שו"ת – שאלות נפוצות על מיזם השידוכים "אנחנו" | אנחנו - שידוכים בין הומואים ללסביות

כל מה שרציתם לדעת על מיזם השידוכים בין הומואים ללסביות: הרבנים שתומכים במיזם, הניסיון הקודם שלנו, אחוזי ההצלחה, באיזו זוגיות מדובר, למה המיזם מתאים גם ללסביות, ועוד

מה מיוחד ב"אנחנו"?

אנחנו הוא מיזם שידוכין ראשון מסוגו המשדך בין הומואים שומרי מצוות ללסביות שומרות מצוות, ולהפך. במיזם זה הקלפים פתוחים ואין שקרים וחצאי אמיתות או בעיות של "מקח טעות" כי שני המשודכים יודעים היטב את מהות המשיכה שיש לצד השני.

מאיזה גיל אפשר לפנות למיזם?

כל אחד מבין שלא כדאי לפנות למיזם הזה בטרם בשלה בו ההכרה בזהותו המינית. דבר זה לוקח זמן מה, וקשה לנו להגדירו ולכמתו במספרים. מניסיוננו, פונים בני פחות מגיל 25 התקשו למצוא את עצמם מתאימים למיזם.

מי קהל היעד של אנחנו? רק דתיים? ומאיזה סוג?

הקהל העיקרי שלנו הוא קהל שומר מצוות. כל אדם שיפנה לאנחנו יצטרך למלא שאלון ובו הוא יציין כיצד הוא מגדיר את עצמו מבחינה דתית.

איני דתי/ה. אני יכול/ה לפנות אליכם?

ברוך/ברוכה הבא/הבאה!

האם תנסו לשנות הומואים לסטרייטים או לסביות לסטרייטיות?

לא נתעסק בהטפה או ברצון לשינוי נטיותיהם של המבקשים את עזרתנו במציאת בן זוג.

אני רוצה להיעזר בשירותיכם, אבל איני יודע/יודעת לומר בדיוק מה אני מחפש/מחפשת או איך אני רואה את הקשר.

נמליץ לך להיפגש עם איש מקצוע (ברשותנו מאגר של אנשי מקצוע), ויחד תבררו מה נכון לך.

אני לסבית. למה אני צריכה את מיזם "אנחנו" אם אני יכולה להביא ילדים באמצעות תרומת זרע?

איננו נכנסים למערכת השיקולים שלך. בוודאי את יודעת שפתרון תרומת זרע אינו פתרון המקובל על פוסקים רבים, ויש גם הטוענים כי לא טוב לגדול מבלי לדעת מיהו האב הביולוגי, כמה אחים יש להם אי שם, האם הם יהודיים או גויים וכדומה. במיזם אנחנו אנו מציעים אלטרנטיבה שיוצרת אווירה נורמטיבית של משפחה מלאה.

אני נמשכת לגברים, אבל אף על פי כן רוצה להינשא להומו. אני יכולה?

מיזם אנחנו פועל למען זוגיות בין בני אדם, וזוגיות זו יכולה להיות בין שני אנשים אשר שניהם נמשכים רק לבני מינם, אך גם עם בן זוג הנמשך למין השני והמוכן ומקבל את בן או בת זוגו כמו שהם.

והכול בתנאי שכל אחד מן הצדדים מודע למשמעויות של זוגיות מסוג כזה.

יש לכם ניסיון בשידוכים בין הומואים ללסביות, ולהפך?

הרב ארלה הראל משדך כבר 6 שנים, ומאז ועד היום פנו לרב הראל מעל 50 גברים וכ-20 נשים לצורך היכרות משותפת. הרב כבר חיתן 12 זוגות, והזוג ה-13 בדרך. כעת, לצורך הרחבת השורות החלטנו על איחוד כוחות והקמת מיזם שידוכים רשמי וראשון מסוגו – אנחנו.

