פרק 15 – למקומות, היכון… | לילות כימים

זהו, הרגע הגדול והמלחיץ מגיע: לאחר חודשים של הכנות, לאה לוחצת על הכפתור (או כפתורים) שמעלה את האתר החדש עולה לאוויר! אלא שהוא לא עלה אלא הושבת, ומרוב לחץ לאה עושה את הדבר ההגיוני ביותר במצב כזה: לתלות כביסה

אני מפחדת להעלות אתרים לשרת. דיברנו על זה בשבוע שעבר.
אמנם לכאורה העלאת אתר היא בסה"כ הזזת קבצים מפה לשם, אבל בפועל הסיכוי לעשות נזק הוא לא מבוטל: מספיק שהזזנו קבצים למקום לא נכון, או לא לקחנו את הגרסה האחרונה – ועומדים מול שוקת שבורה.
אתם ודאי שואלים את עצמכם – מה את נלחצת, את עושה את זה מיליוני פעמים בעבודה?
אז זהו שלא.
קודם כול, בעבודה אנחנו מעלים אתרים חדשים שאף אחד לא יודע על קיומם, מלבד הלקוח, לכן אפשר לעשות מלא נזקים ואף אחד לא יידע – אנו נודיע על העלאתו רק כשהכול יישב במקומו בשלום. כאן מדובר באתר חי וקיים, עם גולשים שמגיעים לאתר – גם בזמן ההעלאה – והם מצפים שהוא יתפקד.
חוץ מזה, מאחר שגם באתרים חדשים אני פוחדת לעשות נזקים, ומאחר שמדובר רק בלחיצה על כמה כפתורים ותכלס לא צריך מתכנת בשביל זה, מנהלי הפרויקט מעלים את האתרים בעצמם.
אם צצות בעיות אז באים לקרוא לי. עם זה אין לי בעיה – אני מוכנה בשמחה להיות המושיעה. אבל להיות זאת שבגללה היו זקוקים למושיע? למה לי?

הבעיה בפרויקט של כמוך הייתה שאני מנהלת הפרויקט.
מַתִּי מפחד.

ביום חמישי שלפני ההעלאה, פתאום קיבלתי מעמית דואל:

לי זה כמובן מיד גרם רגשות אשם – יכול להיות שהאיש הזה עדיף עליי. קודם כול, הוא בעד להט"בים, לעומתי שאני בעיקר בעד עצמי. שנית, יכול להיות שהוא אדם שקל הרבה יותר לעבוד איתו מאשר איתי. ושלישית, יתכן שהוא מתכנת טוב יותר ממני. בקיצור, דואל מבאס מבחינתי.
אבל לא יכולתי לכתוב את כל זה לעמית. ניסיתי לחשוב מה אני כן יכולה לומר, והדבר הראשון שעלה בדעתי היה, שיש מצב שהדואל הזה יכול היה לבאס אפילו יותר – למשל לו הוא היה נשלח אחרי ההעלאה…
רצתי לנילי, סיפרתי לה את כל המצב, ושאלתי אותה אם אני יכולה לכתוב לו את זה. נילי אישרה, ולכן כל מה שכתבתי היה:

עבר בשלום.
ואם באמת האיש הזה עדיף על פניי? נראה שלעולם לא אדע. ובכל מקרה – זו בעיה של עמית.
חזרה להכנות.

מסך עשן

ידעתי שההעלאה תיקח זמן, ונשאלה השאלה מה יופיע באתר בזמן שאנחנו עובדים עליו. הוחלט שבאתר תוצג הודעה על שדרוג האתר ושנחזור בקרוב. לכן חלק מההכנות כלל הכנת תמונה שתופיע יחד עם ההודעה. ואכן, מצאנו והכנו (כלומר, אני מצאתי ורחלי הכינה).

התמונה הורדה מכאן, ומשוחררת ברישיון Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 License

 

 

רק לפני כניסת השבת שמתי לב ששכחנו לשים את הסמליל של כמוך. כתבתי לרחלי, והיא הספיקה לעשות זאת לפני שבת.

הפרד ומשול

דוא"ל שכתבתי למתכנת הבית:

המשימה הראשונה – מחיקת תוספים ותיקיות מיותרים – פשוט נובעת מהצורך שלי לעשות סדר וניקיון לפני שאני מתחילה לעבוד.

