אובמה: תומך במיסוד קשר חד-מיני | כל-מיני

וגם: 50% מהאמריקנים תומכים במיסוד כזה. מנגד, צפון קרוליינה אישרה תיקון לסעיף בחוקה המגדיר נישואים אך ורק כאיחוד בין גבר לאשה

"אני חושב על אנשים שמסורים זה לזה באופן יוצא מהכלל ומגדלים ילדים. מגיע להם להינשא": יממה אחרי שצפון קרוליינה הצטרפה לרשימה ארוכה של מדינות שאוסרות על נישואים חד-מיניים, הביע נשיא ארצות הברית לראשונה את דעתו האישית בסוגיה – דווקא בעיצומה של מערכת הבחירות לנשיאות. ברק אובמה אמר אמש (יום ד') באופן שאינו משתמע לשני פנים כי הוא חושב שיש לאפשר לזוגות חד-מיניים להינשא. בכך הפך אובמה לנשיא האמריקני הראשון שתומך בגלוי בנישואי גאים.

בראיון שהעניק לרשת החדשות ABC מהבית הלבן אמר אובמה כי הוא הגיע למסקנה שחשוב שהוא יצהיר על עמדתו בסוגיית נישואי הומואים ולסביות, והוסיף כי הוא תומך בנישואים אלה. לדבריו, הוא גיבש את עמדתו בנושא בעקבות שיחות רבות שקיים עם חברים ובני משפחה. עם זאת, הנשיא האמריקני אמר שדעתו היא אישית ושעל כל מדינה להחליט כיצד לטפל בה.

"היססתי בסוגיית נישואי גאים, בין השאר כי חשבתי שנישואים אזרחיים יספיקו", אמר אובמה. "הייתי רגיש לעובדה שעבור אנשים רבים המילה 'נישואים' הייתה משהו שהעלה אמונות דתיות ומסורתיות רבות עוצמה וכו'. אולם כעת, מבחינה אישית, חשוב לי לומר שאני חושב שזוגות בני אותו המין יכולים להתחתן", אמר אובמה ל-ABC.

פתח חזית חדשה בעימות מול רומני

בעבר אמר אובמה כי דעותיו האישיות בנושא נישואים חד-מיניים "מתפתחות", דבר שעורר את זעמם של ארגונים למען זכויות הקהילה הגאה.

אולם, הצהרתו הגלויה עתה העניקה זריקת עידוד רצינית לארגונים אלה, שזו תקופה ארוכה קראו לו לתמוך בנישואים חד-מיניים.

דבריו של אובמה גם פתחו חזית נוספת של אי הסכמה בין הנשיא הדמוקרטי לבין יריבו במרוץ לנשיאות, מיט רומני הרפובליקני. מסקרי דעת קהל שנערכו בארה"ב באחרונה עלה כי האומה האמריקנית חצויה בסוגיה זו.

רומני עצמו הגיב להצהרת התמיכה של אובמה בנישואים חד- מיניים ואמר כי הוא מאמין שנישואים צריכים להיערך בין גבר לאישה. המועמד הרפובליקני הוסיף כי סוגיית הנישואים החד-מיניים היא עדינה ורגישה מאוד. הוא ציין כי על המדינות בארה"ב להחליט אם להעניק יתרונות משפטיים לזוגות בני זוג מאותו מין.

אובמה דיבר על תמיכתו בנישואים חד-מיניים מנקודת מבט אישית ואמר שלשתי בנותיו הצעירות, סשה ומליה, יש חברים שהוריהם הם זוגות חד-מיניים. "מליה וסשה, הן לא הצליחו לקלוט מדוע צריך להתייחס להורים של החברים שלהם בצורה שונה", אמר הנשיא האמריקני. "זה לא נשמע להן הגיוני ובכנות, זה מסוג הדברים שגורמים לך לשנות גישה".

אובמה, שהיה גם הנשיא השחור הראשון בתולדות ארה"ב, אמר שאשתו מישל הייתה מעורבת בהחלטתו והצטרפה אליו בתמיכתו בנישואים חד-מיניים. "בסופו של דבר, הערכים שהכי חשובים לי ושהכי חשובים לה (למישל) הם כיצד אנחנו מתייחסים לאנשים אחרים".

בידיעה שתמיכתו בנישואים חד-מיניים עלולה להרגיז שמרנים דתיים, אמר אובמה שהוא חושב על האמונה שלו דרך הפריזמה של כלל הזהב – להתייחס לאחרים כפי שהיית רוצה שיתייחסו אליך. "זה מה שאנחנו מנסים להקנות לילדינו וזה מה שמניע אותי כנשיא, ואני מניח שככל שאהיה יותר עקבי בנאמנותי לאמיתות אלה, כך אהיה יותר טוב כאב, כבעל ובתקווה – גם כנשיא", אמר אובמה.