בימים אלו השדכנית הדר מחליפה את הרב הראל במיזם. להדר ניסיון רב שנים בתחום השידוכים בציבור הדתי לאומי. אמנם אין לה ניסיון בשידוך של הומואים ללסביות, אבל הרב הראל ערך לה חפיפה מסודרת והכשיר אותה לתפקיד.

השידוכים מצליחים תמיד?

הרב הראל עצמו מספר שאחד מן הזוגות ששידך נפרד לאחר תקופה קצרה של נישואים. אבל בסופו של יום – בהתחשב בנסיבות מדובר מיעוט שולי יחסית, וברור שהמיזם אינו מתאים לכל אחד ואחת.

כמו כן, הרב מספר כי קרה גם תהליך הפוך: לאחר החתונה של אחד הזוגות, הכיר הגבר אישה והתאהב בה! בשיתוף פעולה מרתק, פתח הזוג בתהליך היפרדות משותף, מתוך הבנה של אשתו כי ייטב לו לחיות עם אישה שהוא אוהב. גם סיפור זה איננו מעיד על הכלל, כמובן.

עם מי התייעצתם בהקמת מיזם "אנחנו"?

עם אנשי מקצוע רבים מתחומים שונים – פסיכולוגים, יועצי זוגיות ונישואין, מטפלים מיניים, מומחים בחינוך הגיל הרך, רבנים ועוד.

יחד הגענו למסקנה שאף על פי שלא הכול אוטופי והמושלמות רחוקה, המיזם שווה ניסיון. אנו מציינים "ניסיון" כי זהו מיזם ראשוני מסוגו ולכן דרושה זהירות מרבית.

הרב ארלה הראל עצמו הוא מגשר מוסמך בהכשרתו.

להדר, המחליפה של הרב הראל, יש ניסיון עשיר בשידוכים במגזר הדתי.

עם אילו רבנים התייעצתם ואילו רבנים תומכים בכם?

עם הרבנים האלה (רשימה חלקית):

הרב חיים דרוקמן – ראש ישיבת אור עציון ויו"ר מרכז ישיבות בני עקיבא; הרב מנחם בורשטין – ראש מכון פוע"ה המייעץ למיזם בסוגיות הקשורות לענייני פוריות והלכה, הרב יובל שרלו – ר"י פתח תקווה ומרבני צֹהר, הרב רא"ם הכהן – ר"י עתניאל, הרב יחיאל פאוסט, תלמיד של הרב מרדכי אליהו, לשעבר ראש ישיבת מורשת יעקב, ועוד.

כעת כל הומו או לסבית שיפנו לרב מיד ישלחו אותו ל"אנחנו" כדי שיתחתנו. אתם בעצם מחזירים אחורה את המאבק של ההומואים והלסביות וכל מה שהשיגו עד היום.

חלילה. מראש אנו מודיעים כי המיזם אינו מתאים לכל אדם. וכדי למנוע מצב שבו חלילה לאחר כמה שנות נישואים אחד מבני הזוג עובר שינוי באוריינטציה המינית – רק מי שאינו בתהליך גיבוש זהותו המינית אלא כבר "סגור על עצמו" מתאים למיזם.

על כן, אנו ממליצים לפנות למיזם רק לאחר יישום התנאים האלה:

* שהפונים היו בקשר רציני עם איש מקצוע שתומך אף הוא במיזם. ברשותנו רשימת מטפלים ויועצים שנשמח להעמיד לרשות הפונים לצורך ייעוץ;

* שהפונים אינם בגיל צעיר מדי, בטרם בשלה בהם ההכרה בנכונות הדרך.

"אנחנו" הוא מיזם הומופובי! לא כל הומו צריך להתחתן עם אישה, וכך לא כל לסבית!