המשימות השנייה והשלישית נגעו לשדרוג האתר, והסדר הנכון של שדרוגים הוא קודם התוספים ואח"כ המערכת, כי תוספים משודרגים בד"כ תומכים בגרסאות קודמות של המערכת, ואילו מערכת משודרגת לא יכולה לדאוג לגרסאות קודמות של תוספים. סיבה נוספת לסדר הזה הייתה ששדרוג תוספים הוא משימה הרבה יותר רגועה, כי הקבצים של כל תוסף נמצאים בתיקיה אחת בלבד, מה שמקל מאוד על השחזור, יחסית לשחזור מורכב יותר של המערכת עצמה.

החלטתי לעשות כל משימה בלילה נפרד.

מחיקת התוספים עברה בשלום, כצפוי. שדרוג התוספים לעומת זאת עבר רק ברובו בשלום: השדרוג של אחד התוספים – הכי נצפים – שיבש את מראה האתר אז חזרנו לגרסה הקיימת.

אבל השדרוג של גרסת הוורדפרס ממש לא עבר בשלום. האתר לא עלה אחרי השדרוג! נזקקתי לעזרתו של מתכנת הבית שלשמחתי הגיב לסמס ששלחתי לו במהירות משמחת, והאתר חזר לפעולה. במוצש"ק ההעלאה עצמה יתברר שהייתה עוד תקלה קטנה בשדרוג הזה, שעליה אספר שם.

אנחת רווחה (חלקית. החלק שנותר ישתחרר לאחר שמתיחת הפנים של האתר תעבור בשלום).

היזכרויות של הרגע האחרון

יום שלישי, אחרי השדרוגים, לפני החלפת התבנית:

אחרי זה נזכרתי במשהו שכן רציתי שיעשה הבחור, והוא אכן תיקתק אותה. גם פתאום גיליתי שבטופס התגוביות, זה שיש בו התנהגות מגניבה, ההתנהגות המגניבה של הטופס לא תתקיים בו בכל השדות, אלא רק בשדה התגובה כי הוא שדה החובה היחיד. תכננתי שאחרי ההעלאה יהיה לי יותר זמן, ואוּכל לחפש קוד שיגרום גם לשאר השדות לעבוד בצורה מגניבה, אבל בפועל לא מצאתי לזה זמן, וזה די התמסמס…

ביום רביעי בבוקר דיברתי עם האיש מחברת האחסון של האתר. אמנם כזכור להיות בקשר טלפוני עם אנשים זה אחד הדברים שאני הכי פחות אוהבת, אבל שוב, מה לא עושים למען כמוך. חוץ מזה גם ככה הייתי איתו בקשר בנוגע לבעיית סרגלי הניווט, אז הוא כבר ידע מי ומה אני. הודעתי לו על השדרוגים והפיתוחים הצפויים, והוא אישר לי להתקשר אליו אם תהיה בעיה והבטיח להיות זמין. (למרות שאלה אינן שעות עבודה! איזה יפה מצידו!)

מוצש"ק – ליל ההעלאה

בליל ההעלאה היו לי כמה משימות עיקריות:

  1. להעלות את התבנית העיצובית החדשה
  2. להתקין תוספים חדשים הנצרכים בעבור התבנית החדשה
  3. הרצת תוספים, ומשימות קטנות של אחרי העלאה.

על אף שהייתה לי רשימה של תוספים שעליי להתקין, פחדתי מאוד לשכוח משהו. לשמחתי הרבה, זמן מה לפני ההעלאה נתקלתי בקטע קוד שמאפשר לתבנית להודיע בממשק הניהול אילו תוספים היא ממליצה/מחייבת שיותקנו. לקחתי והתאמתי את קטע הקוד הזה לתוספים שלנו, ונרגעתי קצת.
לא שהפסקתי לפחד.

תכננתי להתחיל את ההעלאה ב-21:00.

