דקירה בלב בשֵם שָׁמַיִם | הומופוביה

קשה לשכוח את המצעד הירושלמי לפני שלוש שנים: החרדי ישי שליסל דקר שלושה ממשתתפי המצעד, באורח בינוני עד קל * "באתי לרצוח בשליחות השם. לא תיתכן כזאת תועבה בארץ", טען להגנתו * ח"כ גלאון: "העובדה שהדוקר אומר כי פעל בשליחות אלוהית, מעידה על האחריות הכבדה שרובצת על הרבנים וראשי הציבור החרדי, שגם הסיתו וגם לא גינו את ניסיון הרצח"

למי שקיווה שמצעד הגאווה בירושלים יסמן קירוב לבבות בין תושבי העיר, ציפתה אכזבה גדולה. מול משתתפי מצעד הגאווה ניצבו קבוצות חרדים בעיר שהובילו "מצעד בושה" משלהם שכל מטרתו היתה לחבל בתהלוכה ההומו-לסבית. בעיצומו של המצעד התפרץ לעבר הצועדים ישי שליסל, חרדי בן 30 ממודיעין עילית, ודקר שניים מהמשתתפים – אחד שנפצע בינוני ואחת שנפצעה קל. הדוקר נתפס מיד על ידי כוחות המשטרה, והפצועים פונו לקבלת טיפול רפואי לבית החולים שערי צדק. אישה נוספת נשרטה קלות ושוטר נפצע קל במהלך העימותים.

העימות פרץ כאשר כמאה צעירים חרדים הגיעו לפינות הרחובות ההסתדרות-בן יהודה וכשהגיע המצעד למקום החלו לנסות לפרוץ תוך קריאות "הומו זה בושה". כוח משטרה ניסה לפזרם בכוח. אחד מהם הצליח לפרוץ לעבר הצועדים ודקר שלושה. נדקרת, שביקשה להישאר בעילום שם, הגיעה לצעוד ברחובות העיר, למרות שאינה לסבית, "לאחר שנדקרתי, קפץ על הדוקר ידיד טוב שלי שהיה איתי, וניסה לפגוע בו במוט של דגל הגאווה שהיה לו ביד. החרדי התנפל עליו ודקר גם אותו. הוא פגע לי ביד ימין. מתחת למרפק היה חתך רציני וירד הרבה דם, בבית החולים תפרו לי את החתך ואמרו לי שאני צריכה להישאר הלילה להשגחה".
דניאל דוקרביץ´ היה בין חבורת הצועדים שהותקפה על-ידי החרדי, "הבחור פרץ מהשוליים עם סכין ענקית בידו, הצליח איך שהוא לחמוק משרשרת השוטרים במקום, התנפל מיד על אחד הצועדים שהיה שם, דקר אותו בבטן, אני ובחור נוסף קפצנו עליו, וניסינו לעצור אותו. תוך כדי נפילה, פגע בי החלק הקהה של הסכין בראשי, אבל לא באופן רציני. הייתה שם מהומה רבה, שבסיומה נשכבו על הקרקע שלושה פצועים ולצדם דגל הגאווה מלא דם". לדבריו, בזכות תושייתו שלו, של חברו, ובזכות התגובה המהירה של השוטרים נמנע אסון כבד יותר: "זה עמד להיגמר בטרגדיה. עצרתי אותו רגע לפני שפגע בצווארו של אדם אחר".
עוד יצוין כי משתתפי המצעד התלוננו על כך שכמה תושבי העיר נעמדו על גגות הבתים והשתינו עליהם.

כבר לפני המצעד הכינו הדתיים והחרדים קבלת פנים צוננת לקהילה ההומו-לסבית ביום חגה. בכניסה לעיר, מתחת למקום שבו נכתב "ברוכים הבאים" נשאו חרדים שלט משלים "לסדום". גם כשהחל המצעד התגייסו כ-200 צעירים שניסו לעצור את המצעד בפינת הרחובות ההסתדרות ובן-יהודה בירושלים. כוח משטרה התערב ופיזר את חוסמי המצעד בכוח. גם ברחוב הרצל נעשה ניסיון לעצור את המצעד, שלא צלח. בסופו של דבר עצרה המשטרה 13 מהמתפרעים.

"זה אירוע של כולם"

ח"כ אילן ליבוביץ´ (שינוי), יו"ר שדולת ההומואים והלסביות בכנסת, מסר אמר בעקבות אירועי המצעד: ´´המגזר החרדי איבד כל רסן. כבר מזמן הוא רואה את האלימות כפיתרון להשלטת החושך המשיחי". ליבוביץ´ קרא לשלטונות החוק לטפל בחומרה בצעיר הדוקר.

בכיכר ציון במרכז העיר נערכה הפגנה נגד הצועדים. ח´´כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) אמר בהפגנה: ´´כל מי שרוצה לשמור על חברה מתוקנת, ראוי שיצטרף למאבק נגד מצעד הגאווה. אם לאדם יש בעיה נפשית או סטייה כלשהי, זה לא אומר שהוא צריך להתגאות בה. הסוטים האלו, בהפגנתיות שלהם, פוגעים בזכות האזרחים בחברה הנורמלית´´.

יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי, גינה את מצעד הגאווה הערב בירושלים: "מצעד הזוהמה צועד בחוצות בירת העם היהודי, וכל מי שבקרבו נפש יהודית ראוי שיבכה. בימים בהם העם היהודי נקרע בשאלות מהותיות, באה קבוצת אנשים ומטרידה את עם ישראל במצעדי זימה. במקום שכוחות המשטרה המצומצמים יעסקו בבעיות האלימות השונות הם נאלצים לאבטח מצעד אנטי-יהודי".

הדוקר: פעלתי בשליחות השם

"באתי לרצוח בשליחות השם. לא תיתכן כזאת תועבה בארץ". כך אמר ישי שליסל, חרדי בן 30 ממודיעין עילית, בחקירתו במשטרה לאחר שדקר שלושה צועדים במצעד הגאווה בירושלים. הפרקליטות הגישה כתב אישום נגדו על ניסיון רצח. מכתב האישום עולה ששליסל רכש לצורך הדקירה סכין מטבח שאורך להבה הוא 18 סנטימטרים. במהלך המצעד, פרץ שליסל ודקר שלושה צועדים – שניים מהם בני 18 וגבר בן 50. אחד מהם נפצע באורח בינוני לאחר שכתוצאה מהדקירה נגרם לו חתך בבית החזה מעל לבו וחתכים עמוקים באצבעותיו.
ח"כ זהבה גלאון התייחסה להגשת כתב האישום נגד שליסל. גלאון אמרה כי "העובדה שהדוקר אומר כי פעל בשליחות אלוהית, מעידה על האחריות הכבדה שרובצת על הרבנים וראשי הציבור החרדי, שגם הסיתו וגם לא גינו את ניסיון הרצח".
עו"ד ניק קאופמן מפרקליטות מחוז ירושלים צירף לכתב האישום בקשה להארכת מעצרו של שליסל עד תום ההליכים נגדו בנימוק של מסוכנות לציבור.

(מתוך:
http://www.nrg.co.il/online/1/ART/952/779.html
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3106513,00.html
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3108474,00.html
http://www.maariv.co.il/online/1/ART/954/446.html)

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.