הרב שרלו: "איני מוכן להפוך את ההומואיות לנושא אידאולוגי" | הלכה

"אני, וכך גם שאר הרבנים, לא נתמוך לעולם במצעד הגאווה או בנישואים חד מיניים" * וגם: מה דעתו על טיפולים פסיכולוגיים, ומה תגיד להומוסקסואל מהישיבה שלו * קטעים מריאיון עם הרב שרלו

הרב שרלו

[…]

נאמן לתובנה הזו, מתמודד הרב שרלו בשנים האחרונות עם מצוקתם של הומוסקסואלים דתיים לאור השמש. שרלו נחשב בעיניהם לכתובת ראשונה. הוא אינו תובע מהם לשנות את מיניותם ולא מוכיח או דוחה אותם בטיעונים הלכתיים כפי שנוהגים רבנים אחרים. לרוב הוא מנהל איתם דיון ענייני והלכתי אבל גם מוסרי ואנושי. "ורק דבר אחד איני מוכן בשום אופן, להפוך את ההומוסקסואליות לנושא אידיאולוגי", הוא אומר בתוקף. "אני, וכך גם שאר הרבנים, לא נתמוך לעולם במצעד הגאווה או בנישואים חד מיניים".

אפילו כרב שאמון על הלכה שרואה בהומוסקסואליות חטא, אינך יכול להתעלם מאינסטינקטים שרוחשים יותר ויותר בחברה שלך, ובשנים האחרונות אפילו ההלכה האוסרת אותם לא מסוגלת להשתיק אותם.
"אני מצוי בין שני קטבים, האחד אנושיות והכרה במציאות המאוד כואבת של הבחורים והבחורות. והשני, התורה שאסרה על היצרים האלה באופן מוחלט. תמיד הייתי סבור שמחויבות לקוטב אחד בלבד היא עיוות. לכן תפקידו של הרב, כפי שאני מבין אותו, הוא לדאוג לשני הקטבים".

איך אפשר?
"בשנים האחרונות חלו שינויים מאוד מבורכים בתחום. הדברים הוצפו. אנשים הבינו שמדובר בבני אדם. בציבור הדתי ההומוסקסואלים עצמם נתפסים כאנשים שיש בהם רצון עמוק להיות חלק מהמשפחה הנורמטיבית לצד ידיעה שהם לא מסוגלים. חלק גדול מהם חש כך באמת. יש מרחב גדול של הומניות, של יחס. יש אצלנו הסבורים שניתן 'לצאת' מזה, ושלפחות צריך לנסות לעבור טיפול. ויש שמתנגדים מאוד לגישה הזו, טוענים שלא רק שאי אפשר לצאת מזה כי נולדים כאלה, אלא שהניסיון לצאת הוא מזיק".

תפיסת הסוברת שאפשר "לצאת" מזה מזלזלת בהומוסקסואלים. לא פחות יהירה היא התפיסה "לשלוח אותם לטיפול".
"חלק מהמקצועיות שלי הוא אתיקה גנטית. אנחנו לא יודעים כלום. המדע לא יודע כלום. אני רק מבין שלפניי ניצב אדם שמשוכנע שהוא הומוסקסואל שאינו יכול לצאת מזה ואני צריך לעזור לו. אם הוא צעיר מאוד, ייתכן שמדובר בבלבול מיני, בחיפוש זהות. ואז אני תומך בטיפול. אבל אדם שעשה כל מאמץ ונטייתו חזקה ממנו, או אדם שהתגרש אחרי שנים של נישואים וילדים כי לא יכל לכבוש את זהותו המינית, ההחלטות הן שלו ואני אכבד אותן".

כשהם באים אליך, מהי עמדתך?
"אני מנסה לתפור ביחד עם האיש חליפה שמתאימה לו. אין לי תשובה כוללת. אני מנסה לבדוק איתו אם טוב לו לחיות חיים של הדחקה. להרוויח נישואים במציאות קשה או לוותר עליהם במחיר זהותו האישית. אני מנסה להוביל אותו למסקנה הטובה ביותר בשבילו. רק בדבר אחד אני חד משמעי, והוא שאסור בשום אופן להתחתן בלי שבני הזוג יודעים על הנטייה, זאת בניגוד לתפיסה מוטעית שהייתה רווחת בעבר, שאחרי החתונה זה יעבור".

מה תגיד להומוסקסואל מהישיבה שלך?
"אשאל אותו אם הוא מסוכן לעצמו או לחבריו בעצם העובדה שהוא חי בפנימייה עם בנים. אם הוא יגיד, אני משתגע בישיבה, אומר לו, לטובתך תעזוב. אם הוא יגיד, נורא קשה לי אבל אני נלחם בזה ומתגבר, אז אני בערוץ פתוח איתו. כלומר הוא נשאר".

(nrg (קטעים נבחרים מהכתבה), י' באלול תש"ע, 20 באוגוסט 2010)

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.