הרב אבינר: "עצת נפש אינה הומופובית" | הלכה

"כל שאיפת עצת נפש היא לדאוג להומואים שיהיה להם טוב ושלא ייטמאו וירדו לתהום". מנגד תקף הרב את "אלה שנותנים לגיטימציה למצבך ומייאשים אותך, ואינם מיטיבים לך כלל, אלא תוקעים אותך במצבך האומלל"

(עוד בעניין: "אנו מעודדים כל אחד להתמודד מהמקום שלו ובכלים שלו" – זאביק במכתב לרב אבינר)

שאלה:

אני בעל נטיות הפוכות, מסכן ואומלל. אני יודע שיש עוד אומללים, אך אני אומלל שבאומללים. אם הייתה לי בת זוג, אז יחד היינו עומדים איתנים נגד כל פגעי החיים. אני גם יודע שיש רווקים, אבל לפחות יש להם תקווה. לי אין, האופק חסום.

לעולם לא תהיה לי בת זוג, לעולם לא יהיו לי ילדים קטנים שישמחו אותי, לעולם לא יהיה לי המשך עלי אדמות.

אני דומה לאותו חייל הבדיל של אנדרסן שהתאהב ברקדנית מנייר, אך זו אהבה בלתי אפשרית כי הם שייכים לעולמות אחרים, ורק המוות מחברם. או לבת הים הקטנה של אותו אנדרסן שהתאהבה בנסיך אך גם זו אהבה בלתי אפשרית, היא שייכת לעולם אחר לגמרי ואף היא מוצאת תיקונה בכיליונה.

 קראתי את דברי הפסיכואנליטיקן רוברט מיירס, משנת תשס"א, שאנדרסן בעצמו היה בעל נטיות הפוכות והביע בכך את רגשותיו. איני יודע אם זה נכון או לא ואין זה מעניין אותי. אלא העיקר עבורי הוא שכך אני מרגיש, נשמה אבודה, במין גיהינום. אני רואה חברים מאושרים. עם נשותיהם וילדיהם, ושואל את עצמי מה עשיתי שלא זכיתי.

כמובן, יש לי חברים טובים, אך זה בכלל לא נחמה ולא תחליף. אלה שטוענים שכן- אני מכיר אותם- הינם מרמים את עצמם. יתר על כן, אני מאוד מאוד נזהר מכל קרבה עם בן, אני מבין שזה אסור לי וגם איני רוצה לשחק באש, אני מבין שייחוד אסור לי על פי ההלכה (שו"ע אה"ע כד). מה יהיה עם נשמתי האבודה?

הרב אבינר. צילום: ויקיפדיה

תשובה:

ידיד  היקר,  אינך  נשמה  אבודה.

אין  נשמה אבודה. אתה  נשמה  יקרה  לרבונו של עולם, החושב מחשבות לבלתי יידח ממנו נידח. כל דבר שברא רבונו של עולם בעולמו, ברא  לו  תורה  תבלין.  כל  צרה שתבוא,  ברא תבלין כנגדה. אשריך שאינך משלים עם מצבך, סימן שאתה בריא בנפשך, סימן שאתה גיבור ולכן אתה תצא מזה.  יש שיטות כיצד לצאת מזה. לצאת- כלומר להשתחרר מאותה נטייה הפוכה,  להתאהב  באישה,  להתחתן  איתה ולחיות איתה באושר ובאהבה. כך יש אלפים ורבבות  באמריקה,  וגם  רבים  רבים  בארצנו, ואף  אני  הדל  מכיר  הרבה.  הם  מעידים  על עצמם: היה קשה לצאת מזה, אבל היה כדאי.

לכן הוקם לפני כעשר שנים קו הסיוע  "עצת הנפש" בשבילך. יושבים שם אנשים שמבינים שלך  ויצאו מזה, הם אוהבים אותך, חלקם היו במצבך ומתנדבים  לקו  כי  הם  רוצים שיהיה לך יותר טוב.

הם אינם פסיכולוגים, אינם מטפלים, אינם יועצים, הם סתם חברים שלך שעברו הכשרה ארוכה כדי לעזור לך. הם מקשיבים לך ותוכל לספר כל מה שמעיק עליך, והם יתנו לך עזרה ראשונה, ויפנו אותך לפסיכולוגים ומטפלים.