להאשים אותנו בהומופוביות, זהו אבסורד. מעולם לא טענו שכל הומו צריך להתחתן עם אישה וכי כל לסבית צריכה להתחתן עם גבר. להפך, אנחנו מכירים הכרה מלאה בעובדה שקיימים הומואים ולסביות דתיים, אך אנו מציעים להם פתרון שיאפשר להם לשמור על אורח חיים דתי מלא ובד בבד ייתן להם מענה לחלק משאיפותיהם המשפחתיות.

אנו מודעים לכך כי הומואים לסביות רבים חוו או חווים קשים כאלו ואחרים, וברור שלכל אחד סיפור אחר, קושי אחר והתמודדות שונה, ולא הרי זה כהרי זה.

אנו עוד מודעים לכך שגם "המוצָא" מהקושי שונה מאדם לאדם: יש הנישאים תוך הסתרת משיכתם המינית, יש הבוחרים להיות רווקים, יש הזונחים את הדת, ויש הבוחרים בדרכים אחרות. אבל יש חלק שהקושי המרכזי שלו הוא חוסר היכולת להקים בית בישראל, לזכות בהורות פשוטה, להיות אבא ואימא בתא משפחתי נורמטיבי. חלק זה רוצה להשתדך למין השני המצוי באותו מצב – קרי: הומואים עם לסבית, ולסבית עם הומואים.

ובאמת, הומואים דתיים ולסביות דתיות פנו לעמותת כמוך – הומואים דתיים אורתודוקסים וביקש לנסות להשתדך – הומואים ביקשו להכיר לסבית, ולסבית להכיר הומואים.

הפניות הרבות והמגוונות מהשטח הציפו את הצורך הזה במלוא עוצמתו, ולכן עמותת כמוך החלה בתהליכי חיפוש דרך לבצע חיבור זה. במהלך הניסיונות להקים מיזם שידוכין התברר לעמותה כי כבר לפני 6 שנים החל הרב ארלה הראל מיזם פרטי משלו לנושא זה בדיוק, ולכם יחד החלטנו לאגד כוחות ולמסד את המיזם ולהקים את אנחנו.

במיזם הזה אתם בעצם מנציחים את השקר. הרי הזוג הזה מציג את עצמו כזוג נורמטיבי לכל דבר, אבל בחדרי חדרים הכול פיקציה, שקר והצגה. גם כלפי הילדים.

מדוע כל העולם צריך לדעת על נטיותיו המיניות של מאן דהוא? להפך – אנו באים להילחם בשקר הקיים, לצערנו, ובו אנשים הנמשכים לבני מינם נישאים להטרוסקסואליים בלי לספר על נטיותיהם המיניות, וכך הקשר בנוי על הסתרה ושקר.

באנחנו ישנו גילוי מלא בין בני הזוג, וזהו הדבר החשוב באמת.

גם לגבי הילדים, כל זוג יחליט אם לשתף את הילדים במיוחדות של זוגיות הוריו או לא, ואם כן – באיזה שלב. והכול כמובן לאחר ייעוץ עם אנשי מקצוע.

ומה עם אהבה? אינם מאמינים שבנישואים צריכה להיות אהבה? איך הקשר הזה יחזיק מעמד?

ודאי שנישואים מושלמים מבוססים על אהבה. אבל לא הכול מושלם בחיים. אין מה לעשות, הומו ולסבית המחויבים להלכה לא יכולים לקיים זוגיות מלאה עם בני מינם. בחיבור הזה הם משיגים לפחות חלק מרצונותיהם.

אנו מקווים שבתוך התא המשפחתי הזה תיווצר אהבה, מסוג אחר. הקשר יחזיק מעמד על ידי הרבה עבודה, והדבר המרכזי שלו יהיה התא המשותף, הילדים, השמחה הביתית וכדו'.

באיזו זוגיות מדובר בדיוק?

הדבר תלוי בכל זוג וזוג. אנחנו כגוף שדכני (וכן כמוך או הרב הראל) אינו מתערב בחיים האינטימיים של הפונים ואינו קובע לזוג מה לעשות ומה לא.