(ynet,  י"ח באייר תשע"ב, 10 במאי 2012)

שלושה ימים לאחר שסגן נשיא ארצות הברית, ג'ון ביידן, הביע את תמיכתו בנישואים בין בני אותו מין, נראה שגם הציבור האמריקני הופך יותר ויותר בשל לרעיון. סקר של מכון גאלופ מצביע כי מחצית מאזרחי ארצות הברית תומכים במתן אפשרות להומואים ולסביות להינשא. מדובר בירידה של שלושה אחוזים בהשוואה לשנה שעברה, אולם אם מסתכלים על 17 השנים האחרונות, נראה כי התמיכה הציבורית בנישואים הגאים הולכת וגוברת.

על פי הסקר, כ-50% מהציבור תומכים בנישואים בין בני אותו מין, בעוד 48% מתנגדים. לכשני אחוזים מהאמריקנים אין עמדה ברורה בנושא. עוד עולה מהסקר כי רוב הנשים האמריקניות תומכות בנישואים אלו – 56%. בקרב הגברים, השיעור הוא הפוך לחלוטין, כאשר 56% מהם מתנגדים לשוויון בנישואים.

בעוד הסקר משנת 1996 הצביע על התנגדות של 68% לשוויון בנישואים, הרי שגרף הסקרים מצביע כי מדי שנה הלכה וגברה התמיכה בכך. בשנה שעברה התהפך הגלגל בפעם הראשונה, ו-53% הביעו תמיכה בנישואים בין בני אותו מין.

נתוני הסקר. צילום מסך מאתר Mail Online

פרשנים מעריכים כי הקמפיין הנוצרי-ימני, שתפס תאוצה במהלך הפריימריס במפלגה הרפובליקנית, הוא שהביא לירידה הקלה בתמיכה במתן שוויון לקהילת הלהט"ב.

בנוסף, בקרב הפרשנים האמריקנים ישנה תמימות דעים בנושא הגמגום של הנשיא ברק אובמה בנושא. לדבריהם, אובמה אינו מביע תמיכה מפורשת בנישואים גאים, על מנת שלא ליצור אנטגוניזם גדול מדי כלפיו לפני הבחירות. על פי ההערכות, אם ייבחר לקדנציה שנייה, נישואים בין בני אותו מין יהיו עובדה מוגמרת בכל רחבי ארצות הברית.

תמיכה גדולה יותר בקרב מיעוטים ובעלי השכלה גבוהה

כצפוי, בעוד כמעט שני שליש מתומכי המפלגה הדמוקרטית תומכים בשוויון בנישואים, קרוב לשלושה רבעים מהרפובליקנים מתנגדים לכך. שיעור התמיכה בנישואים גאים בקרב תומכי המפלגות העצמאיות עומד על 57%.

עוד עולה מהסקר כי ההתנגדות גבוהה יותר בקרב הציבור הנוצרי הדתי, אולם גם כאן ישנו נתון מפתיע: בעוד רוב ברור של הפרוטסטנים (59%) מתנגד לאפשר להומואים ולסביות להינשא, רוב קטן של הקתולים (51%) דווקא תומך בכך – ייתכן שמתוך הזדהות בין מיעוטים. 88% מן המגדירים עצמם חסרי דת תומכים בנישואים אלה.

פילוח נוסף של הסקר מראה כי בעוד רוב בעלי ההשכלה הגבוהה תומכים בעיגון נישואים בין בני אותו מין בחוק, רוב בעלי ההשכלה התיכונית ומטה מתנגדים לכך. כמו כן, כשני שליש מהצעירים (בני 34-18) תומכים בנישואים גאים, בעוד 52% מקרב בני 54-35 ו-57% בקרב בני 55 ומעלה מתנגדים להם.

כמו כן, בעוד בקרב הלבנים בארצות הברית ישנו שיעור שווה של תמיכה והתנגדות בנישואים בין בני אותו מין (49% בכל צד של המתרס), בקרב האוכלוסייה ה"צבעונית" (אפריקנים אמריקנים, היספנים, אסייתים, ערבים ומיעוטים נוספים) יש יותר תומכים ממתנגדים (50% תומכים לעומת 48% מתנגדים).

(מאקו, י"ז באייר תשע"ב, 9 במאי 2012)

צפון קרוליינה אישרה תיקון לסעיף בחוקה המגדיר נישואים אך ורק כאיחוד בין גבר לאשה, והיא המדינה ה-30 בארצות הברית שמאמצת סעיף מעין זה. תוצאות לא רשמיות מראות כי כ-58% מהמצביעים במדינה העדיפו שלא להכיר בנישואים חד מיניים.

(ynet,  י"ז באייר תשע"ב, 9 במאי 2012)

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.