ייסורים בחיים מה עושים? | שאל את הרב

השואל חזר בתשובה אבל הומו בהסתר ומרגיש שאין מי שיעזור לו. הרבנים שרלו, לוביץ ואפרתי וכן הפסיכולוגים פרופ' פרי ד"ר כהנא משיבים לו

השאלה:

שלום, השאלה שלי היא איך בנאדם שניכנס לעולם מלשון ברכה העולם הזה והעולם הבאה. איך יתכן שהקדוש ברוך נותן כל כך הרבה יסורים בחיים האלה. אני הייתי בנאדם שלא מאמין. בנאדם שבחיים על פני האדמה נילחם בשניים כדיי לא ליפול. אני הייתי נער פנמיות. הסיבובים של החיים לקחו אותי למקומות קשיים שבן אדם בן 60 לא עבר את הידיעה והזקנה וכוחות שבאו עשיתי ולמדתי על היכולות הקשיים של המעגל החיים.

התחלתי להאמין בקדוש ברוך וחזרתי בתשובה שלמה. אבל אני מרגיש שיותר טוב לי באמונה ותקווה שיש השגחה פרטית מי למעלה. ואפילו מצאתי ישיבה גבוהה ללמוד תורה. הבעיה שאני הומו בהסתרה ושום עזרה אין. יש לי את הקדוש ברוך ואני מדבר איתו אבל זה כמו לדבר עם תקווה ותפלה שהקדוש ברוך יצר מי פיו את הפלאה. שזה בני אדם שמקשיבים ואפילו משיבים. אני מאמין שבדרכי הבני אדם יוכל לדעת איך אני יכול לעזור לעצמי יותר וללמוד יותר על עצמי… אנה מימך תעזור לי. כי זה קשה מאוד ומעייף 🙂

התשובה של הרב יובל שרלו:

שלום וברכה

קראתי בהתרגשות את דבריך.

מסע החיים בהחלט מחייב לעתים לשאת משא כבד של ייסורים וכאבים.

איזו עוצמה טמונה באדם שמצליח לא ליפול. שמתמודד וקם.

וכשחיים בהסתרה – הדבר כואב עוד הרבה יותר.

מבין השורות של המכתב שלך עולה כי העזרה הראשונה, החשובה ביותר, הוא שיהיה מישהו שאפשר לדבר איתו, שהוא מוכן לפנות מקום בליבו למעננו, שאנחנו מוכנים להיחשף בפניו, וכמובן גם להקשיב לו ולעולמו.

האם אתה בחיפוש אחר אדם כזה? רצון בחבר? זה כל כך יעזור למה שאתה מבקש, כי הרבה פעמים – מתוך ההתחברות הדדית מוצאים גם את הדרך לגאולה, ליציאה מן המיצר.

אני מקווה שייפתחו בפניך שערי חברות ורעות. כמים הפנים לפנים.

כל טוב ושנה טובה של פתיחת שערים

התשובה של הרב ברוך אפרתי:

שלום וברכה

אני מבין את הכאב שלך, ומבקש לחזק את ידיך.

תמיד תוכל לכתוב לי על חייך, וגם לשאול על דרכי התורה ביחס למה שאתה עובר.

התורה הקדושה מרוממת את החיים כולם, נותנת אמת ואושר, וייעוד אמיתי.

לא כל אמת היא נעימה. אך כל אמת היא נצח, וחיי המשמעות יבואו בעקבותיו.

אשריך שאתה רוצה לעשות את דבר השם ושאתה משתדל שלא לחטוא. עבירה היא שקר, וביצוע משכב זכר היא עבירה חמורה. לכן מי שחי עם הדחף הזה ולא נותן לו להתקיים כחטא מעשי, אשריו. ומי שנופל, חייב תשובה גדולה. ואחר כך לקום ולנסות שוב באומץ.

תמצא לך קהילה דתית נורמטיבית יראת שמים ותתחבר שם לתפילות ולדמות הרב. כך יוקל עליך בע"ה.