כל זוג מעצב לעצמו את הזוגיות שלו – עם חיבור גופני או בלי, מה רמת הקשר שלהם בשעות הפנאי, מה בדיוק יֵדעו הילדים וכדו'.

הכול פתוח להחלטת הזוג, ואילו אנו מצדנו נשמח להעניק לזוג ייעוץ וליווי וכן נשמח לעזור בהכוונה לאנשי מקצוע שיסעו לזוג בדרכם החדשה.

אני נמשך לגברים. אם אתחתן עם לסבית – המשיכה שלי לבני מיני תיעלם?

אנו מסייעים לזוגות שרצונם להקים משפחה מתוך קבלת העובדה שייתכן כי לא יחול שינוי בנטיותיהם לאורך החיים. אין הכוונה לזוגיות המכוונת לשמש כלי לניסיונות שינוי וטיפול בהעדפה המינית.

הכרתי מישהו דרך "אנחנו", אבל אני עדיין מרגיש אבוד ואיני יודע להתנהל בכל הסיפור הזה. תעזרו לי?

הקמת משפחה בתנאים ייחודיים אלו היא תהליך מורכב, לכן אנו ממליצים לבני הזוג ללוות את התהליך בייעוץ מתאים. ברשותנו מאגר של אנשי מקצוע ונשמח לסייע.

המיזם דיסקרטי?

מאוד! כולנו מודעים לצורך של שני הצדדים בשמירה על צנעת הפרט. ומובן כי הפונים ליוזמה זו מקבלים על עצמם לכבד את הפרטיות של האחר, לשמור על סודיות מוחלטת ולהימנע מחשיפת אחרים.

איך זה עובד בפועל?

פונים אל הרב הדר בדואל anachnu2.or@gmail.com, והדר תיצור עמכם קשר לשיחת היכרות ראשונה (בטלפון).

כדי לסנן גורמים לא רצויים, ההרשמה כרוכה בפגישה אישית ובלתי אמצעית, פנים מול פנים לצורך ריאיון אישי ומילוי שאלון (הוספת תמונה מומלצת אך לא הכרחית. חלק מן המשודכים יעדיפו מועמד עם תמונה). אחר כך תיכנסו לרשימת המועמדים, נבדוק אם יש בן זוג המתאים לכם, ותתחילו להכיר.

כל מועמד יכול להירשם בשם בדוי, אבל הוא צריך להביא בחשבון שלא כל בן זוג יסכים להיפגש עמו וכי הזדהות בשם האמתי תגדיל את סיכויו למצוא את החצי השני שבמאגר.

המיזם בתשלום?

שיחת ההיכרות הראשונה בטלפון אינה כרוכה בעלות, כמובן. אם יש התאמה ונקבעת פגישה פנים מול פנים, הפגישה כרוכה בתשלום בסך 200 ₪ לעמותת כמוך בעבור מיזם אנחנו.

וכמקובל בתחום, לאחר שהשידוך יוצא מן הכוח אל הפועל יעביר כל אחד מהצדדים 2000 ₪ לעמותת כמוך בעבור מיזם אנחנו.

איך אפשר לשלם לכם?

יש כמה דרכי התשלום: 

1. ישירות לחשבון העמותה:
כמוך – הומואים דתיים אורתודוקסים
בנק הפועלים, 12
סניף 516
מספר חשבון 428519
נא לציין בעבור מיזם אנחנו.

2) באמצעות כרטיס אשראי:

תשלום באשראי דרך חברת פלא-פיי. האתר מאובטח ודיסקרטי.

לחצו על התמונה כדי לשלם:

3) במשלוח המחאה:

לידי עמותת כמוך, ת"ד 62105 תל אביב 6162002, בעבור מיזם אנחנו.

כבר נרשמתי למיזם אצל הרב הראל / כבר שלחתי דוא"ל לתיבה הקודמת של המיזם – מה לעשות?

