הרב נבון מציג: 10 משפטים שגויים על הומוסקסואלים ויהדות | הומופוביה

אם נכיר בהומוסקסואליות נעודד צעירים דתיים לפתח נטייה כזו; ההלכה מיושנת ועמדתה כלפי הומוסקסואלים לא רלוונטית לעולם המתקדם והנאור; לפי ההלכה הומואים הם סוטים; ההתנגדות למצעד הגאווה פוגעת בחופש הפרט; אין דבר כזה הומואים דתיים * הרב חיים נבון מפריך אקסיומות בטור אורח בלעדי

הרב חיים נבון

1. "צריך לשנות את ההלכה האוסרת משכב זכור".
אם אתה מאמין במקור האלוקי של ההלכה – אתה מבין שאי אפשר לשנות אותה. ואם אינך מאמין שלהלכה מקור שמימי – אז מה אכפת לך מה היא אומרת?

2. "האהבה היא ערך עליון. לא ייתכן ששני אוהבים לא יוכלו לממש את אהבתם".
באמת? ואם שני האוהבים הם אח ואחות? אהבה היא ערך חשוב, אך אינה ערך עליון.

3. "ההלכה אוסרת על נטייה הומוסקסואלית".
ההלכה אינה אוסרת על נטייה כלשהי, אלא על יחסי מין הומוסקסואליים. יש שמנסים לשער מה טעם האיסור ההלכתי הזה, אבל אולי הטרחה מיותרת: מי שמאמין שהתורה היא צו אלוקי – לא צריך טעם; ואת מי שלא מאמין בתורה – שום טעם לא ישכנע.

4. "ההלכה מיושנת. עמדתה כלפי הומוסקסואלים לא רלוונטית לעולם המתקדם והנאור".
האם העולם תמיד מתקדם לטובה? התפיסה הנאיבית של קִדמה מתמדת היא תפיסה מיושנת להפליא. פרופ' ליבוביץ התפלא פעם איך אחרי כל זוועות המאה ה-20, עדיין יכול מישהו לחשוב שהעולם הולך ומשתפר. עמדת התורה בהחלט אינה הולמת את האופנה התרבותית העכשווית, אבל זה לא בהכרח רע.

5. "ההתנגדות למצעד הגאווה פוגעת בחופש הפרט".
מה הקשר לזכויות הפרט? איש אינו מתערב במעשי ההומואים בביתם הפרטי. מצעד הגאווה אינו מעשה פרטי, אלא התרסה פומבית גסה כנגד האמונות של חלק גדול מהישראלים. כל אחד יכול לאכול בביתו שפנים ושרצי ים; איש אינו מעלה על דעתו לערוך מצעד הפגנתי וולגרי של אכילת טרפות.

6. "אין סיכוי לדו-קיום של הומואים ודתיים".
למדנו לחיות לצד מחללי שבת ואוכלי טרפות. אנחנו צריכים ללמוד לחיות אף לצד הומואים. אם מנהיגיהם ודובריהם יפגינו כבוד והתחשבות כלפי אורח החיים שלנו, זה ודאי יעזור.

7. "לפי ההלכה, הומואים הם סוטים".
ההלכה אוסרת לאכול בשר בחלב. האם מי שמתאווה לצ'יזבורגר הוא סוטה?

8. "אם נכיר בנטייה הומוסקסואלית, נעודד צעירים דתיים לפתח נטייה כזו".
בחברות מסוימות בהיסטוריה, התפתחה הומוסקסואליות אופנתית, שהיא באמת תופעה חברתית לא בריאה. אך קשה לי לראות תופעה כזו מתפתחת בחברה הדתית. חייהם של דתיים בעלי נטייה הומוסקסואלית הם מאוד לא קלים, וקשה להאמין שמישהו יבחר להיות הומוסקסואל כשיש לו ברירה אחרת.

9. "אין הומואים דתיים".
יש שומרי מצוות שמוצאים בעצמם נטייה הומוסקסואלית, ועם זאת נשארים נאמנים להלכה. בגבורה נפשית הם כובשים את יצרם ונמנעים מיחסים האסורים לפי ההלכה. הם הומוסקסואלים לפי נטייתם, אך לא במעשיהם. החברה הדתית צריכה לחבק אנשים כאלו.

10. "יש הומואים דתיים".
הכינוי "הומואים דתיים" נראה לי מצמצם ומסלף – כאילו נטייה מינית היא מגדיר הזהות היחיד. מדובר באנשים שיש להם הרבה מעגלי זהות, הרבה תכונות וכישורים וגם התמודדויות; ביניהן ההתמודדות הזאת.

הכותב משמש רב קהילת השמשוני ובעל טור במקור ראשון

(פרסום ראשון: ג' במרחשוון  תשע"א, 11 באוקטובר 2010)

3 תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אני לא מאמין שאתה טוען שהחברה הדתית צריכה לחבק את אלו ש״כבשו את ייצרם״, הביטוי יצר הוא פסול כל כך מבסיסו!! זה לא ייצר של גבר נמשך למישהי נשואה ויוכל להמשיך גם בלעדיה, זה דרך החיים שלו!! ככה הוא נולד, הוא נמשך לגברים ושום דבר שהוא יעשה לא ישנה את זה, אז הוא התחתן יוליד ילדים ויחייה את חיי החברה המקובלים והנורמטיבים אבל יחייה בחושך! בעצב! ובחיים לא יהיה מאושר כי כל יום הוא יחשוב על גברים, ובסופו של דבר יבוא על סיפוקו, הוא ישכב עם גבר תהיה בטוח! אולי בנסיבות פחות טובות, אולי אפילו בצורת הטרדה מינית ואז הוא ייחשב לסוטה, ואז המשפט המקובל : ״הומו נולד סוטה״, כל זה היה נמנע אם רק היו מפסיקים לקרוא לזה יצר ותאווה ונותנים לבן אדם פעם אחת כבר לחיות, כמו שהוא רוצה, במינימום הגבלות ורסנים, פשוט להיות מאושר.