יש  כידוע  שיטות  רבות  בפסיכולוגיה.  כולן יכולות לעזור. במיוחד התמחתה בזה השיטה הרפרטיבית.  אומנם  היא  שנויה  במחלוקת על ידי פסיכולוגים, אומנם היא לא מדעית – ואיני אוהב מה שאינו מדעי – אך היא פועלת כפי  שמוכיח  הניסיון.  כאשר  תקום  שיטה מדעית שתפעל טוב יותר, ניפרד ממנה. אכן יש להיות מדעי, אך עדיף להיות בריא באופן לא מדעי מאשר חולה באופן מדעי. בכלל, כל הפסיכולוגיה אינה לגמרי מדעית. זו חולשתה וזו מעלתה – כלומר היחס האישי.

על כל פנים כל זה אינו הנושא של "עצת הנפש".  הם  אינם  פסיכולוגים,  הם  רק  לב מקשיב  וחברים  טובים  לעצה.  בודאי  הם אינם שונאים אותך בגלל היותך בעל נטיות הפוכות,  הם  אינם  הומופובים,  אדרבה  הם אוהבים אותך ורוצים לעזור לך. כל שאיפתם היא  לדאוג  שיהיה  לך  טוב  ושלא  תיטמא ושלא תרד לתהום. הם יודעים שאינך אשם, הם  יודעים  שאתה  אומלל,  הם  מרחמים עליך מעומק הלב  ומשתוקקים לזכות אותך באושר הגדול של "ודבק באשתו".

אבל  אלה  שנותנים  לגיטימציה  למצבך ומייאשים  אותך,  אינם  מיטיבים  לך  כלל, אלא תוקעים אותך במצבך האומלל.

הרי  זה  אותו  ריבונו  של  עולם  שנתן  את חוקי המוסר וברא את טבע האדם. אין שני אלים,  אחד  של  המוסר  ואחד  של  הטבע, והם  אינם  מתואמים  כך  שהמוסר  מפורר  נותן לפנינו את הטוב את החיים. לא כן. ד' נותן לפנינו את הטוב והרע, את החיים ואת המוות.

יצר הטוב הוא יצר החיים, ויצר הרע הוא יצר המוות, יצר ההשמדה העצמית.

אם יש לגיטימציה, אין תקווה, הכל אבוד.

לא תמצא רב אחד בעולם שיתן לגיטימציה כי גם אם הוא גדול שבגדולים הוא לא יחלוק על  שני  פסוקים  מפורשים:"ואת  זכר  לא תשכב  משכבי  אשה  תועבה  היא"  (ויקרא  יח כב), "ואיש אשר ישכב את זכר משכבי אשה, תועבה  עשו,  שניהם  מות  ימותו,  דמיהם בם"(שם כ יג). אכן עבירה חמורה מן החמורות שהיא  יהרג  ובל  יעבור.  והוא הדין  נשים שגם  להן  זה איסור תורה (שו"ע אה"ע כ ב. ביאור הגר"א שם).

אין רבנים שמתירים  (ועיין  גם שו"ת אגר"מ ח"ד חאו"ח ס'קטו), אך  יש רבנים שמבינים אותך,  יודעים  כמה  קשה  לך,  כמה אתה אומלל, ורוצים לעזור לך. ובעזרתם אתה תתגבר ותצליח!

אל תאמין שניה אחת לאלו האומרים לך שאין לך מוצא אל האושר.

זו טענה אווילית שאי אפשר להשתנות. אם תרצה, תשתנה. בילדותי למדתי  בבית ספר  גרמנית  בספר שנקרא WER WILL DER KANN כלומר מי שרוצה –  יכול. מי שלא הצליח  לצאת,  זה מי שלא  רצה להצליח, מפני שפשוט לא היה מעוניין להצליח. הוא לא רצה. אכן זה לא תמיד קל, אבל זה אפשרי.

מי  שטוען  שאי  אפשר  או  שלא  תמיד  אפשר,  או  שלפעמים  אי אפשר, גורם נזק עצום. לא כן. אומר הפילוסוף קנט: אתה חייב, סימן שאתה  יכול. במיוחד שעד היום לא הצליחו להוכיח למה  זה קורה: סיבות גנטיות, סביבה ביולוגית או גורמים פסיכולוגיים.

תמיד  היו  אנשים  בעלי  נטיות  הפוכות,  אך  לא  עשו  מזה  קבוצת אוכלוסיה. עכשיו המתירנות נותנת לגיטימציה לכל מיני יצרים. זו נסיגה אחורה לפרימיטיביות, למצב בהמי קדום. זו ההשלכה לפח של אלפי שנות חינוך לתורה ומוסר. גם אם מצפים זאת בעטיפות יפות, כדברי מרן הרב קוק:  "השרידים  הרבים של  הברבריות  הולכים  במצבם  הטבעי  הפרוע והצד המתוקן שברוח האדם סוכך עליהם באברת דמיונו, להעטיף מעטה של ברק נוצץ על כל תועבה ושקר" (אורות הקודש ב תקמה).

