כ"ה באייר תשע"א – המדריך להורֵי המתבגר הדתי | הלכה

חוברת חדשה מלמדת את ההורים במגזר הדתי כיצד להתמודד עם הבעיות הרגישות ביותר, כולל יציאה מהארון. הרב בורשטין: "אם ההורה יגיב בחריפות ליציאה מהארון ויאמר משהו כמו 'אתה לא הבן שלי!', זוהי סכנת נפשות"

גילוי המיניות אצל ילדים, מה לעשות אם ילדכם תקף או הותקף מינית, כיצד להגיב ליציאה מהארון והאם מותר לדבר על אוננות. בפעם הראשונה מוציאים הרבנים חוברת הדרכה למחנכים ולהורים הדתיים, שנתקלים בשאלות הקשות באמת.

לקראת יום עיון של עמותת עלם המסייעת לנוער בסיכון שייערך היום, החליטו במכון פוע"ה (רפואה ופוריות על פי ההלכה) להוציא חוברת הנוגעת בנקודות רגישות ביותר, שעד היום כמעט שלא נגעו בהן בפומבי בציבור הדתי.

בחוברת, הנקראת "המתבגר בציבור הדתי, מדריך הלכתי מעשי", מובאים כמה מקורות לשאלות הקשות שבהן נתקלים הורים ומחנכים. הרב מנחם בורשטיין, ראש המכון ואחד הרבנים המובילים בתחום, אף העז ונתן תשובות. "בכל הקשור לגילוי מיניות אצל ילדים, מה שנכון אצל המומחים החילונים לא תמיד תקף אצל הדתיים", מסביר בורשטיין.

אחת השאלות הבוערות נוגעת ביציאה מהארון. "כשילד אומר את זה צריך להבין שייתכן שבתוך שלוש דקות הוא עומד להתאבד", מבהיר בורשטיין. "אם ההורה יגיב בחריפות ויאמר משהו כמו 'אתה לא הבן שלי!', זוהי סכנת נפשות. דבר ראשון הוא צריך לדעת שאתה אוהב אותו, ואתה אבא שלו. אחר כך להתחיל לדבר על בירורים וטיפולים".

סיטואציה קשה אחרת שבה נתקלים הורים וילדיהם הדתיים נוגעת לאוננות וליחסים. בהקשר זה יש לאנשי פוע"ה המלצה מפתיעה. "בעבר סברתי שיש צורך לעשות שיחות בין ההורים לילדים אבל ראיתי שההכנה של ההורים חלשה", אומר הרב בורשטיין. "כדאי שהאם תדבר עם בתה, שכן היא מסבירה לה דברים אינפורמטיביים כמו המחזור. לעומת זאת, לגברים אני אומר לא לעשות שיחות כאלו ולדאוג שמערכת החינוך תעשה זאת. כך אחוז הטעויות יהיה נמוך יותר".

במקרים של ילד שהותקף מינית מקבלים ההורים עצה של דמות רוחנית, ובורשטיין ממליץ לפנות גם לפקידות סעד שמבינות את חשיבות הרב בתהליך. במקרה שהילד תקף מינית סבורים במכון כי יש לפנות לטיפול אצל פסיכולוגים דתיים שעברו קורס מיוחד.

לדבריו של הרב בורשטיין, הצורך לדבר על הנושאים האלו גדל. "היום יש יותר תקשורת פתוחה, פייסבוק, טלוויזיה ואווירה של מתירנות מינית. גם מי שחושב שאצל הציבור הדתי יש הרבה פחות מקרים מאשר אצל הציבור הכללי, שיבין שגם אם מדובר במקרה אחד מדובר בפיקוח נפש".

(ישראל היום, כ"ה באייר תשע"א, 29 במאי 2011)

– – –

להלן החוברת להורדה [הנושא ההומוסקסואלי מופיע מעמוד 62 עד 67 (כולל קטעים מהקונטרס דבר הסמוי עד העין), וכן בעמוד 75 עד 76 (כולל אזכור של כמוך)]:

החוברת – חלק א

החוברת – חלק ב

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.