פרק 11 – "מחבר שלוש מילים, מחמם על אש קטנה" | לילות כימים

מדוע "עם האוכל בא התיאבון" ומה הצליח להוציא את לאה משלוותה? רשומה על תוספים וסוכריות

אחד הדברים הנהדרים במערכת וורדפרס היא שזאת תוכנת קוד פתוח ושהיא בנויה באופן פרקני (מודולרי). קוד פתוח אומר שלכל אחד מותר להשתמש בה ולפתח אותה ולהוסיף לה פונקציונליות, והבנייה הפרקנית (מודולרית) אומרת שאפשר להפיץ את הפונקציונליות הזאת בנפרד מהמערכת, וכל מי שצריך פונקציונליות מסויימת יכול לקחת ספציפית את מה שהוא צריך.

זוכרים שדימינו את האתר לעוגה? אז כמו שהִמשַלנוּ אז, הפונקציונליות היא כמו התוספות מעל העוגה – סוכריות, נרות וכד'. ובאתר וורדפרס הפונקציונליות מושגת ע"י תוספים.

ברשומה הקודמת סיפרתי על פונקציונליויות שפיתחתי במו ידיי, וברשומה הזו אספר, בין השאר, על תוספים שהתקנתי. כי תכלס, פונקציונליות מסוימת כבר יש כתוסף, למה לכתוב אותה בעצמי…

תוסף בממשק הניהול

את התוסף הזה התקנתי רק שבוע אחרי שפניתי לעמית עם ההצעה! במסגרת "עם האוכל בא התיאבון" עמית ביקש פונקציונליות שלא קשורה לעיצוב:

אקדים ואסביר שלרשומות בוורדפרס יש כמה סטטוסים: טיוטה, ממתין לאישור, מתוזמן לפרסום, ומפורסם. מערכת הניהול בברירת המחדל שלה, לא מאפשרת לראות כל סוג בנפרד אלא רק את כולם יחד, וההפרדה אכן עשויה להיות חסרה. בבלוג שלי למשל, התקנתי תוסף שמאפשר לראות כל סוג בנפרד, והצעתי לעמית להתקין את התוסף גם אצלם. זה, למשל, לא משהו שהצריך לחכות עד שהעיצוב החדש ייגמר מפני שזה משהו שמשפיע רק על הניהול. ביקשתי וקיבלתי גישה לאתר, והתקנתי.

עבר פחות משבוע מאז הצעתי את עצמי כמתכנתת, וכבר הוֹעַלתי במשהו מַמָשִי. יש!

במשך הזמן התקנתי תוספים נוספים – כמו למשל תוסף שמציג קובצי PDF או DOC ברשומה עצמה (אפשר לראות אותו בפעולה ברשומה על שבתרבות, או ברשומה על הופעתה של עמותת כמוך בספר "הזכות לשרת"); או למשל תוסף שמציע, בסוף של רשומה, עוד 4 רשומות שעשויות לעניין את הקורא, ועוד ועוד.

מובן שעדכנתי את מתכנת הבית על כל התקנה. היו גם פעמים שהיה צריך לעשות תיקונים באחד התוספים (מהסוג שלא מתעדכן, כך שאין חשש לדריסה של התיקונים שלי ע"י גרסה חדשה של התוסף) ואז התייעצתי איתו מאחר שהוא כבר היה בעל ניסיון בנושא. כמו שאמרתי כבר – נחמד שיש עוד מבוגר אחראי בבית, בעיקר כזה שנותן לי לעשות מה שאני רוצה לבד ולא מתערב, אבל מוכן לבוא לעזרה בכל עת שאני מבקשת. הידד למתכנת הבית!

תגובות פייסבוק באתר

יש כמה אתרים שהם דגלים אדומים בעבורי.

למשל ynet.

למשל פייסבוק.

האתרים האלה מצליחים מאד מבחינות רבות, אבל ב-ynet מה שמפריע לי הוא העומס בדף הראשי, וכן העובדה שבמשך שנים רבות, הקוד של האתר שלהם היה מיושן ומנופח. זה היה כך בזמן שפיתחנו את אתר כמוך, ולכן מדי פעם בפעם כשעמית ביקש לקבל השראה מ-ynet לפיתוח באתר כמוך, הייתי מקבלת פריחה ומנסה למנוע את רוע הגזרה. בימינו הקוד שלהם השתפר בהרבה. העומס בדף הראשי אמנם עוד נשאר, אבל אני מניחה שזה מכוון.

