ספר מחקר חדש העוסק בהומואים דתיים נשואים | תרבות

הספר "בין היצר ליוצר" מאת ד"ר איל זק מביא את סיפורם של הומואים דתיים נשואים ומאפשר הצצה לעולמם המורכב

ספרו של ד"ר איל זק – עובד סוציאלי קליני ופסיכותרפיסט – פותח צוהר לעולמם הנסתר והמורכב של גברים דתיים ונשואים הנמשכים לבני מינם.

שתי מטרות לספר, לפי המחבר:

  1. לבחון ולתאר כיצד חווים את חייהם הומואים דתיים הנשואים לאישה;
  2. לתאר ולנתח את תפקידה ואת משמעותה של הדת בחוויית חייהם.

הספר מחולק לשלושה חלקים:

הראשון מציג את הרקע התאורטי לנושא ומבהיר מושגים מרכזיים. הנושאים המופיעים בחלק זה: הומוסקסואליות והלכה; הומואים דתיים – אוי לי מיוצרי ואוי לי מיצרי.

החלק השני מציג את עדויות המרואיינים. הנושאים בחלק הזה הם: הומו דתי נשוי – החיים בקונפליקט; בחברה הדתית יש רק דרך אחת – הבניית המחויבות לנישואין; אני חוטא ומטמא – חוויה של אשמה ובושה; דרכי התמודדותם של הומואים דתיים – פרשנויות של קבלה והשלמה.

בחלק הזה כמוך מוזכרת פעמיים 🙂 (רק חבל שהמחבר לא דייק בפרטים שכתב בסקירה על הארגונים השונים, ואכמ"ל).

החלק השלישי מציג את התרומה והחידוש בספר, והנושאים בחלק זה הם: כתבי הקודש כמשאב לקבלתה של הנטייה ההומוסקסואלית; בין זהות אישית לזהות השייכות החברתית.

בספר יש חלק "אחרית דבר" המוקדש לחוויות של ד"ר זק עצמו – הרקע שלו כאדם וכחוקר, הערכים שעימם בא ואילו עמדות השתנו אצלו בעקבות המחקר.

בתור הומו דתי הספר לא חידש לי הרבה דברים, אבל עדיין מצאתי חידושים כגון המידע על הומואים שמספרים לאישה לאחר החתונה על נטייתם: שליש מהזוגות נפרדים במהלך השנה הראשונה, שליש נשארים יחד כשנתיים עד הפרידה, ומתוך השליש הנותר רק מחצית נשארים יותר משלוש שנים. ואולם הספר אינו מיועד לאנשים כמוני אלא לציבור הרחב, לאנשים שאינם חיים בעולם ההומוסקסואלי, ולכן להם הספר יכול לתרום תרומה נכבדת.

בשולי הדברים אציין שמוזר שבכריכה מופיע "נרטיב של הומואים דתיים" בלי לציין "נשואים" כי הרי זה הדגש בספר וליבת המחקר.

מתוך התגובות לספר:

"ספר ייחודי זה, המאפשר הצצה לעולמם של ההומואים הדתיים הנשואים, חיוני לכל המבקש לעצב את דרכו במתח שבין א-לוהים ואדם. מבין דפיו של הספר עולים כאב גדול, אמונה עמוקה, חיפוש דרך, רגישות אנושית, מוסריות, לצד שלל תנועות נפשיות המאפשרות להיכנס בזהירות וברגישות לפתח שנפתח בפני הקורא אל העולם המורכב של ההומואים הדתיים והנשואים. יש בי תקווה גדולה שספר זה יהיה נדבך נוסף בבירור סוגיית המתח בין הזהויות השונות לקראת מציאת דרך לחיים עם מורכבות זו".
הרב יובל שרלו

"בלשון בהירה וצלולה מתאר המחבר את מורכבותו ועומקו של הקונפליקט הבין-זהותי שאותו חווים הומואים דתיים בכלל ואלו הנשואים לאישה בפרט. על רקע המצוקה העולה בקולותיהם מציג הספר דרכים אופטימיות יותר המאפשרות לגשר על פער זה. זהו ספר מצוין, מקורי וחשוב המיועד לכל מי שמתקשה ליישב בין אמונתו הדתית ונטייתו המינית, לאנשי דת ומחנכים המבקשים להבין טוב יותר את מהותו של הקונפליקט, ולכל מי שמעוניין ללמוד על האופן שבו מעצבים יחסי הגומלין בין היחיד לחברה את מציאות חייו ותפיסת עולמו".
פרופ' אורית אבישי, החוג לסוציולוגיה באוניברסיטת פורדהם, ניו יורק

לקניית הספר לחצו כאן

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.