כל מי שפנה בעבר לרב הראל בעניין המיזם, כל מי ששלח דוא"ל וכל מי שנרשם למיזם –

1. התיבה הישנה / מי שכבר פנה לדואל של המיזם – הרב הראל ישלח דוא"ל לכל מי שפנה בעבר לדוא"ל הישן, ובו יעדכן על המעבר לתיבה החדשה.

2. מי שכבר נרשם אצל הרב – כדי לשמור על הפרטיות שלכם, לא נעביר אוטומטית להדר את פרטיכם. הרב הראל ישאל אתכם אם ברצונם לעבור להדר אם לאו. רצוי שכן כי מעתה ואילך המיזם עובר לניהולה.

מהם פרטי ההרשמה?

שלחו דוא"ל להדרanachnu2.or@gmail.com. רצוי שתוסיפו את מספר הטלפון שלכם.

6 תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. לכתוב שמות של רבנים ולהנפיץ את התמיכה שלהם . אני רוצה לראות מכתבים מהרבנים האלה ולא סתם שמות ואז אני אולי אפנה.

  בוא נראה שיש לכם בכלל אומץ לפרסם את התגובה שלי.

  1. שמותיהם כתובים בריש גלי. אתה מוזמ לשאול אותם בעצמך. חבל שאתה חושד בכשרים.
   ואיננו מנסים לשדל אנשים לפנות. מי שרוצה – פונה. החלטה שלך.

 2. ש לי שאלה כבר עכשיו, האם מבחינת הרב הראל נקודת הפתיחה צריכה להיות שבחור דתי קודם כל יעבור טיפולי המרה או הסבה ואם זה לא מצליח רק אז יש את האפשרות להיכנס לשידוכים?

 3. בניגוד לטענות שהושמעו כי כביכול מי שרוצה לפנות למיזם צריך לעמוד בתנאי סף של טיפולים – הדבר אינו נכון.
  בשום מקום באתר המיזם לא מופיעה מילה אחת על התחייבות לעבור טיפול כזה או אחר. כמו כן, באתר נכתב במפורש כי 'המיזם אינו מתאים לכל אדם (ההדגשה במקור), וכדי למנוע מצב שבו חלילה לאחר כמה שנות נישואים אחד מבני הזוג עובר שינוי באוריינטציה המינית – מתאימים למיזם רק מי שאינם בתהליך גיבוש זהותם המינית אלא כבר 'סגורים על עצמם'". כך שלבוא ולטעון שבאתר לא מבהירים שזו רק אופציה שאינה מחייבת כל אחד – גם זהו שקר גס.
  ראה כאן: https://www.kamoha.org.il/?p=5533

 4. אני הומו. האם אפשר להכיר הומואים אחרים דרך המיזם על מנת שאוכל להקים איתם בית הנזהר מאיסורי תורה?
  אני לא מסוגל מלחיות עם אישה, ומאידך לא רוצה לחיות עם גבר חיי אישות, רק חיי שיתוף, וקשה מאוד למצוא. אני מציע שתקימו גם מחלקה כזו, שתעזור לאלפים לצאת מהבדידות ותציב אלטרנתיבה אמיתית לזניחת הדת. המיזם כמו שהוא יפה והכל אבל לא מתאים להומואים של 100 אחוז.

 5. אני מבין את הרציונל של הפרויקט אך אני סבור שמציאות בעייתית לא מעמיקים הווה אומר זוג כזה אינו רגיל והחסרון הכביכול קטן שאתה מציג אינו קטן בכלל אלא מהותי בחיבור נשמות בני זוג ולכן כל עוד מוותרים על זה עתיד החיבור האינטרסנטח ליפול אך כשהוא יפול הוא יפיל עוד הרבה קורבנות עמו כגון ילדים מסכנים.
  לכן אני סבור שיש לרדת מפרויקט זה ולתת תמיכה לאותם אנשים מבלי לרצות לשנות אותם אך מבלי להעצים את הפרובלמתיות שבמורכבות המציאות.