עם פייסבוק הבעיה שלי היא קונספטואלית – קשה לי עם מערכת שמנסה מצד אחד לגרום לאנשים להרגיש שזה ה"בית" שלהם באינטרנט ומצד שני קובעת כללים שרירותיים בתואנה שזכותה להחליט מה שבא לה וכולנו רק אורחים במערכת… לכן הבקשה של עמית, שהגיעה תוך כדי עבודת הפיתוח על האתר, הוציאה אותי משלוותי:

מובן שאני אישה חסרת אופי ואכן התקנתי תוסף שמאפשר תגובות פייסבוק באתר. זה אמנם לא היה פשוט כמו שדמיינתי בהתחלה והיו אתגרים גם אחרי שזה כבר הותקן (כי לפייסבוק יש התנהגות שרירותית גם בממשקים שלו), אבל בגדול נראה לי שזה עובד.

תולעים, אמרנו?

שדה התקציר בממשק הניהול, ורשומות מסוג עדכונים

ועדיין, יש דברים שעל אף שיש להם תוספים, אני מעדיפה לכתוב במו ידיי. אספר על שניים מהם.

במסך יצירת/עריכת רשומה, השדה הראשון שיש למלא זה הכותרת, השני הוא גוף הרשומה, ורק מתחתיו יש שדה לתקציר.

אני מניחה שזה משום שגוף הרשומה חשוב יותר מהתקציר, וגם מפני שבמקרים רבים עורכי אתרים אינם טורחים לכתוב תקציר אלא מסתמכים על כך שוורדפרס יכולה לקחת X מילים ראשונות של הרשומה ולהפוך אותן לתקציר ולכן אינם משתמשים בשדה התקציר כלל. באתר כמוך עורך האתר (עמית) מקפיד לכתוב תקציר לכל רשומה, ובדף הרשומה באתר עצמו, התקציר מופיע לפני הרשומה עצמה. לכן הבקשה שקיבלתי ממנו בעניין הזה התקבלה מאוד על הדעת:

ברם אולם, אין אף תוסף שעושה זאת. כלומר יש תוספים שמאפשרים הזזה של שדות טקסט במסך ניהול הרשומה, אבל התקנת תוסף שעושה משהו כללי, כשאנחנו צריכים רק משהו ספציפי, היא בד"כ מיותרת. תוסף כזה מכיל הרבה קוד שאנחנו לא צריכים, וקוד תמיד גורר איתו סיכון של באגים, אז המדיניות היא – כמה שפחות קוד, כדי שיהיו כמה שפחות באגים (לא תמיד עובד, כן?).

יש אתר של שאלות ותשובות של מתכנתים, ואחד מִתַתֵי האתרים שלו מתמקד בוורדפרס. חיטטתי שם (עשיתי ניסויים רבים עם קודים שונים) עד שמצאתי קוד שדמה למה שרציתי והתאמתי אותו כך שיזיז רק את מה שרציתי.

עוד דבר שהעדפתי לעשות בכוחות עצמי הוא ממשק הניהול של העדכונים (אלה שמופיעים בראש העמודה השמאלית).

בעיצוב הקודם, ממשק הניהול היה מאוד לא נוח, והצריך כתיבת קוד עבור כל דבר שהיה יותר מכתיבת טקסט פשוט (למשל אם היה צריך להכניס קישור, או לכתוב רשימת פריטים). ברור שזה יצר תלות של עמית במתכנת (וכפי שכתבתי ברשומה הקודמת – תלות כזאת עושה לי פריחה), חוץ מזה שגם למתכנת עצמו יש אתגרים בכתיבה כזאת, שיש בה שילוב של טקסט בעברית עם קוד באנגלית.

השתמשתי בדרך פשוטה מאוד ואפשרתי לעמית לנהל את העדכונים עם עורך טקסט נחמד. וגם את זה העדפתי לקודד במו ידיי מאשר להתקין תוסף גנרי ומנופח.

יכולתי לפרט עוד במשך שעות את כל הדברים הכיפיים שתכנַתּי ושהתקנתי באתר, אבל הייתי בסוף משעממת אפילו את עצמי. אז בחרתי רק עוד כמה שחשובים בעיניי, וברשומה הבאה אספר עליהם.

נ"ב: הכותרת מתוך "איך שיר נולד", מילים: יהונתן גפן.

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.