 2. אם מישהוא יראה את התגובה הזאת אז שיחזיר לי תשובה!
  א. שמעתי שיש טיפול נגד נטייה מינית סליחה על הציניות אבל מה זה הדבר הזה? אתה יושב מול פוסטר של בר רפאלי ולא קם עד שאתה אומר אוקי זה יפה? הישתכנעתי אני רוצה כזאת!? אולי איזה מישהוא אומר לך "תגיד 100000 פעם אני רוצה בחורה" ואז הנטייה משתנת? משכנעים אותך להתחתן? על מה זה עובד זה נשמע לי שטות במשקל כבד! כי אין דרך לדעתי לשנות משהוא במוח שאומר לך את זה אני רוצה ואת זה לא כי זה אפילו לא חזרה בתשובה אלא שינוי העדפה ברורה וחדה כשלמעשה הומו יכול להינשא לאשא אבל הואב אותה 25% מאשר גבר שמספיק אחוז אחד יותר שהואב אותו אז איזו היגיון יש פה? האם אני צודק או שיש מישהוא שיגיד לי לא אתה לא מבין בזה אני עשיתי טיפול ואני מאושר עד הגג והכל בסדר! אז אולי אני לא מבין בזה אבל הגיון נורמלי אין פה ולמה כי אין הומוהים רק בישראל אלא בכל העולם וגם בטלוויזיה ובסדרות [לא שזה משנה לי] אבל אולי נעבור אחד אחד ונשאל אותו למה בחרת בזה אני בטוח שהוא לא יגיד לי "סתם שיעמם לי אז היחלטתי שאני רוצה זכרים" מבחינתי זו לא העדפה כי אף פעם עוד מעודי בגיל קטן ממש לא פינטזתי על חתונה או להיות אבא ואפילו נמנעתי ונמנע מלדבר על חתונה, שידוך, או כל דבר כזה כי א. אני פוחד מזה ב. אפילו שאני חצי קשוח וחצי עדין אני לא מצייר מצב להיות תוקפני ולעמוד על שלו או לכפות על מישהוא את עמדתו מאותה סיבה שאני לא הייתי רוצה לשמוע זאת.
  וכולנו יודעים שביית על עדני התורה הקדושה והיראה צריכים להיות עם עמוד חזק ולא פשרן אם כן אז מה המטרה? ג. במחילה מכם אבל אני קצת נגעל והדבר הכי פוגע בבנות זה ברגש ומעבר לזה שלא כולם שם מבינות בחיים אז הם מיתבחיינות וחשוב לי שלשני יהיה טוב אבל אני לא מצליח לחשוב שבחיקי שלי תשב בחורה ותספר לי בעיות יש לי בעיה עם זה! ד. אני נהנה יותר לשמוע שיחה של גברים ולא של נשים ומי אמר שמרוב שיעמום לא נהפוך לאדישים ואטומים כפי שאני רואה כל יום?!.
  ה. אחוזי הגירושין עולים ועולים ולא רק אצל חילוניים השאלה שלי זה להן נעלמה כל החמלה והעדינות של הגבר ההואב ושלא נדבר על ההאבה לאן זה נעלם מי לקח לך את זה כמה נחמד היה לראות אותך מתחת לחופה נרגש ומאושר איפו כל זה ממתי אתה הבנת שאתה לא רוצה בה יותר מה עם כל העתיד שתחנתם עליו בפגישות או בשיחות או מה שזה יהיה? מה עם הילדים?
  לדעתי אם הייתי נושא אשה בחיי אז הייתי נותן לה ומעניק לה את כולי וכל מה שבהישג ידי אבל אני לא רואה זאת ולא עולה לי דימיון של גן עם פרחים ופרפרים ציוצי ציפורים ולצידי אשה אין לא את זה! עם גבר כן! למה מה זה אומר? זו לא האבה?

  ב. אם הומוסקסואליות היה דבר שאין בו ממש אז למה זה עדיין קיים הרי אני לא המצאתי את זה וגם לא אתה.
  אם זה שטות או טעות אז איך יכול להיות שזה לא עובר אחרי שנה למה יש אנשים בני 70+ שמעדיפים גברים בחייהם מה לא עדיף אשה שתשרת אותך וגם את הכרטיס אשראי? שתעזור לך ותאזין לך שהיה לכם טיולים וחוויות יחד, ילדים נכדים ונינים, למה יש עוד הומוהים וזה גדל הרי כל פנטזיה של ילד זה בית ולא נעלי בית!
  יש לי עוד הרבה והמון מה לכתוב אבל קודם הרצה תשובה על 2 שאלות שקצרות במהותם אך ארוכות במשמעותם
  שלכם י.

 3. עידו בתור בחור שנמשך לגברים וגם דתי אני אגיד לך משהו : אני דתי מחונך ויודע שהתורה היא התמצית של העולם גם הפסוק איסתכל באורייתא וברא עלמא . מתאר בייתר עינין . התורה היא כמו מדריך למשתמש על המוצר )העולם( לא תמיד הולכים לפי המדריך אבל תמיד המדריך ( התורה) היא המוטיב המרכזי בחייו של הומו דתי . היא זאת שלא נותנת מנוח בציווי האלוקי שלא כל דבר שמתחשק עושים . חולה סכרת שיהיה בא לו שוקולד אז תגיד מה זה עושה לו טוב תן לו לחיות איך שהוא מרגיש עם עצמו . לילה טוב