המנדה – ינודה | גאות ושפל

זאביק סבור שהפיטורים של של אמסטרדם לא נעשו נכונה, אבל הם היו הכרחיים בשל שני נימוקים מרכזיים: אין מדובר בנושא הלכתי, ואל לרב לנדות אנשים על רקע מיני * תגובה לטור "לקהילה דרוש רב שיסתום את הפה"

(לקריאת הרשומה "לקהילה דרוש רב שיסתום את הפה" לחצו כאן)

זאב שביידל

זה לא ייאמן לאילו זמנים הגענו! דברים שלא שערו אבותינו! אלפיים שנות גלות לא חשבנו ש… שיום אחד יהיה פתאום לא בטוח להיות הומופוב. כן!

רשימתו של חיים אקשטיין זועקת חמס על העוול הנוראי שנעשה לרב הקהילה האורתודוקסית של של אמסטרדם, הרב אריה רלב"ג, על שפוטר מתפקידו לאחר שחתם על מכתב רבנים בנושא הקשור לנטייה מינית. אקשטיין מזהיר אותנו בפני האיום לחופש הדת והביטוי ומפני כך שעוד מעט אף רב בארץ לא יוכל לומר את דעתו באף נושא. גם קישורים רבים ברשת זועקים על "פשיזם" ( לא פחות), סתימת פיות, איום על חופש הדת. הרב רלב"ג עצמו אף מסרב לשוב להולנד "מחשש לחייו וחיי משפחתו", לדבריו.

אומר בראשית דבריי, שייתכן כי הקהילה האמסטרדמית בחרה בדרך לא הכי נעימה לטפל בעניינים. בכל זאת, חברים, מדובר ברב שלכם. לפני שאתם "מעיפים" אותו, תשבו, תדברו איתו קצת, תלבנו את הדברים. זה לא רק מה עושים, זו גם הדרך איך עושים את זה. לכל עובד שהייתם טיפה מעריכים לא הייתם שולחים פיטורין ככה, קל וחומר למנהיג הרוחני שלכם.

ואם זאת, יש למטבע גם צד שני. שבו לדעתי עמדתו של הרב רלב"ג נראית הרבה פחות טוב.

ראשית, הטענה ש"מפטרים רב בגלל שהוא אמר מה ההלכה" או "בגלל שהוא התנגד לנישואי גברים ביהדות" פשוט אינה נכונה. הרב רלב"ג לא התייחס לנושא הלכתי כלשהו! וגם לא לנושא של חופה לשני גברים. הוא חתם על מכתב שעליו חתומים כמאתים רבנים ואנשי טיפול מהזרם החרדי והחרד"לי בארה"ב שתומך בטיפולי המרה להומוסקסואלים ואומר בנחרצות שהם הדרך האחת והיחידה עבור הומוסקסואל דתי !

חוץ מזה שאין לעמדה הזו דבר וחצי דבר עם ההלכה וחוץ מזה שהיא מנוגדת לחלוטין לדעתם של רוב אנשי הטיפול בעולם (שלאחרונה אושרה גם בחוות דעת עצמאית של ארגון הפסיכולוגים בישראל) – היא שנויה במחלוקת חריפה אפילו בקרב אנשי טיפול דתיים בתוך העולם הדתי, כאשר רובם מסתייגים ממנה ובכל אופן אינם רואים כל אפשרות לחייב מישהו לעבור טיפול כזה – כפי שעולה משני מסמכים מקבילים: אחד מהם פורסם על ידי החלק הליבראלי באורתודוקסיה של ארה"ב לפני כשנה וחצי, והשני פורסם ע"י מועצת הרבנים של ארה"ב (RCA) והתפרסם יחסית לא מזמן.

מי שחותם על מסמך כזה נכנס באופן מודע לשדה מוקשים. ובכן, הוא לומד שמוקשים מדי פעם מתפוצצים!

שנית, אני חייב לומר שאני מעודד מאוד מהדרך שבה בחרה לנהוג קהילה אורתודוקסית באמסטרדם (גם אם אני חושב שניתן היה לעשות זאת בצורה אחרת). הקהילה בחרה להגיד למנהיג הרוחני שלה באופן חד וברור: הדרה ונידוי של אנשים על רקע נטייתם המינית – לא כאן בבקשה! אנחנו לא צאן שהולך אחרי הרועה שלו בלי לחשוב ולראות דברים בצורה מפוקחת.

אם הרב אומר לנו מהם איסורי תורה – זה דבר אחד. אבל אם הרב מתחיל לספר לנו איזה טיפול פסיכולוגי יעיל לאיזה עניין – הרי שהוא חורג חריג חמורה מתפקידו. וכשמדובר בחריגה שעלולה לגרום לריחוק מהקהילה של חברים יקרים ומוערכים, הרי שאנו נחושים בדעתנו שלא לאפשר זאת!

כך נראית קהילה אורתודוקסית מודרנית בשנת תשע"ב. היא מחויבת לדרך ארץ לפני שהיא מחויבת לתורה. היא אומרת שהומופוביה במסווה של דעות הלכתיות – לא בבית ספרנו! ויש לה אומץ להגיד דברים גם מול ההנהגה הרבנית.

ומי יודע, אולי כעת, כשהרב רלב"ג מושהה מתפקידו וחושש לפרנסתו בשל דעותיו, אולי הוא יתחיל להבין איך מרגישים הומואים ולסביות דתיים שמוצאים את עצמם מורחקים ומנודים מהקהילה ומהמשפחה בשל מה שהם.

אולי זו הבנה חדשה לכלל הגדול בתורה: "מה ששנוא עליך- אל תעשה לחברך".

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.