האם ילדים להורים חד-מיניים סובלים יותר? | מחקר

מחקר חדש שפרסם הניו יורק טיימס, מצביע על רמה גבוהה של בעיות וקשיים בקרב צעירים שגדלו על ידי הורה חד-מיני. בתגובה טוענים בארגון הפסיכולוגים האמריקני כי "לילדים של הורים חד-מיניים יש אותם הסיכויים לפרוח, להצליח ולשגשג"

(מחקר נגדי – ראו כאן בתרגום גוגל לעברית)

עם התקדמותה דיון בארה"ב סביב נישואים גאים, עולה הנושא לכותרות שוב בעקבות מחקר חדש, לפיו צעירים שאחד מהוריהם חווה מערכת יחסים חד מינית, סובלים יותר בחייהם הבוגרים.

המחקר לא בחן ילדים שגדלו במשפחות חד מיניות יציבות וחזקות, אלא רק כאלה שגדלו בבתים הרוסים שחוו גירושים ועוד.

המחקר, שבוצע על ידי אוניברסיטת טקסס ובמימון גופים שמרניים, נתפס כלא מהימן על ידי קבוצות למען זכויות להט"ב. אלה תוקפים את המחקר וטוענים כי הוא מוטה ואינו מבוסס. בין הטיעונים, מציינות הקבוצות את העובדה שהמחקר הגדיר את ההורים כהומואים או לסביות, בהתבסס על תשובת הילדים בנוגע לקשרים קודמים שהיו להוריהם – גם אם מדובר היה במערכת יחסים חד פעמית עם בן זוג מאותו המין ובשעה שההורים חוו מערכת יחסית חד מינית, אך אינם מגדירים עצמם כ"הומואים" או "לסביות".

מנהלי המחק טוענים, כי המחקר הוא מהגדולים שנעשו בתחום המספק אינפורמציה רבה על ההשלכות של הורים הומואים ולסביות על ילדיהם.

ילדים להורים חד-מיניים – נזקקים לעזרת ציבורית

המחקר בחן מדגם של 2,988 אנשים בגילאים 18-39 מכל רחבי ארה"ב. מארק רגנרוס, מנהל המחקר, סוציולוג באוניברסיטת טקסס, אוסטין, סיפר כי חיפש מימון מגופים שמרניים, כי הממשלה "לא רוצה לגעת בנושא הזה".

הנחקרים חולקו לשלוש קבוצות: כאלה שנולדו במשפחות סטרייטיות יציבות, כאלה שנולדו במשפחות סטרייטיות לא מסורתיות (הורים גרושים, משפחות אומנה וכו') וכאלה שנולדו במשפחות לא מסורתיות, בהן אחד ההורים הוא הומו או לסבית (כהגדרת המחקר). כמחציתם נולדו מחוץ לנישואים, החצי השני של הנחקרים נולד למשפחה מסורתית שהתפרקה ורבים מהנחקרים גרו עדיין עם הורה הומו לסירוגין.

בין הנחקרים בקבוצה השלישית היו 163 – שלאמם הייתה מערכת יחסים עם אישה ו-73 שלאביהם הייתה מערכת יחסים עם גבר.

המחקר ביקר פקטורים כמו השכלה, הכנסה, רמת הסובלנות כלפי הומוסקסואלים בקהילה של כל אדם במחקר והאם הילד היה קורבן להתעללות בשל נטייתו המינית של ההורה. במהלך המחקר, ענו הנחקרים על שאלות בנוגע למצבם החברתי, מקצועי וכלכלי ובנוגע לחייהם המוקדמים.

משתתפים שגדלו במשפחות מסורתיות, דיווח על הכמות הנמוכה ביותר של בעיות בחייהם הבוגרים, כמו שימוש בסמים, אבטלה ומצבי רוח דיכאוניים. אלה שגדלו במשפחות לא מסורתיות סטרייטיות, דיווחו על כמות גדולה יותר של בעיות בחייהם כבוגרים. אלה שגדלו עם הורים שהייתה להם מערכת יחסים חד מינית, דיווחו על בעיות רבות יותר מאשר אלה שגדלו במשפחות לא מסורתיות אחרות.

כך למשל, 38 אחוז מהילדים שלהם אמא לסבית (כהגדרת המחקר), דיווחו כי הם נזקקים לעזרה ציבורית. רק 31 אחוזים מאלה שהוריהם התגרשו מאוחר, דיווחו כי הם זקוקים לעזרה וכ-10 אחוזים מאלה שגדלו במשפחות מסורתיות.

אלה שגדלו עם הורים גאים (כהגדרת המחקר), דיווחו על רמת חינוך נמוכה יותר ממשפחות סטרייטיות מסורתיות ועל יותר שותפים למיטה, בדומה לאלה שגדלו במשפחות סטרייטיות לא מסורתיות.

ארגון הפסיכולוגים האמריקני: לזהות ההורים אין השפעה על נטיית הילד

בתגובה למחקר, פרסם ארגון הפסיכולוגים האמריקני  הודעה ולפיה הורים הומואים טובים בדיוק כמו עמיתיהם סטרייטים. "מחקרים שבוצעו שוב ושוב אודות הורים הומואים וילדיהם על ידי ארגון הפסיכולוגים האמריקני ואחרים, מצביעים באופן עקבי על כך שאין כל ראיה מדעית לכך שילדים להורים כאלה מאושרים פחות או לא מטופלים כיאות", הודיע הארגון בהודעתו.

בארגון הוסיפו, כי הוכח בוודאות כי לזהות ההורים אין כל השפעה על הנטייה המינית של הילדים.

"לפיכך, הורים בני אותו מין הם בעלי אותה סבירות כמו הורים הטרוסקסואלים שיספקו סביבה תומכת ובריאה לילדיהם", כך לשון ההודעה. "גוף מחקר זה ראה כי להסתגלות, התפתחות ורווחה פסיכולוגית של ילדים אין כל קשר לנטייה המינית של הוריהם, וכי לילדים של הורים הומואים יש את אותם הסיכויים לפרוח, להצליח ולשגשג".

(מאקו, כ"ב בסיוון תשע"ב, 12 ביוני 2012; מאקו, כ"ח בסיוון תשע"ב, 18 ביוני  2012)

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.