכבדים על אותן אמירות.

עם התגברות המחלוקת, הגיב הרב הראשי אפרים מירוויס, שהיה מקור כוח ומנהיגות לכל אורך הדרך, לבקשת הראשון לציון (הרב הראשי הספרדי לישראל) לפתור את העניין, וכינס ועדת ביקורת. אני אסיר תודה על ההזדמנות שניתנה לי להיפגש עם הרב הראשי ושלושה מראשי התורה הבולטים של יהדות אנגליה – הדיין חנוך ארנטרוי, הדיין מנחם גלי, והדיין אברהם דוד.

הם סיפקו לי פורום שבו יכולתי לסקור את הדברים שלימדתי יחד איתם במגוון נושאים, מעבר לשיעור שלי על הומוסקסואליות. הבעתי צער על רשלנותם של כמה מהדברים שלימדתי, שהיו לא נכונים.  אני אסיר תודה עמוקה לרב הראשי ולדיינים על האופן השקול והמכובד שבו ניהלו את ההליכים.

בדיונינו, הצעתי שאתייעץ עם אחד הדיינים הנוכחים, או עם רבנים עמיתים המוסכמים עליהם, בעניין שיעורים עתידיים בהלכה ובהשקפה.

באשר לעתיד, החלטתי לזוז הצידה מתפקידי כדיין בבית הדין. אני מביע את תודתי לדיין ירון נבון ואת ביטחוני בהמשך תפקידו כראש בית הדין.

מאז ומתמיד היו אלה זכות גדולה וכבוד גדול בשבילי לשמש מנהיג רוחני בתוך כלל ישראל. אני אסיר תודה לאלוקים על ההזדמנויות שנתן לי לעזור לקרב אנשים רבים לתורה ולמצוות. קטונתי מהבעות ההערכה והעידוד מכל כך הרבה אנשים ברחבי הגלובוס על הדברים שלימדתי;  אני גם רוצה להודות לכל מי שהציע עזרה וטיפול לי ולמשפחתי.

התקרית המצערת הזאת הכאיבה במיוחד לאשתי ולילדי; אני מביע בפניהם תודה כנה על אהבתם ותמיכתם, ואת הערצתי לעוז רוחם בשבועות האחרונים. אני מודה לרבנים הרבים, הן בבריטניה והן מחוצה לה שפנו אליי והציעו את תמיכתם וסיועם בתקופה מאתגרת זו. אני מודה במיוחד למועצת המנהלים וליחידים בקהילת שער השמיים הספרדית על כוחם, תמיכתם ועידודם הבלתי נלאים לאורך כל הפרשה הזו.

אני מבקש מכל אלה שתמכו בי, לעזור לשים קץ למחלוקת ולשליליות שאפיינו כל כך את השבועות האחרונים. אני מתפלל כי יחד נוכל למצוא חן בעיני אלוקים ואדם.

הכבוד הגדול ביותר שלי והזכות הגדולה ביותר שלי הם להיות הרב הראשי של הקהילה הספרדית שער השמיים – קהילה מפוארת והיסטורית שאני אוהב מעומק ליבי ואשר אני שואף לשרת בכל ליבי. אני מקווה כעת להמשיך ולהגביר את כבוד התורה בישראל ולהוביל את קהל מחיל אל חיל בשנים הבאות.

הרב יוסף דוויך

רב קהילת שער השמיים, הספרדית

(המקור: אתר קהילת שער השמיים, כ"ה בתמוז תשע"ז, יולי 19 2017. תודה ללאה על התרגום)

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.