זוכרים שאמרנו שהייתה תקלה נוספת בשדרוג? אז כשגלשתי באתר לפני ההעלאה רק כדי לוודא שהכול בסדר, גיליתי אותה – הודעת שגיאה בדף שאל את הרב (אין טעם לגשת לדף ההוא, כי הודעת השגיאה הועלמה מזמן…). אמנם היה מן הראוי שאגלה אותה מיד אחרי השדרוג – אותו ביצעתי כאמור כמה ימים קודם – כי קיבלתי את אותה ההודעה כשעדכנתי את האתר על המחשב שלי, אבל פשוט שכחתי לחפש אותה… באסה שהיא הופיעה במשך כמה ימים לעיני כולם, אבל לא בוכים על חלב שנשפך. הפתרון היה להסתיר את הודעת השגיאה 😐 . לא פתרון אופטימלי בכלל, אבל לא הייתה ברירה: כשההודעה הופיעה במחשב שלי בזמן החזרה הגנרלית, ניסיתי לתקן את התקלה, אבל לא רק שלא הצלחתי לבצע את התיקון בעצמי (כל הניסיונות שלי הניבו שגיאות אחרות) אלא שגם התייעצות עם מומחים לא הצליחה להביא לידי לתיקון. בסופו של דבר יעצו לי המומחים להסתיר את השגיאה, כי תכלס, מלבד ההודעה, התפקוד של הדף לא משתבש. גם זה סוג של פתרון, וזה מה שעשיתי מיד באתר האמיתי.

עכשיו הייתי מוכנה.

צודק, למרות שיש מכונת זמן, עדיין יש יתרון בצילומי מסך של האתר מעודכן ביותר מבחינת התוכן, לפני החלפת התבנית.

ב-9 בלילה שלחתי לעמית ולמתכנת את ההודעה:

מ-ת-ח-י-ל-י-ם‎

דבר ראשון, העליתי את התבנית וסידרתי את האתר כך שיציג את התמונה של אתר בבנייה. התבנית גררה איתה את המלצות התוספים, כך שבקלות התקנתי והפעלתי את כולם. כל זה עשיתי תוך כרבע שעה. אחלה.
נשאר רק משהו אחד והאתר מוכן.
או כך חשבתי.

המשהו האחד הזה הוא יצירת תמונות בגדלים חדשים.
לכל תמונה שמועלית למערכת נוצרים העתקים בגדלים שונים, בהתאם להגדרות התבניות העיצוביות (למשל אצלנו, צריכים לכל תמונה העתק בגודל שמתאים לרשומה כשהיא הראשונה באתר, ותמונה בממדים ריבועיים שתתאים להופעה שלה בשאר חלקי דף הבית). מטבע הדברים, מאחר שהחלפנו תבנית עיצובית, היינו צריכים גדלי תמונות שונים.

מה שהוטל עליי כעת זה ליצור העתקים לכל התמונות שכבר קיימות באתר. יש לא מעט תוספים שמסוגלים לעבור על כל התמונות באתר, וליצור להן גרסאות לפי הגדלים של תבנית העיצוב החדשה. בחרתי אחד – regenerate thumbnails – והפעלתי אותו. מניסיוני איתו בחזרות הגנרליות ידעתי שהוא לוקח זמן, אז חיכיתי.
וחיכיתי. וחיכיתי.
בעיקרון, התוסף מראה את קצב ההתקדמות שלו. וטוב שכך, מפני שפתאום שמתי לב שהתוסף נעצר. קצת פחדתי לרענן את הדף כדי לבדוק מה המצב, אז פתחתי טאב נוסף וגלשתי איתו לאתר – וחשכו עיניי. הודעת שגיאה:
אי יכולת להתחבר לאתר.

לבי צנח. הרסתי את האתר.
אף אחד לא יכול לגלוש אליו עכשיו.
פדיחה.
ניסיתי לרענן כמה פעמים – כלום. אותה הודעה.

ואין לי מושג מה לעשות – לא ברור לי מה גרם לזה, ומובן שאינני יודעת איך לפתור את זה.

החלטתי להודיע על הבעיה בצורה רגועה, כאילו שברור לי מה צריך לעשות:

עמית מיד ענה:

נשמע רגוע.
מה, הוא סומך עליי? לא כדאי לו! אין לי מושג ירוק מה הבעיה!
לַחַץ לַחַץ לַחַץ.
מה עושים?!

מאחר שמדובר בבעיית התחברות לשרת, ניסיתי להשיג את הבחור של חברת האחסון, אולי הוא יוכל להבין מה הבעיה.
צלצלתי. אין תשובה. למה???
נכון שמוצש"ק, ולבחוּר יש חיים. אבל אבל אני צריכה אותו!

ממתכנת הבית לא היה לי נעים, אז לא התקשרתי ולא מסררתי.

בקיצור אני,
לבד,
מול הודעה שאומרת לי שאתר שלם מוּשבת בגללי.

אז עשיתי את הדבר ההגיוני ביותר במצב כזה:
הלכתי לתלות כביסה.

 

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.