סין: מיליוני הומואים נשואים לנשים | כל-מיני

פרופסור ז'אנג באי-צ'ואן טוען כי 16 מיליון גברים הומואים נשואים לנשים "בגלל הערכים המסורתיים והרצון להתאים לחברה במדינה השמרנית". אתר חדש מציע תמיכה לאותן נשים. "חלקן ספגו אלימות והתעללות מבעליהן שלא יכלו להתמודד עם הלחץ הגדול", אומרת צ'יאו יאו, מקימת האתר שהתגרשה מבעלה ההומו

פרופסור ז'אנג באי-צ'ואן מאוניברסיטת קינגדאו, מומחה בתחום HIV ואיידס, מוסר כי ככל הנראה 16 מיליון גברים הומואים בסין נשואים לנשים ולא יוצאים מהארון. זאת משום הערכים המסורתיים בסין ורצון להתאים עצמם לחברה – כך דווח במגזין החדשות אסיה וואן.

"90 אחוז מההומואים בסין אינם יוצאים מהארון ומחליטים להתחתן עם נשים", אמר באי-צ'ואן ביום חמישי וציין את סבלן של הנשים, הנאלצות להתמודד עם סיטואציה לא פשוטה – בנוסף לזו של הגברים.

"הנשים סבלו מהתעללות מבעליהן"

צ'יאו יאו משנגחאי התגרשה מבעלה ההומו בשנת 2008 ומספקת מראה עצובה לחייהם של מיליוני גברים הומואים ונשים בסין. "רב הנשים שאני מכירה שהתחתנו עם גברים הומואים, דיווחו על קושי עצום לחיות. הגברים לא אהבו אותן וחלקן אף ספגו אלימות והתעללות מבעליהן שלא יכלו להתמודד עם הלחץ הגדול בו היו שרויים והפנו זעמם אל הנשים".

בעקבות המקרה הפרטי שלה, הקימה צ'יאו אתר ברשת הקורא לנשים שחוו מקרה דומה להירשם ולקבל עזרה וייעוץ. ב"בית של נשות ההומואים" (Homeland of Gay's Wives) רשומות כבר 1,200 נשים שמקבלות כוח לקבל החלטה ולשבור את השתיקה. "האתר שהקמתי אומר לנשים שהן לא לבדן במקרה, וכי יש נשים רבות שחוות מקרים דומים". לפי צ'יאו השמעת קולן של אותן נשים היא רק הצעד הראשון בהעלאת המודעות לנושא החשוב.

יחד עם זאת, יש בסין שאינם מסכימים עם עצם העיסוק בסין השמרנית. צ'יאו דונג, הומו מחוץ לארון בן 36, מסר כי אין טעם לעסוק בנושא. "ההערה של הפרופסור אינה מדויקת. השאלה האם להתחתן או לא היא מורכבת מאד – ולא ניתן להעריך את כמות ההומואים הנשואים לנשים בהסתמך על נוסחאות ושקלולים".

הפניית הזרקור אל עבר המחקר של באי צ'ואן או האתר שהקימה צ'יאו לא יתרום לאפליה נגד הומואים בסין, להיפך", טוען דונג, "האתר יגרום לחוסר הבנה ושנאה גדולים יותר כלפי הומואים שבוחרים לשקר לנשותיהם".

"גברים הומואים מופלים לרעה"

מנגד, טוען מנג לי, הומו מחוץ לארון מבייג'נג, כי לפי דעתו הערכותיו של באי צ'ונג נכונים. "אני בעצמי כמעט התחתנתי עם אישה לפני שנים רבות, אבל לבסוף החלטתי ללכת עם האמת שלי. זאת לאחר שגיליתי שאני נשא HIV. היום אני בן 50 ומכיר רבים במצבי".

עוד הוסיף דונג, כי גברים הומואים ונשותיהם מופלים לרעה בסין ואסור להאשים רק קבוצה אחת בסטיגמה ובשנאה שקיימים בקרב הציבור הרחב.

וואנג צ'י (שם בדוי) בחור הומו בארון בן 27 מסר כי איננו רוצה לחיות חיים הטרוסקסואלים, אך ייתכן ויום אחד יצטרך להתחתן עם אישה כדי לא לפגוע במשפחתו.

צ'י מסר כי לא יספר להוריו לעולם באשר לנטיותיו המיניות. "הם עדיין עובדים את האדמה בכפר ממנו באתי. אין סיכוי שיבינו זאת לעולם", אמר. "אולי אתחתן עם אישה, וכך שנינו נמשיך לחיות את אורח חיינו בחופשיות יחסית".

(מאקו, י"ג בשבט תשע"ב, 6 בפברואר 2012)

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.