הומו שהתגייר – אפשר לבטל את גיורו? | שאל את הרב

הרב ברוך אפרתי נשאל מה דינו של הומו שהתגייר כהלכה בארץ בבית הדין לגיור והסתיר שהוא הומו – האם ניתן לבטל את הגיור שלו

השאלה:

מה דינו של הומו שהתגייר כהלכה כאן בארץ בבית הדין לגיור והסתיר שהוא הומו? הוא לא נשאל אף שאלה בקשר למיניות שלו אך הוא גם לא סיפק לדיינים שהוא רק נמשך לגברים, מזדהה כהומו ולא מתכוון לחיות עם אישה.

חשוב לציין שאותו אדם אכן שומר מצוות (הוא באמת דתי) והיה לו רצון אמת להתגייר.

האם ניתן לבטל את הגיור שלו? האם בית הדין שגייר אותו צריך לדעת עכשיו?

התשובה:

שלום

אם הוא התגייר בבית הדין של הרה"ר לישראל (ולא בבי"ד שאינו מוכר המגייר שלא על פי מסורת ההלכה), מל וטבל, וקיבל עליו עול מצוות, אזי איני רואה סיבה הלכתית לכך שעצם היצר הנוסף שבו יפסול את גיורו.

גר לא צריך לפרט לבית הדין את כל תאוותיו, אלא לומר בכנות האם הוא מתכוון לקבל ולשמור את ההלכה, על כל חלקיה, או לאו. במקרה שתיארת, בהנחה שהגר אמר שהוא מקבל כל עול תורה ומצוות, והתכוון לכך, ולא חשב לעבור על משכב זכר לאחר הגיור, אזי גיורו תקף. שהרי קיום היצר אינו עבירה הלכתית. המימוש של היצר הזה הוא עבירה (חמורה).

לעומת זאת – אם יש ידיים לדבר שהוא התכוון בשעת גיורו שלא לקבל את האיסור של משכב זכר, או לעבור עליו ולא לציית להלכה, אזי גיורו לא חל, כמו כל גר שלא קיבל עול תו"מ בשלימות. אם המקרה הוא כזה או אפילו יש חשש כזה, אזי לשם כך יש לבדוק אומדנא דמוכח וכו' וכיצד מעשיו וכו', והדברים ידועים בבתי הדינים. ולשם כך יש ליידע הדיינים.

העובדה שהוא אינו מתכוון לחיות עם אשה משום שאינו יכול לחיות איתה חיי אישות, היא אינה עבירה. וכי יש לו ברירה. והנה דמעת העשוקים ואין להם מנחם.

כל טוב

ברוך אפרתי

 

תגובה אחת

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. לא לגמרי הבנתי את תשובת הרב. מאחר שגם גויים מחוייבים כבר ב7 מצוות בני נח ואחת מהם זה עריות, מה הטעם שנדרש ממנו לקבל עליו שוב את האיסור של משכב זכור? הוא לא אמור לקבל על עצמו את עול מצוות [ישראל]? כל עוד את המצוות הנתווספות הוא קיבל על עצמו, ברור שהגיור תקף…גם אם בדעתו לעבור איסור שהיה ממילא חייב לשמור. השאלה היא האם מתחייב ומקבל על עצמו גם לשמור את מצוות העם היהודי.