חרדי לשעבר התאבד בגלל הומופוביה | הומופוביה

יואל, הומוסקסואל וחרדי לשעבר, התאבד ככל הנראה בגלל התבטאויות הומופוביות * לא פחות מארבעה הומואים שמו קץ לחייהם בתקופה האחרונה

בחודשים האחרונים אירעו לא פחות מארבעה מקרים של התאבדויות בקרב חברים בקהילה ההומואים, הלסביות, הבי והטרנס. אחד מהמתאבדים הללו היה יואל – חרדי לשעבר, ומי שמצתא את גופתו היה שותפו לדירה ולחיים, שי – אף הוא חרדי לשעבר.

"חזרתי הביתה, ולא הצלחתי לפתוח את הדלת", סיפר, "הזמנתי את מכבי האש וראיתי את הדבר הכי נורא שאדם יכול לראות: מוות של האדם הכי יקר לו".

"הבנתי שמשהו רע קרה כשהוא לא ענה לטלפון, דבר שכמעט ולא קורה", שיחזר בתוכניתנו עושים צהריים עם יעל דן, "יום קודם הוא היה באזכרה משפחתית – הוא הגיע ממשפחה חרדית – וסיפר לחבר של המשפחה שהוא הומוסקסואל. האיש ענה לו בגסות, קרא לו סוטה ומטומטם. הוא לקח את זה מאוד קשה, שוחחנו בטלפון 20 דקות אחר כך".

"שנינו מגיעים ממשפחות חרדיות – אני לא בקשר עם משפחתי, אבל ליואל היה קשר מאוד חם ואוהב עם משפחתו", הדגיש שי, "אבל גם מחות לציבור החרדי, אפילו בקרב החילוניים בתל אביב, נחשפים כל הזמן לעקיצות והערות. היו צועקים לנו 'חולים', 'סוטים', 'אתם מביאים עלינו מלחמות ומחלות" כשהיינו הולכים ברחוב". 

"אני מקווה שאצליח לחזור לחיים תקינים, כי אין דבר גרוע יותר שיכול לקרות לאדם מלראות את מה שאני ראיתי", סיפר שי, "אני מנסה לא לקחת על עצמי רגשות אשם, כי אני יודע שעשיתי כל מה שיכולתי עבורו. הוא עשה את זה כנראה מבלי לחשוב יותר מדי. למזלי, יש לי את התמיכה של החברים הקרובים, של האגודה וגם של אחיו של יואל – בלעדיהם, אני לא יודע איך הייתי מצליח להמשיך", הדגיש.

מנכ"ל אגודת הלהט"ב: "שליש מהתאבדויות בני נוער בעולם הם על רקע נטייה מינית"

"כל מקרי ההתאבדויות שונים, אבל כולם מגיעים מאותו מקום", אומר שי דויטש, מנכ"ל אגודת הלהט"ב, "מחקרים מכל העולם מעידים כי שליש ממקרי ההתאבדויות בקרב צעירים ונוער הם על בסיס נטייה מינית. בארץ אין מחקרים בנושא, ואנחנו מנסים לגרום לממשלה לחקור את הנושא".

"לאורך כל השנים מפעילה האגודה קו מצוקה לקהילה, כמו כם שירות פסיכו-סוציאלי שנותן ייעוץ", שיתף דויטש, "פצחנו בקמפיין תחת הכותרת 'אחרי כל לילה מגיע יום', שהמסר שהוא מנסה להעביר הוא שגם ברגעים יש את הקהילה, אתם לא לבד".

(גלצ, ח' באלול תשע"א, 7 בספטמבר 2011)

להאזנה לתכנית


אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.