עיריית ב"ש לא תעניק חסות לאירועי הגאווה | כל-מיני

הלחץ הפוליטי שהפעילו החרדים עבד: בניגוד לשנים עברו, עיריית באר שבע לא תעניק השנה חסות רשמית לאירועי הגאווה בעיר

סמל העיר באר שבע

אירוע הגאווה של הקהילה ההומו-לסבית בבאר שבע והנגב ייערך בעוד כחודש, ב-5 ביולי. בניגוד לשנתיים הקודמות, האירוע לא ייערך באמפי מרכז הצעירים בבאר שבע, אלא ברחבת הגן הסמוך.

על פי גורם המעורה במשא ומתן, עיריית באר שבע ביקשה להוריד פרופיל בתמיכתה באירוע ואף דרשה ממארגניו, בשלבים המוקדמים של ההדברות, שלא יונפו דגלי גאווה או יושמעו שירים.

זאת, בניגוד גמור לנעשה בתל אביב, שם לא רק שהעירייה תומכת במצעד, אלא אף רואה בקהילת הלהט"ב כתרומת גדולה לכלכלת העיר. לא בכדי, נבחרה העיר העברית הראשונה כאחד היעדים המועדפים בעולם לתיירות גאה.

בבאר שבע, בירת הנגב, לעומת זאת, המצב שונה לגמרי. הנהגת העיר ככל הנראה עשתה חשבון פוליטי, בשל הבחירות לרשויות המקומיות שייערכו בעוד מעט יותר משנה וחצי, והעדיפה את החרדים, על פני קהילת הלהט"ב. אמנם שני אירועי הגאווה הקודמים היו בחסות העירייה, אבל בבירת הנגב עדיין קיימת מידה לא מועטה של הומופוביה, במיוחד במסדרונות השלטון.

על עיריית באר שבע מופעלים לחצים כבדים, כמדי שנה, לבטל כליל את אירוע הגאווה. העירייה נתונה בדילמה קשה. מצד אחד, היא מבקשת להראות את באר שבע כעיר של כולם, כמי שמבקשת להיות המטרופולין של הדרום.

מנגד, חוגים חרדיים ודתיים, היו שמחים לו קהילת הלהט"ב הייתה נעלמת להם מהעיניים. מאוד מפריעה להם הנראות הציבורית אשר הקהילה השיגה בשנים האחרונות, פרי עבודה קשה של יו"ר האגודה בבאר שבע, ברק עטר וצוותו.

הקהילה שומרת על פרופיל נמוך

ראשי עיריית באר שבע נמנעים מלברך רשמית את הקהילה, כמו שהם עושים באירועים של קבוצות אחרות באוכלוסיה: חלק מחברי המועצה הביעו את סלידתם מקהילת הלהט"ב ולא חסכו באמירות קשות כלפיה, שאין הכתב סובלן. בשני האירועים הקודמים, אף נציג של העירייה לא נשא דברים. אפילו בשנת 2012, כנראה שלעיריית באר שבע לא נוח להידבר עם הקהילה, כאילו לא מדובר באזרחים שווים.

בשנתיים הקודמות, חברת הבת של עיריית באר שבע, "כיוונים", סייעה בארגון אירוע הגאווה, בהסתייגות: על פי הסכם בין עיריית באר שבע לחוגים חרדיים, האירוע נערך במתחם מוגדר, דווקא בשעות השמש הכי חמה. כעת, מעדיפים בעירייה, על פי המסתמן, להעביר את הארגון לחברה חיצונית ולא עירונית.

גורמים בתוך קהילת הלהט"ב בבאר שבע טוענים, כי יש בכך גישה של הדרה. "אם אנחנו שווים בחובות – תשלום ארנונה וכו', אנחנו צריכים להיות שווים בזכויות, כמו שאר תושבי העיר".

קהילת הלהט"ב בבאר שבע, יש לציין, פחות פתוחה וגלויה מאשר בתל אביב. בבאר שבע יש לא מעט משפחות עם שני הורים בני אותו מין, אך בניגוד לתל אביב הן שומרות על פרופיל מאוד נמוך. חלקן אף עוזבות את העיר עם הזמן, כמו צעירים רבים מבני הקהילה, שלא מרגישים בנוח בנגב. לעומתם, אחרים דווקא נהנים משפע הפעילויות שהאגודה עורכת עבורם בבאר שבע, בהן בילויים משותפים ופיקניק, כמו זה שנערך בחג השבועות האחרון.

מי שלא חוששים ואף מברכים את קהילת הלהט"ב בבאר שבע באירוע שלה ופורשים חסותם, הם שורה ארוכה של גופים, בהם אוניברסיטת בן גוריון, אגודת הסטודנטים, הפורום, MTV ישראל ועוד.

מחברת "כיוונים", חברת בת של עיריית באר שבע, נמסר בתגובה: "נציגי הקהילה בהדברות עם חברת 'כיוונים' בכל הנוגע לאירוע הגאווה. טרם סוכמו התנאים לקיום האירוע".

(מעריב מקומי, י"ד בסיוון תשע"ב, 4 ביוני 2012)

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.