עתירה: להעניק מעמד שווה להורים הומואים מפונדקאות | כל-מיני

בני הזוג טבק-אבירם קיבלו אישור אבהות משותף בארצות הברית, אך משרד הפנים בישראל מסרב לרשום את שניהם כאבות, ודורש שאחד מהם יעבור הליך אימוץ

ד"ר אילן טבק-אבירם . צילום: ד"ר אילן טבק-אבירם

אחרי תהליך מפרך שנמשך כארבע שנים, חצה יבשות ועלה מאות אלפי שקלים, מסרב משרד הפנים לרשום את בני הזוג טבק-אבירם כהוריה של תינוקת בת חודשיים, שהובאה לעולם באמצעות אם פונדקאית בארצות הברית.

אתמול פתחו בני הזוג במאבק משפטי נגד משרד הפנים, בדרישה לרשום את שניהם כאבות מבלי להתנות את רישום שניהם בהליך אימוץ, אותו על פי המצב החוקי היום, נדרש לעבור בן הזוג שאינו האב הביולוגי.

דרישתם היא רישום אבהותם המשותפת, על סמך מסמכים רשמיים, כולל צו שיפוטי שניתן להם בארה"ב, כחלק מהליך הפונדקאות לפני ואחרי לידת בתם. "אין כל איסור חוקי לכך שליילוד אחד יהיו שני אבות, או שתי אמהות, ולפיכך אין כל סיבה שמשרד הפנים יסרב לרשום את אבהותם המשותפת במרשם", הם טוענים.

ד"ר אילן טבק-אבירם, פסיכולוג קליני, ובן זוגו אלון טבק-אבירם, עורך דין, חיים ביחד 11 שנים בתל אביב, נישאו בקנדה ב-2009 ונרשמו כנשואים במרשם האוכלוסין בישראל. לפני כמה שנים החליטו להביא במשותף ילד לעולם, והחלו בתהליך שכלל שבעה ניסיונות להשיג הריון באמצעות הפריה מלאכותית בהודו ובארה"ב.

במסגרת התהליך המתיש והיקר התקשרו השניים בהסכם פונדקאות עם קליניקה בארצות הברית, לצורך הליך הפריה מלאכותית ומעקב וטיפול באם הנושאת ובלידה. במסגרת ההליך מסר כל אחד מבני הזוג דגימות זרע, כשהביציות המופרות בזרע משניהם הושתלו ברחם הפונדקאית. בעתירתם הם טוענים כי היו אדישים לשאלה מי מהם יהיה האב הביולוגי.

על תעודת הלידה שהונפקה על ידי מדינת פנסילווניה צוין כי שני בני הזוג ביחד הם הוריה של הילדה. עוד לפני הלידה, בהתאם לדיני מדינת פנסילווניה, הוציא בית משפט מקומי צו שלפיו השניים הם ההורים החוקיים של כל ילד או ילדים שייוולדו בלידה המתוכננת.

לאחר ששבו לארץ, נערכה לבקשת השניים בדיקת רקמות לילדה, על מנת לזהות את האב הביולוגי, והתברר כי אלון הוא האב הביולוגי. השניים פנו עם הצו שהוציא בית המשפט בפנסילווניה למשרד הפנים בבקשה לרשום את שניהם כהוריה של הילדה, אולם סורבו. פקידת הרישום אמרה להם שתינוק יכול להיוולד מזרעו של אב אחד, ועל כן קיומם של שני אבות לילד אחד אינו אפשרי, והסכימה לרשום רק את אלון כאב.

בעתירה מבקשים בני הזוג לחייב את משרד הפנים לרשום את שניהם כהורי הילדה, על יסוד המסמכים שהציגו. השניים נעזרים בשורת פסקי דין של בג"ץ, לפיהם פקיד הרישום נדרש לרשום פרטים המופיעים במרשם, כמו למשל הורות, על סמך תיעוד מחו"ל.

עוד מסתמכים בני הזוג על התקדים של בג"ץ מ-2000, אז קיבל בית המשפט את עתירתן של בנות הזוג רותי וניקול ברנר-קדיש, והורה למדינה לרשום את צו האימוץ המשותף שקיבלו בקליפורניה לילדה הביולוגי של אחת מהן, כחוקי.

"העתירה מצטמצמת לשאלת הרישום של שני בני הזוג, על סמך המסמכים הרשמיים שניתנו בארצות הברית, כולל החלטה של בית משפט", אמר אתמול עו"ד חנוך ארליך, שהגיש בשם בני הזוג את העתירה. "במסגרת העתירה אנחנו לא מבקשים לעקוף את חוק האימוץ, ולא מבקשים מבית המשפט לתת מענה לשאלות כמו אפוטרופסות או ירושה ביחס לילדה. ההכרה שאני מבקש היא הכרה אדמיניסטרטיבית".

לדברי אילן, הרישום המשותף של שני בני הזוג כאבות הכרחי במגע עם גורמים כמו קופת חולים ומוסדות חינוך, כשהאב הלא ביולוגי חסר מעמד חוקי ביחס לילדה, למרות שמדובר באבהות שווה.

"כל הגישה הזאת של החדירה לתחום הפרט, והעלאת שאלות חודרניות ביחס לאבהות הביולוגית מקוממת, ולא חלה על זוגות גבר ואשה. מקומם אותנו שמשרד הפנים לוקח זכות לפסול תעודה רשמית של מדינה ומתעלם ממנה", אמר אתמול אילן.

לדברי עו"ד אירית רוזנבלום, העומדת בראש ארגון משפחה חדשה, שפועל להכרה בתאי משפחה מגוונים, העובדה כי בישראל מקדשים את זיהוי הרקורד הגנטי היא הבעייתית. "העובדה שאנשים יוצאים למסע קשה, יקר ומפרך של הבאת ילד באמצעות אם פונדקאית בחו"ל, שמסתכם ברדיפה אחרי זיהוי גנטי והסתמכות עליו לרישום הורות, מהווה פגיעה בכבודם".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי הליך רישום הורים בעקבות פונדקאות נעשה באופן מוסדר על פי נהלים והליכים חוקיים, וכי מענה מפורט לעתירה יימסר לבג"ץ.

(הארץ, י"ד באלול תשע"א, 13 בספטמבר 2011)

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.