הרב שרלו: "אין תשובה אחת נכונה לכולם" | הלכה

כך ענה כשנשאל מה הוא אומר לבחור דתי שמספר לו על נטייתו המינית. עוד נשאל מה הוא אומר להורים, לאחים ולחברים של הומואים דתיים * קטעים מריאיון עם הרב יובל שרלו

הרב שרלו. "לכל אחד חליפה"
 

אתה מעורה בהידברות עם הומוסקסואלים דתיים. מדובר באנשים שנקרעים בין העולמות. מה אתה אומר לבחור דתי שמגיע אליך ומספר לך על נטייה מינית הפוכה?

"אין תשובה אחת שהיא נכונה לכולם. הדבר המרכזי שלמדתי בשנים האחרונות זה שצריך לתפור לכל אחד 'חליפה' משל עצמו, ולא זו בלבד, אלא שהוא צריך לתפור את החליפה שלו. אני לא יכול לקבל את ההכרעות במקומו. זה שונה אם הוא בשלב שבו הוא מחפש את זהותו או אם הוא משוכנע שהוא עמוק בפנים והוא לא יכול לצאת מהעולם הזה, זה משנה עד כמה עולמו הדתי מרכזי, וזה תלוי ביחס השונה בסביבת ההורים והמשפחה. אין תשובה שהיא נכונה לכולם.

יש דבר אחד שמנחה אותי: אני לא רוצה שהקונפליקט בין תחושת הזהות העצמית לבין הזהות הדתית יסתיים בהכנעה של אחד משני הצדדים. זה לא יצליח וזה לא פועל. צריך לנסות למצוא את הדרך לחיות בין שתי הזהויות האלה. אם השאלה היא האם מותר לקיים יחסי אישות חד מיניים התשובה היא חד משמעית: לא. בלי שום היתר והקלות. אבל עד שם יש קשת רחבה של התמודדויות שצריך לעזור בהן, ובסופו של דבר זה הבחירה שלו, ולא שלי".

מה אתה אומר להורים, לאחים ולחברים של בחורים דתיים הומוסקסואלים?

"עשרות זוגות הורים ישבו פה בחדר, וכל אחד זה סיפור בפני עצמו. ישב פה אבא ששאלתי אותו מה החלום שלו, והוא השיב לי, כשהבן יושב פה: 'לתקוע לו כדור בראש'. ישבו פה הורים מהצד השני שקוננו על כך שעשר שנים הם הורגים את הילד בזה שהם רוצים שהוא יתחתן ולא ידעו שהוא לא מסוגל, ורק עכשיו הם מבינים שהם שרפו עשר שנים לחינם. אי אפשר לתת תשובה אחת שהיא נכונה לכולם. אפשר לומר דבר אחד, חד משמעי: הילד הזה הוא הילד שלכם, לטוב ולרע, והבית שלכם הוא הבית שלו, ומכאן הדיון צריך להתחיל".

בעקבות פסיקותיך ההלכתיות השונות, וכן בעקבות התעסקותך בנושא ההומוסקסואלים הדתיים, ישנם רבנים שטוענים שאתה ניאו-רפורמי, מתירני מדי. מה אתה משיב לטענות אלה?

"האמת היא שאני לא משיב. אני מרגיש שהמחויבות שלי היא כלפי הקב"ה, כלפי התורה, וכלפי עם ישראל, ולא כלפי מי שמכנה אותי בשמות תואר כאלה ואחרים. כשמתנגדיי רוצים לדון עניינית אני מציע להם כהקדמה לעשות שני דברים: אל"ף, לראות באיזה תחומים אני מחמיר מאוד, כך שאין ביסוס עובדתי לתדמית של החיפוש אחר הקלות. ובי"ת, לדון עניינית בנושא המדובר. בודדים המקרים שאחרי דיון ענייני הרב שדן איתי בשאלה טען שהעמדה היא לא לגיטימית. כלומר, הרבה פעמים הוא נשאר בעמדתו שהעמדה היא לא נכונה, אבל הטענה כאילו היא לא לגיטימית – ירדה".

(הריאיון המלא באתר וואלה, ג' בתמוז תשע"א, 5 ביולי 2011)

תגובה אחת

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.