ד"ת לפרשת מסעי | דבר תורה לפ"ש

לא לחינם אנו קוראים את הפרשה העוסקת במסעות דווקא כעת בעיצומה של חופשת הקיץ, בעונת הנופש והטיולים * הרב ח"כ חיים אמסלם בדבר תורה לפ"ש

פרשת השבוע שלנו חותמת את ספר במדבר. כמעין סיכום לתקופת ההליכה במדבר מפרטת התורה את המקומות בהם עברו בני ישראל מיציאת מצרים ועד ערבות מואב לפני הכניסה לארץ.

הפרשת פותחת בפסוק: "אלה מסעי בני ישראל אשר יצאו מארץ מצרים לצבאותם, ביד משה ואהרן". התורה מדגישה לנו שכל המסע הארוך של עם ישראל במדבר, הונחה והונהג על ידי מנהיגי העם, משה ואהרן. לא היה זה שיטוט סתמי ממקום למקום כדי למלא את זמן העונש שנתן להם הקב"ה – הליכה של 40 שנה במדבר, אלא מסע מחושב כשלכל מקום אליו הגיעו בני ישראל היתה תכלית ומטרה.

לא לחינם אנו קוראים את הפרשה הזו דווקא כעת בעיצומה של חופשת הקיץ, בעונת הנופש והטיולים. בשבועות האחרונים יצאו רוב תלמידי מדינת ישראל לחופשה. בעוד כחודש יצטרפו אליהם גם תלמידי הישיבות ותלמודי התורה. במהלך חודשי החופש הללו גם מבוגרים רבים יקחו פסק זמן לעצמם וייתנו מעט מנוחה הכרחית לנפש ולגוף, מהעמל והטרדה של השנה כולה ולקראת הצפוי בשנה הבאה.אך בצד השמחה והחשיבות שיש במנוחה ובהבראה ובצד שלל הפעילויות המהנות שהקיץ מציע לנו, אסור לנו לשכוח דבר אחד חשוב – הזהירות.

בחודשי החופש אחוז התאונות והתקלות עולה באופן חד. כמעט מדי יום אנו מתבשרים על תאונת דרכים שקיפחה חיים יקרים, על טביעות בחופי רחצה ובבריכות, על מטיילים שהלכו לאיבוד ונפגעו ועל עוד צרות ואסונות שונות ומשונות. אין לב שלא נחמץ כשהוא שומע על כל אסון שכזה.

הכאב גדול שבעתיים כשברור כל כך שרוב האסונות האלה יכולים היו להימנע בקלות רבה. לו רק היו מקפידים על הוראות הבטיחות, לו היו מקדישים קצת יותר תשומת לב למתרחש סביבם, הכול היה יכול להראות אחרת.

כאיש ציבור וכרב, אני מרגיש חובה לבקש מהמטיילים והנופשים קצת יותר זהירות וקצת יותר הקפדה על כללי הבטיחות. הדברים הפשוטים וההגיוניים האלה, עשויים להציל חיים ואילו המחשבה הטיפשית "לי זה לא יקרה", היא מתכון כמעט בטוח לתאונות ונפגעים. הורים, מורים ומדריכים, אנא פיקחו עין והדריכו את הילדים היקרים לנקוט באמצעי הזהירות הדרושים ולנהוג באחריות.

לצערי הרב, מתוך היכרותי את המגזר החרדי, אני יודע כמה תאונות ו'כמעט תאונות' מתרחשות בגלל חוסר זהירות בטיולים ובנופשים. בכל חופש יש כמה מקרים של בני ישיבות שהלכו לאיבוד תוך כדי טיול והעמידו עצמם בסכנת התייבשות או נפילה מצוק. ימי החופש הם ודאי הזדמנות מצוינת להכרת הארץ והעמקת הקשר איתה, וניצול נכון של ימי החופש והנופש מסייע לחזרה טובה יותר ללימוד התורה. אך עם כל זאת ברור שעל המטייל לעשות הכל, כדי לשמור על חייו ועל חיי חבריו לטיול מכל משמר.

הרשויות השונות האמונות על אזורי הטיול, שמורות הטבע והגנים וחופי הים, נדרשות לעשות כל שביכולתם כדי לצמצם את הסיכוי לתאונה או למפגע. יש להשקיע בשילוט ברור ומאיר עיניים, בבניית מעקות ומחסומים וגם באכיפה אפקטיבית. התורה מצווה עלינו לשמור מאוד על גופנו ונפשנו – "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם" ועלינו לעשות כל מה שביכולתנו לשם כך.

חופש נעים ובטוח.

שבת שלום,

הרב ח"כ חיים אמסלם, יו"ר תנועת עם שלום

(דרך חיים, אתר הרב)

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.