חזק ואמץ

התשובה של הרב רונן לוביץ:

שלום רב,

התרגשתי לקרוא את דבריך, ואני מבין שאתה מתמודד עם קשיים גדולים. אתה ראוי להערכה גדולה ועצומה. ראשית, על כך שחזרתי בתשובה שלמה, ובמקום שבעלי תשובה עומדים אין צדיקים גמורים יכולים לעמוד. שנית, על ההתמודדות שלך עם כל הקשיים שחווית בחייך. יש אנשים שנשברים ומוותרים, ואילו אתה מתאמץ להתקדם ולחיות נכון למרות כל הקשיים וכל האתגרים.

באשר לעתיד, אני מאמין שתמצא בסופו של דבר את התפקיד המיוחד שלך בעולם, ומתוך כך תזכה לחיים שיש בהם משמעות, סיפוק ושמחה, והרבה זכויות שיכפרו על הנושא אתו אתה מתמודד בגבורה.

באשר להווה, חשוב מאוד שתתמקד במציאת אדם שתוכל לספר לו על הקשיים ועל ההתמודדויות שאתה עובר. יש תועלת רבה באדם שעוסק בטיפול בענייני הנפש, ויש תועלת רבה בחבר קרוב שאפשר לחלוק אתו את הבעיות.

חשוב שלא תיפול ברוחך גם אם יש נפילות קטנות בעניינים שונים. ה' מעריך את עבודתך ואת מאמציך.

אני מאחל לך הצלחה רבה בכל אשר תעשה.

שנה טובה ומבורכת,

רונן לוביץ

התשובה של ד"ר ברוך כהנא:

שלום וברכה.

אני קורא את השאלה, וחש בעצמת האמונה ממנה היא נובעת.
קשה שלא להתרשם מהעומק שבו אתה מתמודד עם קשייך!
אבל אמונה אינה הכחשת המציאות. אכן, יש ייסורים במציאות, ורבים רבים הם הסובלים.
האמונה אינה מבטלת את הייסורים, אלא מעניקה להם משמעות. עצם הידיעה שהכל בא ממנו ית', ושכוונתו לטוב- גם אם מדובר בטוב שאינו מושג לנו, נותנת כוחות התמודדות (מי שהרבה לכתוב ע"כ היה ויקטור פרנקל, בספריו על ממש המשמעות שבמציאות- במציאות בכלל, ובמציאות הנפשית בפרט).

לגבי נטייתך- אני מבין שזה לא נושא ל"פרסומי ניסא", אבל הייתי מציע לך לחפש מישהו- אם אפשר רב מבין ותומך, או חבר בוגר, או איש מקצוע- אתו תוכל לשוחח על הנושא באופן פתוח. דאגה בלב איש ישיחנה.

אין "פתרון" אחיד לכל מי שמתנסה בנטייה הומוסקסואלית. לכל מקרה פתרונות משלו, וכדאי להתייעץ- רק לזכור שבכל מקרה, עצם העובדה שאתה מתמודד עם ניסיון כ"כ קשה אינה מורידה מערכך ולו טיפה אחת.

ברוך

התשובה של פרופ' טוביה פרי:

שלום לך,

אני שומע את המצוקה שבמכתב שלך ומבין שקשה לך. אין לנו ידיעה או הבנה לדרך שבה הקב"ה מנהיג את עולמו ולי כפסיכולוג אין ידיעה מיוחדת בהבנת הסיבות ליסורים שבאים על בני האדם. הנסיון המקצועי שלי כמטפל לימד אותי ש"לא טוב היות האדם לבדו" היינו עדיף שלאדם יהיו אנשים קרובים עימם הוא יכול לשוחח על חייו וקשייו. מן הניסיון שלי גם בעולם הדתי ובין הרבנים יש היום הרבה הבנה לאנשים המתמודדים עם הומוסקסואליות. עצתי לך היא שלא לשמור את הקושי שלך בסוד, בתוך עצמך. בחר לך חבר ו/או רב שנראה לך שמבין אותך ושתף אותו בקשיים שלך. זה ודאי יקל על בדידותך ואולי גם יעזור לך למצוא עוד דרכים לשפר את חייך.

בברכת שנה טובה וחתימה טובה,

טוביה

 

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.