בוגי: "המדינה צריכה להכיר בנישואין חד מיניים" | כל-מיני

השבוע תעלה בכנסת הצעת חוק בנושא. ח"כ יחימוביץ: "זו אפלייה בלתי נסבלת"

(הרב לאו: "נישואים חד-מיניים יטשטשו המודל הטבעי למשפחה" – לחצו כאן לקריאת הידיעה)

המשנה לראש-הממשלה, השר משה בוגי יעלון מהליכוד אומר כי המדינה צריכה להכיר בנישואין חד-מיניים. בראיון בתכנית "מה בוער עם רזי ברקאי" בגלצ הוסיף השר יעלון: "זה כבר הוכר בעבר, כשצה"ל הכיר בבן-זוג של גבר כידוע בציבור והעניק לו את כל הזכויות".

בכך מצטרף יעלון לתגובות בישראל בעקבות הודעתו הדרמטית של הנשיא אובמה כי הוא תומך בנישואים גאים.

השבוע תעלה הצעת חוק בכנסת של ח"כ ניצן הורוביץ לחופש בחירה בנישואים. הצעת החוק תאפשר חופש בחירה בין נישואים דתיים, כפי שקיים עכשיו, לבין נישואים אזרחיים למי שירצה בכך או שאינו מוכר ע"י הרבנות. מטרת ההסדר לכלל גם נישואים של בני זוג מאותו מין. נישואים כאלה קיימים כבר בעשרות מדינות, וכעת גם נשיא ארה"ב, לראשונה אי פעם, תומך בכך.

"מאות אלפי ישראלים אינם יכולים לממש את הזכות הבסיסית לנישואים בארצם, ונאלצים לשאת בהוצאות כבדות ולהתחתן בחו"ל – והכל בגלל כפייה דתית בוטה", מסר ח"כ ניצן הורוביץ. "כך למשל, חלק ניכר מעולי חבר העמים אינם מוכרים כיהודים ע"י הרבנות ואינם מורשים להתחתן. גם לרבבות הזוגות מאותו המין אין שום פתרון בישראל".

ח"כ הורוביץ הוסיף: "לא ייתכן כי מדינה דמוקרטית מונעת מאזרחיה זכות בסיסית כמו הזכות להתחתן ולהקים משפחה. זו אפלייה בלתי נסבלת ובלתי מתקבלת על הדעת שיש לשים לה סוף".

הצעת החוק תעלה להצבעה במליאת הכנסת ביום רביעי הקרוב ה-17 במאי, ערב הבנ"ה: היום הבין-לאומי למאבק בהומופוביה.

"עד כה השתמש נתניהו במפלגות הדתיות וסטטוס קוו השקרי כמכשיר לחסימת החקיקה לשיוויון זכויות ולמאבק בכפייה הדתית. עם כינונה של הקואליציה הענקית, נשמט תירוץ זה וכעת יעמוד ראש הממשלה ושותפיו החדשים מ"קדימה" למבחן האמיתי", הוסיף הורוביץ.

ח"כ שלי יחימוביץ' פרסמה בעמוד הפייסבוק שלה את ההודעה הבאה: "אני מודה שקצת נדהמתי מהסערה ומהעניין העצום שעורר הנשיא אובמה כשתמך בנישואים חד מיניים. נראה לי מובן מאליו שזו עמדתו. למען הסר ספק, אני תומכת בהנהגת נישואים אזרחיים בישראל ובחופש בחירה מוחלט בינם ובין נישואים על פי דת משה וישראל, כשהנישואים האזרחיים כוללים בתוכם כמובן גם נישואים חד מיניים".

גם ח"כ נינו אבסדזה, יו"ר השדולה נגד הומופוביה, ממשיכה את תמיכתה בקהילה הגאה: "כיו״ר השדולה למאבק בהומופוביה שמחתי לשמוע על הצהרתו של נשיא ארה״ב על תמיכה חד משמעית בנישואים חד מיניים", אמרה. "עכשיו משהצטרפנו לקואליציה, נותר לבדוק לראשונה אם השותפות עם מפלגת הליכוד, בה הוקם לאחרונה תא גאה שזכה לתמיכת רוב השרים, הנה אמיתית ומבוססת על היותנו מדינה ליברלית או שנמשיך לחיות בצל הממסד הדתי".

ח"כ אבסדזה הוסיפה, כי בוועידת קדימה שתערך בסוף החודש תביא הצעה להכיר בנישואי להט״ב כחלק ממצע קדימה. "כמו כן אגיש שוב את הצעת החוק לחופש בחירה בנישואים על פי דת משה וישראל או נישואים אזרחיים בהם גם תומכת ישראל ביתנו".

קוראים לראש הממשלה לעשות את אותו הדבר

במקביל הוציאה "האגודה למען ההומואים, הלסביות, הביסקסואלים והטרנסג'נדרים בישראל הודעה בה היא מברכת על החלטת נשיא ארה"ב לתמוך בנישואים חד-מיניים. "אנו מעודדים מהחלטה זו, ולנאומו השלכות רבות ומקבילות ישראליות", לשון ההודעה.

בישראל מוצהרות כ- 18,000 משפחות חד מיניות ובפועל, משפחות נוספות שאינן מוצהרות, בהיקף של כ- 100,000 תושבים. "יש המשרתים בצה"ל, יש שמגדלים ילדים ומוסד הנישואין מסמל את האיחוד בין שתי נפשות אוהבות, את הרצון לבוא בברית ולהיות מוכרים לא רק כבודדים, אלא כישות אחת, בפני המדינה, בפני החברה כולה.

במכתבה פונה האגודה באופן ישיר לביבי נתניהו: "ראש הממשלה, כמי שתמך בקהילה הגאה בשעת משבר לאחר הפיגוע 'בברנוער' וביקר בבית 'האגודה', הגיע הזמן לפדות את ההבטחות למען שוויון לקהילה הגאה. זה העיתוי להצטרף לידידתנו ארה"ב. אנו קוראים לכבוד ראש הממשלה, להצהיר כי הוא תומך בנישואים אזרחיים גם להומואים ולסביות, ולעשות תיקון עוול היסטורי במדינת ישראל".

(מאקו, יח"י באייר תשע"ב, 10 במאי 2012; גלצ, כ"ב באייר תשע"ב, 14 במאי 2012)

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.