צפו: סיכום מפגש אלול תשע"ב – הבדלים בין זוגיות של הומוסקסואלים להטרוסקסואלים | אירועים ומפגשים

מי יותר שבע רצון מהזוגיות שלהם – סטרייטים או הומואים? מדוע להומואים קשה עם מונוגמיה? האם גברים הומוסקסואלים והטרוסקסואלים חושבים "מערכת יחסים" באותו אופן? מה הסיבות האפשריות להבדלים בין אוכלוסיות אלה? * על שאלות אלו ועוד קיבלנו תשובות ע"פ מחקר שנעשה במכללה האקדמית עמק יזרעאל * צפו בסרטון וקראו את תקציר ההרצאה וגם את סיכומם של יוני את יוני

יותם בן ש"ץ

שוב הגענו למפגש של כמוך. מפגש אינטימי ונעים. התחלנו בתפילת ערבית, המשכנו בדבר תורה שדיבר על התחלות חדשות וברכות מסורתיות לקראת ראש השנה. וכשם שאנו טורחים ומבצעים טקס של ברכות מסורתיות לקראת השנה החדשה כן עלינו לטרוח כפרטים לקראת השנה החדשה, בבחינת מי שטורח בערב שבת אוכל בשבת.

ואז החל המפגש עצמו, ויותם בן ש"ץ דיבר על עבודת המחקר שלנו בנושא הבדלים בין גברים הומואים לגברים סטרייטים בהבניית זוגיות.

לאחר כמה דקות של הרצאה, פתאום חשנו ששבנו חזרה לספסל הלימודים: המושגים תאוריות, השערות וכל מיני מושגים אקדמאיים עפו באוויר. הקשבנו, הערנו ולבסוף גם הבנו.

יש לשער שנושא המחקר נגע ונוגע אישית בחוקר ובנו לאור מיעוט הזוגיות בקהילה שלנו.

יותם חקר את הבניית מציאות זוגית דרך תאורית הפערים בעצמי של החוקר היגינס, שבמקור חקרה פרטים ולא יחסי גומלין בין זוגות.

התאוריה משתמשת במושגים עצמי ממשי (הפרט בהווה), עצמי אידאלי (שאיפות הפרט) ועצמי נדרש (מחויבויות נדרשות). לא נפרט יותר מדי כי לשם כך נועד התקציר של עבודת המחקר, אבל בקצרה:

התאוריה של גיגינס טוענת שככל שיהיה פער יותר גדול בין מושגי העצמי כן יופיעו יותר רגשות שליליים כמו חוסר סיפוק, אשמה ודיכאון. במחקר של יותם ההשערה המרכזית הייתה שיהיו יותר פערים בין המושגים באוכלוסיית ההומואים מאשר באוכלוסיית הסטיירטים. אך ההנחה הזו אושרה רק בחלקה. אכן היה פער גדול יותר בין עצמי ממשי לאידאלי אצל ההומואים שנבדקו, אך לא נמצא פער כזה בין העצמי הממשי לעצמי הנדרש יותר אצל הומואים מאשר אצל הסטרייטים.

כמו כן המחקר בדק את הפער בין אוכלוסייה שגרה בפריפריה ובין אוכלוסיה שגרה במרכז. לא כאן המקום להיכנס לדיון של יותם במחקרו ולדיון שהתפתח במפגש, אך ניתן לומר שהמחקר לא חף מקשיים מתודולוגיים, בשל אילוצים שונים (מי מרים את הכפפה לעבודת המשך?). למשל "זוגיות" הוגדרה באופן כללי – על פי הגדרת הנבדק. כמו כן אזור המרכז הוגדר כת"א, ר"ג וגבעתיים בלבד, ואילו שאר הערים הוגדרו כפריפריה.

אך למרות זאת המחקר מבורך ומקדם אותנו בהבנת תהליכים פסיכולוגיים וסוציולוגים בהוויה ההומואית ונותן חומר למטפלים זוגיים בקהילה שלנו. הנקודה המרכזית למטפלים היא שעליהם להבין שלא נכון להשוות בין זוגיות הומואית לסטרייטית ולטפל בזוג הומואים כאילו היו זוג סטרייטים, אלא להבין שיש שוני בין סוגי הזוגיות הללו. חשיבות המחקר עולה בעיקר לאור המחקר החדש של ד"ר חנה בר יוסף שמראה שאחוז המתאבדים הצעירים ההומואים הדתיים הוא הכי גבוה בקרב הצעירים.

מפגש החברים הסתיים בפיצרייה הסמוכה.

שנה טובה

יוני את יוני

לקריאת תקציר ההרצאה – לחצו כאן

יותם בן שץ, תלמיד במכללה האקדמית עמק יעזראל, כתב עבודה סמינריונית בנושא "הבניית המציאות הזוגית- הבדלים בין גברים הומוסקסואלים להטרוסקסואלים במרכז ובפריפריה". העבודה עוסקת בהבדלים שבתפיסת הזוגיות בקרב זוגות סטרייטים לזוגות הומוסקסואליים.

המחקר הקיף 118 נשאלים, ונעשה בהנחיית ד"ר דורית הדר-שובל, פסיכולוגית חברתית, וחברת סגל בכירה במכללה האקדמית עמק יזעראל.

בהרצאה הציג יותם את הממצאים, ענה על שאלות מעניינות שמציג המחקר, ואף השיב לשאלות הקהל.

המפגש היה בתאריך י"ט באלול תשע"ב, 6 בספטמבר 2012 למניינם, בשעה 20:00 בתל אביב.

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו כדי להתעדכן בשאר המפגשים: kamoha.or@gmail.com

3 תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. אני מאוד רוצה להגיע למפגש הזה, אבל בדיוק באותו ערב מתקיימת פגישה של הרב חיים נבון בקבוצת הו"ד, גם בתל-אביב.
    אני חבר בשני הארגונים (כמוך ו-הוד). חבל שאין סינכרון בין שני הארגונים האלה, כדי שהפגישות לא יהיו חופפות אחת לשניה.
    אני נמצא בהתלבטות גדולה לאיזו פגישה להגיע, לפגישה של כמוך או לפגישה של הוד. חבל שאי אפשר להיות בשני מקומות באותו הזמן..