לכן,  אל  תלך  בדרך  איתם  מנע  דרכך  מנתיבתם.  אלא  פנה לעצת  הנפש:  ימים  ב,ד,ה  20:00-23:00  02-6541899.  ובאתר האינטרנט:  www.atzat_nefesh.org – שם תמצא: קו תמיכה טלפוני למי שרוצה, לצאת מזה ולחזור לטבעיות, אתר אינטרנט  עם  חומר  רב  כולל  עדויות  רבות  של  אנשים  שהתגברו וכיצד  מצאו  שלווה,  הרצאות,  סדנאות,  קבוצות  תמיכה  והפנייה לפסיכולוגים.

לזכור העיקר: לא כל נטייה היא לגיטימית, כך שאם לא ניתן לה פורקן, היא תפגע בטבע האדם. לא כן.  יש  יצר טוב  ויצר רע. "יוצר אור  ובורא  חושך,  עושה  שלום  ובורא  רע,  אני  ד'  עושה  כל  אלה (ישעיה מה ז). כשם שיש מפגעים בעולם הטבע, כך יש גם בטבע האדם כוחות  בהמיים  וגסים  הזקוקים  להדרכה  כלפי  מעלה,  מה  שעושה חיים בריאים ומאושרים.

(ספריית חווה, כ"א בתמוז תשע"ב,  13 ביולי 2012; פורסם במקור במעייני הישועה, גיליון 450, ט"ז בניסן תש"ע)

3 תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. קו הסיוע והקשב "יש עם מי לדבר" מציע סיוע מקצועי ע"י נציגים שעברו הכשרה ממושכת בתחום הסיוע והמגדר. אצלנו לא תמצאו שיפוט, עצות אחיתופל או בורות אלא הקשבה והרבה אמפטיה לכל אחד באשר הוא.
  הקו פעיל כל יום א'-ה' בשעות 19:30-22:30
  03-6205591
  עדי, יש עם מי לדבר

 2. אישית אני חושש. האם לאנשים הנחמדים האלו יש מוסג מה זה?
  הרי מה שהוא עושה זה מסיים את העבודה וחוזר לאשה שהוא הואב וזהו פחות או יותר.
  אבל אנחנו מה?
  אם אשה זה דבר נחשק בכל העולם אז איך קרה שיש משהוא שונה הרי זאת לא תחרות.
  ואם להיות עם גבר יותר נוח או שאם אשה יותר נוח אז למה לא ראיתי אדם שמודע למיניותו ויש לו אשה ואחרי 25 שנים הוא מחליט זהו עכשיו אני עובר צד?!
  מסתבר שאיןכזה מצב. ויותר מזה אדם שהיתגרש למה שלא יחפש גבר?מדוע הוא עדיין מעוניין בצד הנשי? (אגב אם האבת נשים זה הדבר האמיתי לדעת רוב העולם אז למה אנשים מתגרשים הרי האהבה זה דבר שלא נגמר במיוחד כשיש להם אשה שדואגת ועוזרת איזה אושר יכול להיות יותר גדול? אם תגידו שלא היסתדרתם אז מה כן חשבתם?
  ואם היתחרטת אז למה היתחתנתם איפו השקר היתחבא? על מה לא דשתם כשהיכרתם על מי לא ליכלכתם כשרציתם … ואין תשובה ברורה!)
  בגלל זה אני חושש ובצדק כי רק שק איגרוף יכול להגיד לך איך אתה בועט אבל לא אתה לעצמך-תנסו ותראו! אם הם לא היו כאלו אז אין להם שמץ של מושג עם כל החמלה לעזור אנחנו מסתדרים יופי.
  תביאו ראיות מעצמכם אתם אז נשמח לשמוע או שלא כי אין כזה דבר!
  אגב אנחנו לא אומללים אנחנו מאושרים ושמחים ומי שחושב שאנחנו אומללים אז שיבדוק שוב את הערך של המילה הזו.
  אנחנו שמחים בחלקנו ושמחים באתר הטוב הזה שנותן מענה
  אגב יש פה אחלה דוגמא האתר הו שלנו ומשלנו ולא שייך לאנשים שימינם ושמאלם זה לא אומנותם ואין להם קשר לעולם שלנו
  העולם הטוב!
  שיהיה לכולכם יום יפה!